Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Zmieniamy oblicze ROD w Okręgu Śląskim - 05.12.2017

W dniu 25.11.2017r. odbyło się uroczyste zakończenie projektu budowy lamp solarnych na terenie siedmiu zabrzańskich ROD. Przypomnijmy, że rok temu udało się działkowcom wygrać w budżecie obywatelskim aż 3 projekty dotyczące budowy lamp solarnych, których wartość zadania wyniosła prawie 1,5 mln złotych.

Do tych  ogrodów na terenie których wybudowano nowoczesne oświetlenie zaliczamy:  ROD "Webera" , ROD "Biała Róża", ROD "Wiśnia", ROD "1000 lecia", ROD "Ratownik", ROD "Róża" i ROD" Odrodzenie".

 

Uroczyste zakończenie zadania odbyło się na terenie ROD „Wiśnia” przy udziale wielu gości. W tym dniu Prezesa Krajowej Rady PZD reprezentowała  p. Barbara Korolczuk – Skarbnik PZD, ponadto w uroczystości ze strony PZD udział wzięli: p. Józef Noski – Prezes Okręgu Śl. PZD, p. Zenon Jabłoński Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej, p. Krzysztof Tekla – Dyrektor Biura Okręgu Śl., p. Artur Olczyk – Inspektor ds. inwestycji. Z kolei  władze Miasta Zabrze reprezentowała Pani Prezydent Małgorzata Mańka – Szulik oraz naczelnicy i inspektorzy  Wydziału Infrastruktury Komunalnej. Nie zabrakło także Prezesów ROD i członków zarządów ROD, a także wykonawcy zadania budowy lamp w osobie p. Wojciecha Wichary.

 

Uroczystość rozpoczął p. Leszek Bucki – Prezes ROD „Wiśnia”, który był jednocześnie inicjatorem projektów, które udało się wygrać. Przedstawił wszystkim zebranym prowadzone w tej kwestii działania, które ostatecznie zakończyły się dużym sukcesem. Zachęcał do dalszego działania i podejmowania przez działkowców wspólnych zadań. Podkreślił także, że bardzo ważną sprawą jest współpraca z lokalną radą dzielnicy, z którą realizują różne inicjatywy dla działkowców i społeczności lokalnej.  

 

Pani Barbara Korolczuk – Skarbnik PZD w swojej wypowiedzi podkreśliła, że Rodzinne Ogrody Działkowe cały czas się rozwijają m.in. pod względem budowy nowoczesnej infrastruktury, co pokazuje przykład zabrzańskich ROD. Realizowane zadania idą w kierunku nowych technologii zwłaszcza pod względem ekologicznym co sprzyja także pozytywnemu wizerunkowi ROD i całego Związku.

 

Z kolei Prezydent Miasta Pani Małgorzata Mańka – Szulik odniosła się do inicjatywy budżetu obywatelskiego, który stanowi źródło wielu cennych inicjatyw, które udało się zrealizować na terenie Miasta Zabrze, w tym na terenie ROD. Gorąco zachęcała wszystkich do dalszego udziału w kolejnych edycjach budżetu obywatelskiego co działkowcy przyjęli z aprobatą. W tej kwestii Prezes ROD „Wiśnia” poinformował, że ogród zgłosił w tegorocznej edycji projektu budowy planu zabaw dla dzieci na kwotę 140 tyś. zł. Obecnie trwa głosowanie do którego zachęcamy mieszkańców miasta Zabrze.

 

Jednym z punktów uroczystości było uhonorowanie trzech najstarszych działkowców z ROD „Wiśnia”, którzy swoje działki uprawiają aż od ponad 50 lat medalem 120 lecia ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce.

 

Mateusz Macianty - St. inspektor ds. terenowo - prawnych

Zdj. Leszek Bucki

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.