Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Nowe wydawnictwa dla działkowców w 2018 roku - 22.12.2017

Rok 2018 zapowiada się bogaty w pozycje wydawnicze, które pomogą w uprawie działek i w poszerzeniu wiedzy ogrodniczej. Prezydium KR PZD w dniu 14 grudnia br. przyjęło plan wydawniczy na 2018 rok, w którym znalazło się wiele pozycji. Najważniejsze z nich to:

 1. Książka pt. „Działka od nowa” , w której znajda się porady dotyczące modernizacji działki,  aby wyglądała nowocześnie i odpowiadała zmieniającym się potrzebom działkowców, zostaną zaprezentowane zostaną nowe trendy ogrodnicze, nowoczesne metody uprawy warzyw i owoców – czyli zdrowej żywności. Będą w niej praktyczne pomysły na rekultywację gleby, zdjęcia oraz projekty.

 

 1. Broszury, które będą rozprowadzane w ogrodach wśród działkowców:
 •  „Co sadzić, a czego nie”  która uświadomi i uzasadni to, że wybór drzew do sadzenia na działce musi być przemyślany, również pod kątem docelowych ich rozmiarów. Sadzone drzewko jest małe, ale często bardzo szybko staje się „za duże” na działkę, co przeszkadza właścicielowi ogródka, jego sąsiadom i kłóci się z Regulaminem ROD. Broszura będzie zawierała zestawienie jakich gatunków i odmian, których nie należy sadzić na działkach w ROD. Podana zostanie informacja o tym, że są ich karłowe odpowiedniki i to właśnie one powinny być sadzone na działce.
 • „Co robić z odpadami” – w broszurze znajdzie się odpowiedź na pytania, co zrobić z odpadami takimi jak gałęzie, chwasty, zgniłe owoce, liście z chorobami, opakowania po nawozach, opakowania po środkach ochrony roślin, ziemia z chorobotwórczymi patogenami (zainfekowana rozsada lub uprawy pojemnikowe) i innymi niechcianymi już przedmiotami.
 • „Kompost krok po kroku” – schematyczne, punktowe przedstawienie zasad dobrego kompostowania.
 • „Zrobione z chwastów” – zamiast je wyrzucać, warto je wykorzystać z pożytkiem dla siebie bądź ogrodu. Przepisy na nawozy z chwastów, nalewki, zupy, środki ochrony roślin.
 •  „Eko sposoby na szkodniki” - zbiór praktycznych rad na ograniczenie występowania szkodników, typu: oprysk preparatami olejowymi przeciw np. przędziorkom, czerwcom (po co, kiedy), spryskiwanie roślin wodą z mydłem np. przeciw mszycom, gąsienicom motyli, zabiegi mechaniczne – usuwanie kolonii szkodnika, zwabianie szkodników w celu ich eliminacji (tabliczki lepowe, rośliny pułapkowe), stosowanie oprysków z sody oczyszczonej, octu, naparów roślinnych.
 •  „Skażenie środowiska, a rodzinne ogrody działkowe” - co to znaczy, że środowisko jest skażone, w jaki sposób działkowcy mogą wpływać na stan powietrza, dobre praktyki, czego nie powinno się robić.

 

 1. 3.     Przygotowane zostaną również plakaty, które najlepiej będą służyć działkowcom, gdy zostaną rozwieszone na tablicach informacyjnych w ogrodach:

 

 • „Ptaki – przyjaciele działkowców”
 • „Zadbajmy o owady zapylające”
 • „Organizmy pożyteczne na działce”

 ZRS

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio