Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Wystawa plenerowa zabytkowych altan w ROD - 19.10.2017

Już w najbliższą sobotę, tj. 21 października na terenie ROD T. Kościuszki w Katowicach o godz. 13 odbędzie się otwarcie plenerowej wystawy pod nazwą „Ślady wielokulturowości Górnego Śląska na przykładzie Ogrodów Szreberowskich i Jordanowskich w Katowicach”.  Wystawa jest wspólnym projektem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i Okręgu Śląskiego Polskiego Związku Działkowców w Katowicach oraz Fundacji Dom Modernisty w Katowicach.

- Organizacja tej wystawy to poniekąd przypadek – mówi Wojciech Siegmund, Prezes Fundacji Dom Modernisty i jeden z głównych organizatorów tego przedsięwzięcia. Jak wyjaśnia, pomysł zrodził się podczas cyklicznych spacerów, które odbywają się śladami zabytkowej, modernistycznej architektury w jednej z dzielnic Katowic. - Ze względu na bliskość ogrodów działkowych oraz ich wieloletnią obecność w urbanistyce miasta, włączyliśmy do tej trasy spacerów także ogrody i wówczas okazało się, jakie skarby można tu znaleźć. Zaczęliśmy więc organizować prelekcje poświęcone historii ogrodów i okazało się, że temat ten budzi ogromne zainteresowanie. Dlatego uznaliśmy, że pojawiła się potrzeba głębszej analizy historii ogrodów i pokazania tego miejsca w szerszej perspektywie – wyjaśnia Prezes Fundacji Dom Modernisty. Dlatego w trzech głównych alejach na terenie ROD najstarszego katowickiego ROD im. T. Kościuszki postawiono specjalnie przygotowaną ekspozycję składającą się z tablic i bramek ogrodowych, które nawiązują do tematu wystawy. Mają one przybliżyć postacie założycieli ogrodów działkowych w Katowicach, ich kontynuatorów oraz pokazać charakterystyczne elementy architektury altan i budynków znajdujących się w Rodzinnych Ogrodów Działkowych na terenie Śląska. Dzięki tej wystawie mieszkańcy miasta i spacerowicze będą mogli dowiedzieć się więcej o historii tego miejsca.

– Nawet katowicki konserwator zabytków jest zachwycony tym miejscem – zdradza Wojciech Siegmund. Jak podkreśla, ogromną pracę na rzecz tego wernisażu wykonał także dr Ryszard Nakonieczny z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, który wyszukał potrzebne informacje w licznych archiwach. Pierwsze zapisy o powstaniu w tym miejscu ogrodu są już zawarte w dokumentach z 1906 roku, a ogród oficjalnie utworzony został w 1909 roku. – To kawał pięknej historii dla miasta – podkreśla Siegmund. I jak dodaje, wystawa to tylko pierwszy element pokazania tej historii. – W przyszłym roku chcemy wydać broszurę i włączyć ją w promocyjne materiały, które rozpowszechniane będą np. w Informacjach Turystycznych miasta.

Projekt dotyczący wystawy starych altan zyskał także uznanie Urzędu Marszałkowskiego, który docenił projekt i przyznał mu w ramach organizowanego konkursu dot. wielokulturowości potrzebne dofinansowanie i status zadania publicznego. - Wielokulturowość jest w tym ogrodzie niemalże namacalna. Niemiecka idea ogrodu szreberwoskiego została w latach 30 ubogacona wpływami zaczerpniętymi z polskiej tradycji ogrodów jordanowskich, które ubogacały działki poprzez stworzenie szerszej oferty rekreacyjnej – wyjaśnia prezes Siegmund.

Wernisaż dofinansował także PZD okręg śląski, dzięki czemu możliwe było rozbudowanie tej wystawy o dodatkową galerię zdjęć. Reportaż zdjęciowy ukazujący ludzi z w tym ogrodzie, a także pokazujący upływ czasu w życiu człowieka i przyrody,  przygotowała studentka Realizacji Obrazu filmowego na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego Karolina Kłapkowska, która w tym roku nominowana była do nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni za swój ostatni film.

Uroczyste otwarcie wernisażu z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, OZ PZD Śląskiego w Katowicach i przedstawicieli Biura Konserwatora Zabytków odbędzie się o godz. 13.00 w sobotę 21 października br. Uczestników oprowadzi  po wystawie dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W czasie oprowadzenia, możliwe będzie odwiedzenie kilku miejsc, w których zachowały się najstarsze altany ogrodowe sprzed 110 lat. Miejsca te zostaną otwarte dzięki uprzejmości ich właścicieli i Zarządu ROD im. T. Kościuszki w Katowicach. Zachęcamy do odwiedzenia wystawy.

AH

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio