Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Obchody 120-lecia powstania ogrodnictwa działkowego w Głogowie - 30.10.2017

29.09.2017 roku w Sali MOK Głogów odbyła się uroczysta akademia z okazji 120 lecia powstania ruchu działkowego w Polsce. Akademia ta pod patronatem Starosty Głogowskiego i Prezydenta Miasta Głogów zgromadziła na sali ponad 200 działkowców i ich sympatyków.

 

Historię ogrodnictwa działkowego w Polsce przedstawiła Pani Elżbieta Dziedzic, honorowy Prezes Okręgowego Zarządu PZD w Legnicy, natomiast ponad 100 letnią historię ogrodnictwa w Głogowie przedstawił Pan Tadeusz Lisowski Prezes ROD „Osiedle” i organizator obchodów na ziemiach głogowskich. W swoim wystąpieniu Pan Lisowski przedstawił działania głogowskiego komitetu obchodów tego święta, które wieloetapowo były realizowane przez wszystkie ogrody.

Głogowskie obchody 120 lecia ruchu działkowego w Polsce rozpoczęto od promocji ogrodów działkowych i przedstawieniu ludzi, którzy jako pierwsi po wojnie zaczynali odtwarzać z ruin pierwsze ogrody działkowe. Szereg artykułów i zdjęć ukazało się w naszej prasie i z pewnością przybliżyły one głogowianom historię i dzień dzisiejszy ogrodów działkowych. Wspólnie z głogowskimi szkołami działkowcy posadzili 40 drzew, co jest kontynuacją akcji z poprzednich lat. Współpraca z głogowskimi szkołami doprowadziła do wspólnej inicjatywy – organizacji „konkursu plastycznego”. Odzew przeszedł najśmielsze oczekiwania – efektem była wystawa, która przez cały miesiąc wrzesień przedstawia dorobek tego konkursu i rzecz bezcenną - prace naszych działkowców, amatorów, którzy tworzą takie „cuda” na swoich działkach. Tegoroczne uroczystości dożynkowe odbywały się pod jednym hasłem –„120 lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce”.

 

W dalszej części uroczystości, jako pierwszym podziękowano najmłodszym - dzieciom, które otrzymały szkolne upominki od OZ Legnica. Starsze dzieci otrzymały nagrody od Wójtów Głogowskich Gmin w postaci kuponów podarunkowych o wartości w sumie 900 zł.

Pani Dziedzic wręczyła pamiątkowy medal 120 lecia Panu Lisowskiemu Tadeuszowi, oraz wyróżniającym się działaczom głogowskich ogrodów działkowych dyplomy nadane przez OZ Legnica.

W trakcie akademii odznaczono liczne grono działkowców odznaką „Za zasługi dla Polskiego Związku Działkowców” i odznaką „Złoty Herb Powiatu”, a także Specjalnym Wyróżnieniem Starosty.

Prezydent miasta Głogowa ufundował specjalne nagrody za całokształt pracy włożony w organizację cyklu przedsięwzięć promujących ogrodnictwo działkowe w Głogowie dla 3 ogrodów: ROD “Wisienka’, ROD “Róża”, ROD “Osiedle.

Komitet organizacyjny, czyli Wioleta Szkliniarz, Aleksandra Janikowska, Regina Cimek i  Tadeusz Lisowski dla upamiętnienia tej rocznicy ufundował dla n/w ogrodów specjalne statuetki z dedykacją.

Otrzymały je :ROD Stokrotka – Klucze, ROD Relaks – Kulów, ROD Relaks Głogów, ROD Hutnik – Kulów, ROD Cukrownik Głogów, ROD Kolejarz Głogów.

Po uroczystej akademii wystąpił zespół „Projekt Fraktala”, który był bardzo owacyjnie przyjęty przez widownię.

Tym miłym akcentem zakończono Głogowskie obchody 120 lecia ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce. Obchody te w całości zostały sfinansowane przez władze samorządowe, głogowskie firmy i Komitet Organizacyjny z własnych środków.

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio