Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

PZD uczestniczył w debacie „Projekt ustawy reprywatyzacyjnej – szanse i zagrożenia" - 10.01.2018

W dniu 9 stycznia 2018 r. w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie odbyła się debata „Projekt ustawy reprywatyzacyjnej – szanse i zagrożenia”. Debata została zorganizowana przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie. Debata składała się z dwóch części. Pierwsza część była poświęcona omówieniu zagadnień związanych z projektem ustawy reprywatyzacyjnej, jak również zarysowaniu konstytucyjnych i międzynarodowych standardów wyznaczających granice projektowanej regulacji. W tej części głos zabrali: prof. Ewa Łętowska (Polska Akademia Nauk),  mec. Maciej Górski (Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie) oraz prof. Ireneusz Kamiński (Helsińska Fundacja Praw Człowieka). Druga część debaty przeznaczona była na pytania oraz prezentowanie stanowisk w zakresie projektu ustawy reprywatyzacyjnej.

W pierwszej części debaty prelegenci wskazali, że projekt ustawy reprywatyzacyjnej jest projektem długo oczekiwanym, który ma na celu definitywne zakończenie procesu reprywatyzacji. Wobec tego musi być przejrzysty pod kątem legislacyjnym, jak również wyważyć interesy (często sprzeczne) wielu grup społecznych. Dlatego ważne jest, aby projekt ustawy został poddany szerokim konsultacjom społecznym, których obecnie brakuje.  Zwrócono również uwagę na wątpliwości natury prawnej związane z niektórymi zapisami projektu tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Druga część debaty przeznaczona była na pytania oraz prezentowanie stanowisk w zakresie projektu ustawy reprywatyzacyjnej. Swoje stanowisko w debacie przedstawił Polski Związek Działkowców, reprezentowany przez prawników z KR PZD (Monikę Pilzak) i OZ PZD Mazowieckiego, gdzie występuje najwięcej roszczeń do gruntów ROD (mec. Ilonę Korczyńską). Przedstawiciele Związku zwrócili uwagę na skalę roszczeń, którymi objęte są grunty ROD, ich genezę, działania podejmowane od lat przez PZD celem regulacji stanu prawnego gruntów ROD (w tym na podstawie art. 75 i 76 ustawy o ROD), skutki społeczne i finansowe roszczeń dla samych działkowców (utrata działki bez odszkodowań, roszczenia sądowe o wydanie i zapłatę za bezumowne korzystanie) oraz znaczenie istnienia ROD nie tylko dla działkowców, ale i dla pozostałej części społeczeństwa. Przedstawiciele Związku przedstawili również stanowisko wobec ustawy reprywatyzacyjnej wyrażone przez Krajowy Zjazd Delegatów, Krajową Radę PZD oraz Prezydium KR PZD. Wskazali, że ustawa reprywatyzacyjna jest niezbędna, ale musi w pełni zabezpieczać interesy ROD i prawa działkowców. Swoje stanowiska  zaprezentowali również: Polskie Towarzystwo Ziemiańskie, Stowarzyszenie Osób Dotkniętych Dekretem Bieruta, Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów, Komitet Obrony Praw Lokatorów, Fundacja Ziemiaństwa Polskiego, Stowarzyszenie Posiadaczy Przedwojennych Obligacji, jak również swoje poglądy przedstawili adwokaci, spadkobiercy dawnych właścicieli nieruchomości oraz zainteresowani obywatele, w tym członkowie spółdzielni mieszkaniowych.

 

 MAP 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.