Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Kronika ROD "Aster" w Żorach - 19.12.2017

I tak to się zaczęło....…

 

Kończy się rok 2017, w którym obchodzimy 120-lecie ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce. To szczególny rok, by zaprezentować ludzi z pasją, którzy tworzą nasze ogrody i w nich pozostawiają swój ślad.

Żory to 60-cio tysięczne miasto na południu Polski. Tu, w naszym mieście, w małym ROD „Aster” działkę ma kobieta z duszą artysty. Wrażliwa na piękno, tworzy wspaniałe kompozycje i ozdoby. Pani Stanisława Krauzewicz, bo o niej mowa, z zawodu nauczycielka, podjęła się trudnego zadania odtworzenia na kartach kroniki 33 lat istnienia ROD Aster.

 

A wszystko zaczęło się w ROD Gajówka w Wodzisławiu Ślaskim. Tam na uroczystości ogrodowej została wyłożona kronika ogrodowa. Małe dzieło sztuki. Wówczas zadałam sobie pytanie, dlaczego Oni mogą mieć kronikę, a my nie. Długa rozmowa z Panią Stasią Krauzewicz i wspólny wyjazd 2 września 2011 roku do ROD Gajówka i spotkanie z Panem kronikarzem. Odważna decyzja Pani Stasi: tak podejmuję się tego zadania, nasz ogród też będzie miał kronikę.

 

Decyzja odważna, ale z czego to odtworzymy? Pierwsze robocze spotkanie organizacyjne – 17 listopada 2011 roku. Pół roku gromadzenia dokumentów, zdjęć, spotkań i rozmów. Był to okres bardzo ciekawy i twórczy. Godzinne opowieści działkowców o trudnych początkach ogrodu, o ciężkiej pracy na nieużytkach, o zdobywaniu materiałów budowlanych i sadzonek na działkę. Tak tworzyła się wspólnota, razem zbudowali swój ogród, mały raj na ziemi. Działkowcy z wielkim zaangażowaniem i dumą przekazywali swoje fotografie, zapiski, dokumenty.

 

Kolejny etap to praca nad kroniką, segregacje dokumentów, układanie tekstów. Ogrom pracy, ale i radości. Kartka po kartce, długie zimowe miesiące i mamy 38 lat historii ROD „Aster” zapisanej w ogrodowej kronice. Wszystkie nasze spotkania, zabawy, inwestycje, oraz osiągnięcia są dokumentowane w kronice ogrodowej. Teraz my z dumą wystawiamy na każdą uroczystość ROD „Aster” naszą kronikę. Ale nie byłoby tej kroniki, gdyby nie Pani Stanisława Krauzewicz, jej energia, pomysłowość i wiara, że się uda.

 

Dlatego serdecznie dziękuję Pani Stasi za trud i wysiłek włożony w powstanie naszej ogrodowej kroniki. Chcę także podziękować działkowcom i wyrazić swój podziw dla tych, którzy z miłością i pasją uprawiają swoje działki i tworzą nasz ogród.

  

Lucyna Cyrek - Prezes ROD Aster

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.