Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Pobieranie zrazów do szczepienia - 19.12.2017

W okresie zimowego spoczynku roślin pobieramy zrazy do wiosennego szczepienia i okulizacji drzewek owocowych Do pobierania zrazów nadają się jednoroczne proste pędy pochodzące ze zdrowej rośliny, dobrze zdrewniałe, o średnicy ok. 5-6 mm. Wykorzystujemy wyłącznie środkową część pędu (wierzchołek i dolny fragment odcinamy i wyrzucamy) pochodzący z dobrze nasłonecznionej części korony – z boku lub wierzchołka drzewa. Nie pobieramy zrazów z tzw. „wilków”, czyli długich pędów wyrastających pionowo z grubszych gałęzi.

W grudniu pozyskuje się zrazy gatunków wrażliwych na mrozy, czyli moreli, brzoskwini, czereśni i gruszy, a w styczniu lub nawet w lutym – z jabłoni, wiśni oraz śliw. Należy pamiętać, że zrazy pobiera się w czasie spoczynku roślin. Każdy powinien mieć 4-5 zdrowych, uśpionych pąków. Po ścięciu do każdego przyczepiamy etykietę z nazwą gatunku, odmiany i datą pobrania. Wiążemy je w pęczki i owijamy półprzepuszczalną folią spożywczą, aby nie wyschły.

 

Przechowywanie zrazów

  • Zadołowane po północnej stronie altany – w dołku o głębokości 20 cm wypełnionym wilgotnym piaskiem. Na ułożone zrazy wsypujemy warstwę wilgotnego piasku, warstwę ziemi, a po nastaniu mrozów, warstwę torfu lub trocin; na to układamy gałązki drzew iglastych (tzw. stroisz).
  • W piwnicy, w której panuje zimą temperatura bliska 0° C –umieszczamy powiązane w pęczki zrazy pionowo w pojemnikach wypełnionych wilgotnym piaskiem. Zrazy przysypujemy mniej więcej do 1/3 wysokości.
  • W lodówce – pęczki zrazów owinięte wilgotną szmatką wkłada się do worka foliowego i umieszcza w pojemniku przeznaczonym do przechowywania warzyw. W lodówce musi panować stała temperatura ok. 0-2° C. Przechowywane zrazy należy kontrolować co kilka dni, gdyż w takich warunkach mogą pleśnieć.

 

Do szczepienia i okulizacji nadają się wyłącznie dobrze przechowane zrazy, które nie mają pomarszczonej skórki, uszkodzonych pędów lub skórki, ani śladów pleśni.

 

mgr. inż. Małgorzata Wójcik, instruktor ds. ogrodniczych KR PZD

Powrót

Copyright © 2018 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio