Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa ROD „Złote Piaski” w Siedlcach - 14.12.2017

Zgodnie z zawiadomieniem w dniu 12 grudnia odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa ROD, w którym uczestniczyli działkowcy z ROD „Złote Piaski” oraz przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji, jej rzecznik pani komisarz Agnieszka Świerczewska i dzielnicowy st. aspirant Jarosław Nadstawny. Ponadto w posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele mediów: TVP 3 – Kurier Mazowiecki, TV Wschód, Radio ESKA, Radio Dla Ciebie i Katolickie Radio Podlasia – łącznie 40 osób. 

Prezes Zarządu Jerzy Pstrągowski poinformował zebranych, że w okresie od sierpnia do listopada do Zarządu wpłynęły informacje o około 160 włamaniach do altan na terenie ROD. Zarząd już we wrześniu podjął działania spotykając się z dzielnicowym naszego rejonu i wspólnie kilkakrotnie o różnych porach patrolowano teren ogrodu. Prezes Zarządu wspólnie
z I Wiceprezesem p. Krzysztofem Czyżewskim odbyli spotkanie z Komendantem Miejskim Policji, na którym ustalono, że zostaną przekazane Policji aktualne klucze do bram ogrodowych. Komendant Miejski Policji zapowiedział zwiększenie liczby patroli na terenie ROD. W związku ze zbliżającym się okresem zimowym w czasie, którego działkowcy rzadko odwiedzają swe działki Zarząd postanowił nagłośnić problem w lokalnych mediach
i na stronie internetowej oraz na Facebooku. Duży artykuł o stanie bezpieczeństwa
z jednoczesnym zaproszeniem na posiedzenie komisji ukazał się w Tygodniku Siedleckim.

Rzecznik Policji komisarz Świerczewska poinformowała, że od sierpnia do listopada, po zgłoszeniu przez działkowców wszczęto 60 postępowań. W dniu 1 grudnia zatrzymano mężczyznę, który podejrzany jest o dokonywanie włamań do altan. Mężczyzna ten nie przyznaje się do popełnienia tych czynów, a został zatrzymany i osadzony w areszcie do innej sprawy. Aktualnie trwają badania laboratoryjne w celu wydania opinii kryminalistycznej, czy rzeczywiście zatrzymany mężczyzna jest sprawcą włamań.

Pani rzecznik poinformowała także, że na terenie ROD prowadzone są patrole operacyjne (nieumundurowane), które były prowadzone także nocą. Pani komisarz zaapelowała do zebranych, żeby były zgłaszane wszystkie przypadki włamań, bez względu na ich wartość. Poinformowała także, że nadal prowadzone będą patrole operacyjne policjantów po cywilnemu, a na wniosek Zarządu postanowiono, że w celach prewencyjnych prowadzone będą także patrole umundurowane.      

W czasie dyskusji padły propozycje zatrudnienia agencji ochrony lub założenie monitoringu na terenie ogrodu. Przewodniczący Komisji Marek Golec poinformował, że zostały wysłane trzy zapytania do firm ochroniarskich o przesłanie oferty cenowej i propozycji sposoby ochrony ROD.        Na zapytanie odpowiedziała tylko jedna agencja, która zaproponowała patrolowanie terenu przez jednego ochroniarza bez licencji w dzień i dwóch w nocy. Koszt takiej usługi wyniósłby ok. 30 złotych miesięcznie na jedną działkę (ROD liczy 1271 działek). Uznano, że jest to wysoki koszt, a efekty takiej ochrony będą marne. Po otrzymaniu oferty na piśmie postanowiono jednak przedstawić ją na najbliższym Walnym Zebraniu.      Omówiono także artykuł ze strony internetowej Krajowej Rady PZD, w którym KR na przykładzie naszego ROD opisuje stan bezpieczeństwa w ogrodach w całej Polsce i stwierdza, że niema recepty na stuprocentowe bezpieczeństwo, zależy ono jednak od inwencji całej społeczności ogrodowej i stałej współpracy ze służbami porządkowymi. Opuszczając ogród po zmroku należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa względem pozostawianego mienia. Podjęto decyzję o przedstawieniu na tablicach ogłoszeniowych w formie graficznej podstawowych zasad bezpieczeństwa, jakie zaleca KR PZD. 

Posiedzenie komisji było nagrywane przez media, a audycje zostały nadane 13 i 14 grudnia.

                                                                                  Marek Golec

                                                           Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa ROD

                                                                       

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio