Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Jesienne szkolenie Społecznej Służby Instruktorskiej OZ PZD w Poznaniu. - 30.11.2017

22 listopada odbyło się w ROD Mazurek szkolenie Społecznej Służby Instruktorskiej OZ PZD w Poznaniu. Uczestniczyli w niej krajowi, okręgowi i ogrodowi instruktorzy Społecznej Służby Instruktorskiej. Organizatorem był Okręgowy Zarząd.

Szkolenie obejmowało zagadnienia: Prawo budowlane w świetle Regulaminu ROD § 44, byliny na działce pod hasłem „Działka kwitnąca od wiosny do jesieni”, organizmy pożyteczne na działce, budowa Eko-Hoteli, karmników i budek lęgowych. zagospodarowanie działki, Ustawa o Ochronie Przyrody oraz Bioodpady w ogrodzie.

Uczestników najbardziej zainteresowały tematy dotyczące nowelizacji ustawy o Ochronie Przyrody oraz bioodpadów w ogrodzie. Padło wiele pytań, a największą dyskusję wśród uczestników wywołały problemy i zagadnienia związane z ponadnormatywnymi altanami i szambami w ogrodzie.  

Ponadto uczestnicy zapoznali się z tematem bylin na działce, dzięki prelekcji zatytułowanej „Działka kwitnąca od wiosny do jesieni”, gdzie bardzo szczegółowo omówiono byliny kwitnące w poszczególnych miesiącach od kwietnia aż do września. 

Podczas szkolenia pojawił się także temat organizmów pożytecznych na działce, budowa Eko-Hoteli, karmników i budek lęgowych. Podkreślono również bardzo ważną rolę szkoleniową, powstających w ogrodach ścieżek  dydaktyczno – ekologicznych.

Do uprawy dalii, żurawek i liliowców skutecznie zachęcał instruktorów w swoim wystąpieniu instruktor okręgowy OZ PZD w Poznaniu pan Ryszard, który jest mistrzem w tej dziedzinie. W twórczej dyskusji padły pomysły tematów następnego wiosennego szkolenia SSI. Zaproponowano aby były to m.in. przepisy budowy altan.

Szkolenie podsumował Prezes OZ PZD w Poznaniu dr. inż. Zdzisław Śliwa. Szeroko omówił też, że wejście w życie nowelizacji ustawy "Prawo o stowarzyszeniach", która spowodowała konieczność dostosowania Statutu PZD do nowych przepisów. Dlatego PZD przygotował projekt zmiany statutu, który nie tylko dostosowuje regulacje związkowe do nowych przepisów ustawy o stowarzyszeniach, ale doskonali inne zapisy statutowe do potrzeb działkowców, ogrodów i Związku. Statut zostanie poddany pod głosowanie podczas Nadzwyczajnego XIII Zjazdu Delegatów PZD, który odbędzie się 9 grudnia br.

Andrzej Górczyński

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio