Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

ROD „Krubin” będzie miał nowy parking - 27.10.2017

ROD „Krubin” w Ciechanowie otrzyma spory zastrzyk finansowy w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018. Gdyby ten niewielki ogród sam chciał uzbierać zagwarantowaną kwotę, zajęłoby mu to kilkanaście lat.

Tysiące głosów, miliony złotych

W ciechanowskim Budżecie Obywatelskim 2018 oddano ponad 7 tys. głosów na projekty, a zarezerwowana na ten cel kwota wyniosła ok 1,68 mln zł. Zrealizowanych zostanie 10 projektów osiedlowych oraz 7 projektów ogólnomiejskich. Wśród wybranych znalazł się projekt zgłoszony przez Jana Tańskiego, Prezesa ROD „Krubin” w Ciechanowie. W głosowaniu otrzymał on 711 głosów.

Parking zamiast błota

Projekt przewiduje budowę 20 miejsc parkingowych i 3 lamp przed główną bramą wjazdową do ROD, pomiędzy ulicą Podleśną i Dobrą. Koszt inwestycji ma wynieść 97 tys. złotych. – Zaproponowaliśmy projekt parkingu, bo mamy sporo problemów w tym względzie. Wystarczy, że chwile popada, a przed bramą do ogrodu od razu mamy ogromne błoto. Jest wówczas problem z wywozem śmieci, a działkowcy nie mogą komfortowo dojechać do ogrodu – tłumaczy Jan Tański, Prezes ROD „Krubin”.

Projekt uzyskał bardzo dużą liczbę głosów. Na drugą propozycję w kategorii projektu osiedlowego zagłosowało ponad dwukrotnie mniej osób. – Dostać prawie 100 tysięcy złotych to dla nas coś niebywałego! Myślę, że nawet w 15 lat byśmy nie zgromadzili tak dużych środków na parking – cieszy się Jan Tański. – Nasz ogród jest niewielki, bo mamy zaledwie 103 działki. Dla nas to jak złapać Pana Boga za nogi – dodaje.

Warto walczyć o budżety obywatelskie!

Jak zapewnia Prezes ROD „Krubin”, choć ogród po raz pierwszy startował w Budżecie Obywatelskim, na pewno nie zrobił tego po raz ostatni, tym bardziej, że lista projektów do zrealizowania jest długa. – Chcielibyśmy doprowadzić do ogrodu bieżącą wodę, znaleźć finansowanie na sieć wodociągową. Ponadto marzy nam się węzeł sanitarny z natryskami i z punktem poboru wody. Mamy nawet zarezerwowaną działkę na tego typu inwestycję. Nasza infrastruktura ma już kilkadziesiąt lat, więc chcielibyśmy również mieć nowe ogrodzenie i bramy z prawdziwego zdarzenia – wymienia Prezes ROD „Krubin”.

Nowy parking powstanie w 2018 r.

Projekt budowy parkingu ma zostać wpisany do ciechanowskiego budżetu na 2018 rok. W dalszej kolejności planowane są prace projektowe, których zwieńczeniem będzie budowa 20 miejsc postojowych wraz z systemem oświetleniowym.

ROD „Krubin” w Ciechanowie to kolejny przykład na to, że warto zgłaszać projekty związane z rozbudową infrastruktury Rodzinnych Ogrodów Działkowych w lokalnych konkursach na budżety obywatelskie, ponieważ samorządy coraz chętniej wspierają ideę rozwoju ruchu ogrodnictwa działkowego w naszym kraju.

 

 

 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio