Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Terminy cięcia drzew i krzewów owocowych - 29.12.2017

Terminy cięcia poszczególnych gatunków drzew i krzewów zależą od odporności poszczególnych gatunków na mróz, terminu owocowania i typu pędów, na których powstają owoce (np. jednoroczne lub dwuletnie), a także regionu Polski. W zimniejszych regionach cięcie rozpoczynamy nieco później i kończymy nieco wcześniej, w porównaniu do regionów cieplejszych. Zimą najwcześniej zabieg cięcia przeprowadzamy u gatunków najbardziej odpornych na mrozy.

Cięcie przeprowadzamy zawsze ostrym sekatorem, najlepiej w czasie bezwietrznej, suchej i ciepłej pogody, gdy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 0° C. Rany po cięciu grubszych pędów i konarów należy zabezpieczyć pokrywając je maścią ogrodniczą lub preparatem przeciwgrzybiczym, aby przyspieszyć ich gojenie się i nie dopuścić do zainfekowania roślin przez groźne choroby.

 

Kalendarz cięcia

 

● Szczegółowe zalecenia w zakresie zasad cięcia i formowania koron poszczególnych gatunków roślin sadowniczych na działce można znaleźć w książce prof. A. Miki „Sztuka cięcia drzew i krzewów owocowych”. Książka dostępna jest w sprzedaży wysyłkowej w cenie 12,60 zł na www.dzialkowiecsklep.pl lub tel. 22 101 34 34.

● Warto wiedzieć, że bieżące zalecenia w zakresie cięcia drzew i krzewów prezentuje również miesięcznik „działkowiec” – do nabycia w kioskach lub – tylko teraz – w promocyjnej cenie prenumeraty. Warto skorzystać!

 

mgr. inż. Małgorzata Wójcik, instruktor ds. ogrodniczych KR PZD

 

Zdjęcie: pixabay.com

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.