Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Uroczyste posiedzenie Okręgowego Zarządu PZD w Pile - 10.11.2017

21 października 2017 roku, w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pile odbyło się uroczyste posiedzenie Okręgowego Zarządu PZD w Pile połączone z wręczeniem okolicznościowych medali i dyplomów z okazji Jubileuszu 120 – lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce. W posiedzeniu uczestniczyli: członkowie OZ, Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD, prezesie ROD okręgu pilskiego oraz zasłużeni działkowcy.

Z zaproszonych gości w uroczystości udział wzięli: Zdzisław Śliwa – Wiceprezes PZD i Prezes OZ PZD w Poznaniu, Krzysztof Paszyk – Poseł na Sejm RP, Marcin Nurkowski – Zastępca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Eligiusz Komarowski – Starosta Pilski, Tadeusz Teterus – Starosta Czarnkowsko-Trzcianecki, Bogusława Jagodzińska – Burmistrz Wyrzyska, Beata Dudzińska – II Zastępca Prezydenta Miasta Piły, Mirosław Wieczór – Burmistrz Wronek, Krzysztof Czarnecki – Burmistrz Trzcianki, Krzysztof Poszwa – Burmistrz Wągrowca, Roman Szuberski – Burmistrz Rogoźna, Grzegorz Kaźmierczak – Zastępca Burmistrza Czarnkowa, Józef Ryłko – Przewodniczący Rady Miasta Gołańczy i Przemysław Zdunek – Dyrektor Ujskiego Domu Kultury w Ujściu.

Po przywitaniu działkowców oraz przybyłych gości okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezes OZ Marian Praczyk. W swoim wystąpieniu nawiązał do początków ogrodnictwa działkowego w Polsce. W tej historii zapisały się także ogrody w naszym okręgu – we Wronkach, Wągrowcu, Łobżenicy, a także w Pile – są one naszymi 80 latkami. W szczególnym roku 1981 z inicjatywy działaczy działkowych z Eugeniuszem Kondrackim na czele powołany został Polski Związek Działkowców, którego 35 – lecie obchodziliśmy w ubiegłym roku. Przez cały ten okres od Ustawy 1981 roku, który my pamiętamy toczyła się nieustająca walka o właściwe ustawodawstwo dla ogrodów. Po długotrwałej walce i procedurze legislacyjnej 13 grudnia 2013 r. uchwalono nową ustawę o ROD. Historię ogrodnictwa działkowego tworzyło społecznie przez lata wielu wspaniałych ludzi, którzy poświęcali swój czas, wiedzę i umiejętności dla utworzenia wyjątkowych ogrodowych wspólnot. Dzisiaj z okazji Jubileuszu 120 – lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce należą im się szczególne podziękowania i wdzięczność. My polscy w tym pilscy działkowcy jesteśmy dumni, że mamy piękne ogrody, dobrze zbudowane struktury związkowe przez mądrych, dobrze przygotowanych członków gotowych w każdej sytuacji bronić ogrody i interesów działowców.

Maria Fojt Wiceprezes OZ przedstawiła sylwetki działaczy oraz ich dokonania dla PZD. Wyróżnieni działacze zostali uhonorowani przez Prezesa Polskiego Związku Działkowców pamiątkowym medalem i dyplomem. W dalszej części wystąpienia Maria Fojtpodziękowała przybyłym przedstawicielom władz samorządowych i gościom za udział w naszej uroczystości. Podkreśliła, że Związek oraz samorządy ogrodowe i okręgowe bez współpracy z władzami samorządowymi nie wyobrażają już sobie działania na rzecz ogrodów działkowych.

W imieniu wyróżnionych samorządów oraz zaproszonych gości głos zabrał Krzysztof Paszyk – Poseł na Sejm RP. Wyraził wdzięczność i uznanie oraz podkreślił znaczenie naszego związku i ogrodów dla społeczności lokalnej. Powiedział między innymi, że w sposób wyróżniający prowadzimy politykę senioralną, aktywizując i zachęcając do społecznej działalności. Zdzisław Śliwa – Wiceprezes PZD w swoim wystąpieniu zwrócił szczególną uwagę na dalszy rozwój naszych ogrodów oraz przekazał życzenia od Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego. Andrzej Kierzkowski – członek Prezydium OZ przedstawił informację na temat proponowanych zmian w statucie PZD.

Dla uczczenia pamięci 120 – lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce wszyscy prezesi ROD okręgu pilskiego otrzymali po dwie sadzonki drzew – lipy miododajnej oraz jarzębiny. Drzewka zostaną posadzone w ogrodach łącznie z wkopaniem aktu erekcyjnego.

Uroczyste jubileuszowe posiedzenie zakończył występ dzieci i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury w Pile.

AK

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.