Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Uroczyste posiedzenie OZ PZD w Szczecinie - 17.10.2017

Rodzinny Ogród Działkowy „Przyjaźń” w Szczecinie swój początek bierze z okresu 1901 – 1903, kiedy to ówczesny właściciel majątku na Warszewie wydzielił część własnych gruntów pod ogrody działkowe.

W okresie II wojny światowej ogród został zdewastowany, zniszczone zostały altany i ogrodzenie, a działki porosły chwastami, przypominały swoim wyglądem bardziej pastwiska niż ogród działkowy. W1945 roku , ogród został reaktywowany i nosił wówczas nazwę „Nowe Życie”. W 1951 roku, ogród podzielił się na dwa ogrody, z którego jedna część przyjęła nazwę „Przyjaźń”. Ogród stanowił bazę dla działek Stoczni Szczecińskiej, Zarządu Portu, Zakładu Wodociągów, Huty Szczecin, Papierni Skolwin oraz Wiskordu. Ogród „Przyjaźń” jest jednym z najstarszych ogrodów Szczecina.

 

W tym to też ogrodzie w dniu 14 października br., odbyło się uroczyste posiedzenie Okręgowego Zarządu, poszerzone o Okręgową Komisję Rewizyjną oraz o 60 zaproszonych seniorów – działkowców i zasłużonych działaczy.

Na posiedzeniu tematem wiodącym była rola zarządu ogrodu w całokształcie jego funkcjonowania oraz jubileusz 120-lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce. Przyjęty został plan na rok 2018 oraz uchwała i stanowisko, które prezentujemy TUTAJ.

Posiedzenie obejmowało dwie części, pierwszą – oficjalną, statutową, a drugą bardziej kameralną część jubileuszową. Był czas na przypomnienie historii powstawania, rozwoju i walki o ogrody. Był też czas na osobiste wspomnienia, wymianę poglądów przez ludzi, którzy część swojego życia poświęcili ogrodnictwu działkowemu, wśród których znaleźli się: Stanisław Budzyń, Marian Kostyra, Edward  Grabowski, Józef Prochoń, Franciszek Cimoszko, Jerzy Smyk oraz wielu innych, których tutaj trudno wymienić, a część zaproszonych niestety nie mogła przyjechać na spotkanie.

Na szczególną uwagę zasługuje zaproszony pan Kazimierz Kruszyna, który mimo 97 wiosen nadal jest jak twierdzi dzięki działce w dobrej formie. Swoją działalność rozpoczął w 1945 roku i ponad 40 lat społecznie pracował w Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej. Nie krył wzruszenia i słów podziękowania za pamięć o nim i zaproszenie go na tak wspaniałą uroczystość.

 

W tym okresie 120 lat mieszczą się osiągnięcia i praca takich właśnie oddanych ludzi. Na uroczystości uhonorowano złotą odznaką Zasłużony Działkowiec panią Halinę Makowską oraz Mariana Mazurka. Pamiątkowym medalem 12-lecia i dyplomem uhonorowano najbardziej zasłużonych dla ogrodnictwa, wśród których znalazł się burmistrz miasta Police – Władysław Diakun.

Wielu zasłużonych działaczy działkowych otrzymało dyplomy 120-lecia oraz jubileuszową monetę Okręgu. Ponadto wręczono jubileuszowe puchary.

Wiele ciepłych słów wypowiedziano pod adresem Krajowej Rady i Zarządu Okręgu, a zwłaszcza przez przedstawicieli ogrodów miasta Świnoujście, podziękowania TUTAJ. Życzenia przesłał także Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Europoseł Bogusław Liberadzki oraz burmistrz Stepnicy -  Andrzej Wyganowski - TUTAJ.

Można powiedzieć, że to jubileuszowe spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a głównym motywem było oddanie hołdu seniorom naszego ruchu działkowego. Czas uprzyjemniał zespół Magnolia z klubu Spółdzielni Mieszkaniowej Wspólny Dom, który melodiami z młodości pobudzał nostalgię za czasem minionym.

Prezes OZ w Szczecinie

mgr Tadeusz Jarzębakm

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.