Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Warszawscy działkowcy walczą o swój ogród - 17.10.2017

ROD im. Obrońców Pokoju to najstarszy ogród działkowy w Warszawie. Projekt planu zagospodarowania zakłada stworzenie na jego miejscu ogólnodostępnego parku. Takiemu rozwiązaniu kategorycznie przeciwstawiają się działkowcy i PZD. W dniu 16 października na terenie ogrodu odbyło się spotkanie z władzami miasta w tej sprawie.

Na spotkaniu w Domu Działkowca uczestniczyło ponad 100 osób. Wzięli w nim udział działkowcy, zarząd ROD, przedstawiciele Mazowieckiego Okręgu PZD, przedstawiciele miasta i Zarządu Zieleni, a nawet okoliczni mieszkańcy, którzy nie wyobrażają sobie innego sąsiedztwa niż ogród działkowy.

 

Projekt miejscowego zagospodarowania przestrzennego Wierzbna przewiduje w rejonie ul. F. Joliot-Curie przeobrażenie dotychczasowego terenu ROD im. Obrońców Pokoju w ogólnodostępny park miejski. Poza zielenią parkową na obszarze między ulicami Racławicką, Odyńca i Aleją Niepodległości oraz na terenie przylegającym do ul. Wołoskiej ma znaleźć się m.in. targowisko oraz podziemny parking. Jeśli miasto podjęłoby decyzję o zagospodarowaniu tego rejonu zgodnie z powstającym planem, większość działkowców straciłoby działki.

Widmo utracenia działek, które dla wielu osób są dorobkiem całego życia spowodowało, że w Domu Działkowca podczas spotkania temperatura dyskusji była wysoka. Przedstawiciele ratusza oraz Zarządu Zieleni omówili możliwości zagospodarowania przestrzeni pod kątem uwarunkowań propozycji planu. Niestety mimo zapewnień, że plan zagospodarowania tego terenu nie jest jednoznaczny z chęcią likwidacji ogrodu, działkowcy nie usłyszeli ze strony reprezentantów magistratu, że utrzymają swoje działki. Działkowcy kategorycznie nie zgadzają się na wprowadzanie planu w zaproponowanej formie. Wielokrotnie wyrazili obawy, że jego zapisy są jednoznaczne z likwidacją ogrodu. Domagają się również od miasta jasnych deklaracji, które zapewnią im dalsze funkcjonowanie ROD na tym terenie. Przeciwne jakimkolwiek zmianom jest również liczne grono okolicznych mieszkańców, którzy wspierają ROD w walce o przetrwanie i w ramach solidarności byli obecni w tym dniu w Domu Działkowca i brali aktywny udział w dyskusji.  

 

Walka działkowców o najstarszy stołeczny ogród wzbudziła duże zainteresowanie mediów. Na sali byli m.in. dziennikarze TVP Warszawa, którzy na żywo relacjonowali spotkanie (materiał dostępny jest TUTAJ), a Krzysztof Podlewski, Prezes OZ Mazowieckiego PZD był gościem programu Wywiad Kuriera (rozmowa dostępna jest TUTAJ).

 

Było to już drugie spotkanie dotyczące ROD im. Obrońców Pokoju. W dniu 9 października w Centrum Łowicka odbyła się już pierwsza dyskusja publiczna. Tam również działkowcy wyrazili swój sprzeciw.

Do 17 listopada można składać na piśmie uwagi do projektu planu zagospodarowania rejonu do Prezydenta m.st. Warszawy za pośrednictwem Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy (ul. Marszałkowska 77/79, 00-683 Warszawa).

 

ROD im. Obrońców Pokoju ma ogromną wartość historyczną – został założony w 1902 r. Spełnia ważną rolę ekologiczną, gdyż żaden park nie jest w stanie dorównać ogrodom działkowym pod względem bioróżnorodności. Ma również spore znaczenie dla społeczności lokalnej i stanowi unikalny element urbanistyki miasta.

PG

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.