Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Wysiewanie nasion roślin sezonowych - 27.12.2017

 Jeśli chcemy przygotować na działkę własną rozsadę roślin sezonowych (co jest znacznie tańsze od kupowania gotowych sadzonek), nasiona niektórych gatunków należy wysiać już w styczniu. Rozpoczynają bowiem kwitnienie dopiero 4-6 miesięcy po wysiewie. Dotyczy to begonii stale kwitnącej, żeniszka meksykańskiego, heliotropu oraz pelargonii.

 

  • Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens) – dorasta do 20-50 cm wys. Kwitnie od maja do września, w zależności od odmiany na różowo, czerwono, biało lub łososiowo. Ozdobą rośliny są również błyszczące zielone lub purpurowe liście. Begonia może rosnąć w słońcu lub półcieniu. Jest wykorzystywana do tworzenia obwódek rabat i uprawy w pojemnikach. Wymaga żyznego, lekko kwaśnego, wilgotnego podłoża. Nasiona begonii wysiewamy w styczniu do skrzynki wypełnionej przepuszczalnym podłożem, przykrywamy cienką warstwą piasku i ustawiamy na południowym parapecie w miejscu, gdzie temperatura utrzymuje się na poziomie 20-22° C. Skrzynkę należy przykryć szybą lub folią. Po 3 tygodniach siewki z dwoma listkami pikujemy do oddzielnych pojemników i dalej uprawiamy bez przykrycia.

 

  • Heliotrop peruwiański (Heliotropium peruvianum) – osiąga od 20 do 90 cm wysokości. Jego fioletowe kwiaty wydzielają intensywny zapach. Rozwijają się od lipca do września. Wymaga stanowiska jasnego lub lekko zacienionego. Nadaje się do uprawy w pojemnikach i na rabatach. Ze względu na pachnące kwiaty, heliotropy warto sadzić w pobliżu altany, tarasu lub kącika wypoczynkowego. Nasiona tego gatunku wysiewamy do skrzynek z przepuszczalnym podłożem, przykrywamy cienką warstwą piasku. Skrzynki zakrywamy szklaną szybą lub folią, po czym ustawiamy w jak najjaśniejszym miejscu w pomieszczeniu, gdzie utrzymuje się temperatura 20-22° C. Gdy siewki podrosną pikujemy je do osobnych pojemników.

 

  • Pelargonie rabatowe i bluszczolistne (Pelargonium) – to najbardziej popularne rośliny sezonowe uprawiane głównie w pojemnikach. Wymagają słonecznego stanowiska, żyznego podłoża, regularnego podlewania i nawożenia. Nasiona pelargonii przed wysianiem należy moczyć w wodzie przez 24 godziny. Następnie umieszczamy je w wielodoniczkach z tworzywa wypełnionych torfem i przysypujemy cienką warstwą podłoża. Wielodoniczkę przykrywamy folią, umieszczamy w jasnym miejscu w temperaturze 20-25° C. Gdy rośliny wykiełkują, folię zdejmujemy. Siewki z 2-3 listkami pikujemy do osobnych pojemników i dalej uprawiamy w jasnym, ciepłym miejscu bez przykrycia.

 

  • Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum) – roślina osiągająca 10-60 cm wysokości, w zależności od odmiany. Kwitnie na biało lub niebiesko od czerwca do września. Najlepiej rośne na ciepłym stanowisku, w słońcu lub półcieniu, na przepuszczalnej, próchnicznej, umiarkowanie wilgotnej glebie. Wykorzystywany jest głównie do tworzenia obwódek na brzegach rabat, ale można go też sadzić w pojemnikach. Nasiona żeniszka wysiewamy do wielodoniczek wypełnionych przepuszczalnym podłożem i przysypujemy cienką warstwą piasku. Stawiamy w ciepłym, jasnym miejscu, najlepiej na południowym parapecie i przykrywamy szklaną szybą lub folią. Temperatura w pomieszczeniu powinna utrzymywać się na poziomie 20° C. Gdy rośliny wykiełkują, będą miały pierwsze liście, odkrywamy je i pikujemy do większych doniczek.

 

Gotową rozsadę roślin sezonowych można posadzić na działce dopiero po 15 maja, po wcześniejszym zahartowaniu.

 

mgr. inż. Małgorzata Wójcik, instruktor ds. ogrodniczych KR PZD

 

Zdjęcie: pixabay.com

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.