Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Inwestycje i remonty w ogrodach – nowe oświetlenie ROD „Goździk” w Płocku - 07.11.2017

W ramach corocznych prac remontowo – inwestycyjnych w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Goździk” w Płocku zainstalowano latarnie ogrodowe typu LED. ROD „Goździk” w Płocku posiada 508 działek, zajmując tym samym blisko 20 h ziemi. Nowe oświetlenie z pewnością poprawi komfort przebywania na terenie ogrodu, wpłynie na bezpieczeństwo, podniesie estetykę oraz pozwoli cieszyć się naturą również po zmierzchu.

  „Bardzo serdecznie dziękuję tym wszystkim, którzy widzą potrzebę rozwoju naszego ogrodu. Podziękowania należą się zatem działkowcom – członkom PZD ROD za ich wolę wyrażoną podczas głosowania na Walnym Zebraniu. Nie można również zapomnieć o podziękowaniu Okręgowemu Zarządowi Mazowieckiemu PZD za wsparcie tej inicjatywy w postaci dotacji. Chcemy, by nasz ogród był coraz piękniejszy, by był wizytówką miasta, by z jego uroku korzystały pokolenia i całe społeczeństwo” – podsumował Prezes Zarządu Marcin Werner.

 „Latarnie ogrodowe LED są coraz chętniej wybieranym typem oświetlenia w ogrodach. Żarówki LED zużywają najmniej prądu – wręcz minimalnie. Dodatkowo, technologia ta pozwala nam generować dużo mocniejsze, jaśniejsze światło. Są najbardziej energooszczędnym źródłem oświetlenia. Diody emitują bardzo małe ilości ciepła, co wynika z ich wysokiej sprawności. Produkcja diod LED nie wymaga używania rtęci i innych metali niebezpiecznych dla środowiska naturalnego i dzięki temu są dużo bardziej ekologiczne. Latarnie w naszym ogrodzie włączają się samoczynnie na zasadzie czujnika zmierzchu. Są sterowane zegarem tak, aby oświetlały teren w określonych porach.” – wyjaśnia Wiceprezes ROD Jerzy Brylewski.

Warto zauważyć, że Zarząd ROD wykonał również instalację monitoringu głównych bram ogrodowych oraz punktów składowania odpadów komunalnych. Wykorzystując słupy z latarniami zamontowano w sumie 11 kamer, które monitorują wybrane miejsca. „W ten sposób obniżyliśmy koszty tej inwestycji, gdyż do kamer nie musieliśmy stawiać dodatkowych masztów. A są one bardzo kosztowne…” – tłumaczy Werner.

Z pewnością wszelkie inwestycje w ROD to nic innego, jak dostosowywanie funkcjonalności ogrodu do potrzeb. Unowocześnianie infrastruktury w ogrodzie wpływa na większe udogodnienia dla działkowców i wszystkich tych, którzy z rodzinnych ogrodów korzystają. Mamy nadzieję, że te i podobne inwestycje spowodują, że ROD „Goździk” w Płocku, jak również inne ogrody w mieście, staną się jeszcze bardziej przyjaznym miejscem, co zachęci całe rodziny do spędzania w nim wolnego czasu. Przecież piękny ogród to inwestycja a nie dodatek.

 

 

MW

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.