Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Szkolenie SSI w Okręgu Śląskim PZD - 27.12.2017

W Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Mikołowie 11 – 12 grudnia 2017 r. odbyło się szkolenie Instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej  PZD Okręgu Śląskiego. W szkoleniu uczestniczyli zarówno instruktorzy krajowi, okręgowi jak i kilkunastu instruktorów ogrodowych. Szkolenie obejmowało kilka wykładów tematycznych.

Pierwszego dnia poruszane były tematy związane z urządzaniem działki i jego poszczególnymi elementami, takimi jak rabaty podwyższone oraz wykorzystanie przestrzeni pionowej na działce. Obydwa tematy zaprezentowała pani Elżbieta Czarnynoga ( instruktor krajowy PZD, nauczyciel Zespołu Szkół ogrodniczych - współpracująca ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie ).

Temat modernizacji działek pozostaje niezmiennie aktualny, ponieważ nowi, zwłaszcza młodzi użytkownicy działki stają przed wyzwaniem urządzenia przestrzeni ogrodu zgodnie ze swoimi potrzebami i możliwościami. Działki i sam ogród ma wiele możliwości, gdy pojawia się w nim bioróżnorodność, gdy są na nim uprawy i rabaty, czy to z roślinami ozdobnymi czy użytkowymi. Warzywa czy owoce z działki będą smakowały inaczej niż sklepowe, a kolorowa rabata będzie przyciągała nie tylko pożyteczne owady, ale i nasze i sąsiadów oko. Propozycją wartą polecania są uprawy w skrzyniach, które możemy założyć na zastanym trawniku, a ich konstrukcję, wysokość , ilość i zawartość dostosować do naszych potrzeb. Na działce uprawę w skrzyni mogą prowadzić i dorośli i dzieci, bowiem możemy stworzyć rabatę w skrzyni na której to dzieci będą uprawiały interesujące ich rośliny. Pani Elżbieta opowiedziała uczestnikom o tym jak te skrzynie projektować i wykonywać, jakie dobierać rośliny i w jakim układzie je sadzić. Dostępnym do obejrzenia przykładem są uprawy w skrzyniach prowadzone na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.

Gdy powierzchni zielonej wokół nas niewiele możliwością jest wykorzystanie przestrzeni pionowej. Wykorzystujemy ją wprowadzając pnącza na ściany, płoty, podpory, pergole, trejaże. Podczas prezentacji przyjrzeliśmy się miejskim przykładom zielonych ścian i całych fasad budynków zarośniętych choćby winobluszczem. Raz , że nie szkodzą one ścianom, a dwa są wyróżnikiem dla tych budynków i wywołują pozytywne wrażenia u mieszkańców i oglądających je sąsiadów i przechodniów. W ogrodach pnącza mogą zagościć na ogrodzeniach, altanach, osłonach kompostowników. Co otrzymamy w zamian ? Więcej zieleni, więcej tlenu ( bo przecież liście to jego fabryki) i lepsza wilgotność powietrza w gorące dni.

Kolejny wykład poprowadziła pani Janina Klimek ze Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Mikołowie. Przedstawiła nowe, pojawiające się na rynku odmiany drzew i krzewów owocowych: śliwy, jabłonie, grusze, porzeczki, agresty i inne. Opisała ich właściwości, wygląd, smak i rodzaj owoców, wymagania stanowiskowe, zastosowanie, warunki rozmnażania i inne specyficzne cechy.

Drugiego dnia podczas prezentacji na temat permakultury można było z szerszej perspektywy spojrzeć na ogród działkowy jako fragment przyrody. Przedstawione zostały trzy ogólne zasady etyczne permakultury, takie jak troska o Ziemię, troska o ludzi  i sprawiedliwy podział (wykorzystywanie i podział nadwyżek). Słuchacze zostali zapoznani z 12 zasadami projektowymi permakultury, a następnie z technikami pomocnymi w zakresie dbałości o różne elementy z którymi mamy do czynienia na naszych ogrodach, takimi jak: gleba, woda, jedzenie - uprawa, schronienie-budynki, miejsce, energia, szkodniki i choroby. Towarzyszyła temu wymiana poglądów na temat tego, które techniki są znane i stosowane oraz które nadają się i są możliwe do zastosowania na działkach.

Pani Celina Nawrat ( instruktor krajowy PZD ) przedstawiła całą paletę preparatów roślinnych do ochrony roślin i wykorzystania na działce wraz z przepisami na ich przygotowanie ( wywary, wyciągi ). Preparatów, które może przygotowywać każdy działkowiec uprawiający określone rośliny i umiejący je przetworzyć. Prezentacja opatrzona była wieloma cennymi uwagami wynikającymi z  własnego doświadczenia pani Celiny i pana Eugeniusza Nawrat ( instruktor krajowy PZD) w przygotowaniu tych preparatów i ich zastosowaniu.

W dyskusji poruszono między innymi temat potrzeb instruktorów i wniosków z ich działalności szkoleniowej. Instruktorzy wypełnili też ankiety zbierające pomysły i wolne wnioski. Każdy z uczestników otrzymał kalendarze na 2018 rok i publikacje dotyczące ochrony roślin.

I Wiceprezes OZ Śl. pan Jan Radoła podsumowując szkolenie, złożył wszystkim zebranym świąteczne życzenia.

Wszystkim Instruktorom SSI PZD życzymy zdrowych, spokojnych świąt oraz radości z kontaktu z naturą.

Katarzyna Kowalska – Instruktor ds. ogrodniczych

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.