Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Nawożenie roślin podstawą ładnego ogrodu – relacja ze szkolenia w OZ PZD w Opolu - 18.12.2017

W dniu 15 grudnia 2017 r. w ROD  „Działkowiec Opolski” w Opolu odbyło się szkolenie n/t „Nawożenie roślin podstawą ładnego ogrodu”. Projekt finansowany ze środków Polskiego Związku Działkowców – Okręgu Opolskiego w Opolu.
Celem szkolenia było przygotowanie instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej PZD, członków zarządów ROD ds. oświaty, działkowców do podejmowania działań prowadzących do wdrażania ekologicznych rozwiązań w zakresie nawożenia roślin a także badań zasobności gleby oraz określania potrzeb nawozowych roślin.

 

 

Szkolenie poprzez swoje działania informacyjno – edukacyjne pozwoliło uczestnikom na zapoznanie się z możliwymi rozwiązaniami do wykorzystania w dobrej praktyce ekologicznego ogrodnictwa.

W szkoleniu uczestniczyło 46 osób – instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej PZD, członkowie zarządów ROD ds. oświaty oraz zainteresowani działkowcy. Szkolenie otworzył z Władysław Maj – Sekretarz OZ PZD w Opolu, Krajowy Instruktor SSI.

Zajęcia prowadził wykładowca z Uniwersytetu Przyrodniczego w Wrocławiu dr inż. Piotr Chohura. Uczestnicy szkolenia zapoznali się m.in.: w jaki sposób precyzyjnie określać dawkę nawozową dla roślin, jak samodzielnie zbadać odczyn gleby i w sposób naturalny go regulować, zapoznani zostali z teorią żywienia roślin, rodzajem nawozów – ich zaletami oraz wadami, a także negatywnymi skutkami niekontrolowanego nawożenia. Osobny blok tematyczny został poświęcony nawozom naturalnym z zachęceniem do wytwarzania i wykorzystywania kompostu. Nie zabrakło także licznych pytań do prowadzącego od słuchaczy.

Podczas wykładu na sali obecna była przedstawicielka Okręgowej Stacji Chemiczno – Rolniczej w Opolu – Teresa Sutor, która wyposażona w materiały: ulotki oraz woreczki na próbki, gleby udzielała zainteresowanym podstawowych informacji dla działkowców dotyczących m.in. jak pobierać próby gleby do badań laboratoryjnych, jaki jest koszt badań.

Ewa Majewska

instruktor ds ogrodnictwa PZD – Okręgu Opolskiego w Opolu

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.