Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Z życia ROD

ROD Obrońców Pokoju w Warszawie jako zabytek stolicy - 22.11.2017

Wciąż nie jest wiadome czy uda się ocalić najstarszy w Warszawie ROD im. Obrońców Pokoju. Planiści nie licząc się z mieszkańcami, którzy od wielu lat traktują to miejsce jak park, chcą zaorać ogród i w jego miejscu zbudować m.in.  targowisko i parking podziemny. Działkowcy i lokalni mieszkańcy mówią w tej sprawie jednym głosem i nie zgadzają się na propozycje władz miasta. Działkowcom chcą pomóc także radni z Mokotowa, którzy proponują, by ogród objąć opieką konserwatora i wpisać go do rejestru zabytków stolicy.

Działkowcy kategorycznie nie zgadzają się na wprowadzanie planu zagospodarowania, jaki proponują władze Warszawy. Wielokrotnie wyrazili obawy, także podczas odbywających się w październiku konsultacji. Domagają się również od miasta jasnych deklaracji, które zapewnią im dalsze funkcjonowanie ROD na tym terenie. O petycji przeciwko likwidacji ogrodu i podpisach, jakie zbierają działkowcy w obronie ROD pisaliśmy TUTAJ.

ROD Obrońców Pokoju jest nie tylko chodzącą historią ogrodnictwa działkowego w stolicy, ale przede wszystkim jest miejscem, które mimo upływu lat wciąż żyje i służy całej społeczności miejskiej jako miejsce spotkań, edukacji dzieci i młodzieży oraz wielu innych, równie ciekawych inicjatyw dla Warszawiaków. Tylko w tym roku Zarząd ROD przygotował cykl zajęć dla przedszkolaków pt. „Zielone lekcje”, a dzieci mogły obsadzić nasionkami przygotowane specjalnie dla nich grządki. Ponadto w ogrodzie od lat cieszy się popularności cykl pt. „Warszawscy działkowcy”. Polega on na przybliżeniu mieszkańcom Warszawy idei miejskiego ogrodnictwa, przedstawieniu historii ogrodu oraz jego mieszkańców.

Nie tylko działkowcy, ale także mieszkańcy Mokotowa wspierają działkowców w walce o przetrwanie. Poparcie dla działkowców wyraziła m.in. obywatelska organizacja Miasto Jest Nasze, która apeluje o wsparcie dla działkowców. „Zupełnie nie rozumiemy koncepcji niszczenia tego dobra w imię szerszego otwarcia przestrzeni zielonej. Boimy się, że to tylko przykrywka do zabudowy sporej części, i tym samym przecięcia pasu zieleni, który ciągnie się od Wołoskiej aż do Wisły” – napisali w apelu. Teraz do obrony warszawskiego ogrodu włączyli się także radni z Mokotowa z Komisji Ładu Przestrzennego i Ochrony Środowiska, którzy wnieśli do projektu MPZP Wierzbna uwagę dotyczącą potrzeby zachowania integralności Rodzinnych Ogródków Działkowych im. Obrońców Pokoju poprzez objęcie terenu ochroną konserwatorską i wpisaniem ich do ewidencji zabytków. Taka ochrona pozwoliła by zachować w tym miejscu ogród działkowy w niezmienionej formie.

AH

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio