Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Śląski Okręgowy Dzień Działkowca - 13.10.2017

Dnia 11 października 2017r. w Miejskim Domu Kultury „Batory” w Chorzowie Batorym odbyła się uroczystość Okręgowych Dni Działkowca 2017 roku połączona z obchodami jubileuszu 120-lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce.

Przypomnijmy, że początek ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce datuje  się na rok 1897, kiedy to powstał ROD "Kąpiele Słoneczne" w Grudziądzu, po czym ogrody działkowe zaczęły powstawać w zorganizowany sposób. Warto podkreślić, że najstarszym ogrodem w Polsce jest ROD im. Powstańców  Wielkopolskich w Koźminie Wielkopolskim, który istnieje już 194 lata, Lecz jego powstanie było odosobnionym przypadkiem na ziemiach polskich pod zaborem pruskim.

Prawdziwy heroizm wykazywali działkowcy na Śląsku, gdzie większość ziemi była w rękach prywatnych koncernów węglowych, a jeśli już trafiały się puste parcele, to zasypane popiołem, gruzami i hałdami. Dzięki ich wysiłkowi w krótkim czasie Górny Śląsk stał się obszarem o największej koncentracji działek.

Dzisiaj zarówno na Śląsku jak w całej Polsce funkcjonuje kilka tysięcy Rodzinnych Ogrodów Działkowych, który stanowią ważny element miejskiej infrastruktury. To piękne oazy zielenie, które pełnią wiele ważnych funkcji zarówno pod względem ochrony środowiska jak i funkcji społecznych. Rok 2017 stał się okazją do uczczenia tej pięknej idei, która trwa już od 120 lat.

W atmosferze tego jubileuszu, Prezes PZD Okręgu Śląskiego Józef Noski w imieniu Prezesa PZD Eugeniusz Kondrackiego, który nie mógł uczestniczyć w uroczystości, dokonał otwarcia obchodów Okręgowych Dni Działkowca. Przywitano wszystkich uczestników, w tym zaproszonych gości w osobach: Pan Andrzej Kotala – Prezydent Miasta Chorzowa, Pani Bożena Mientus Wiceprezydent Miasta Bytomia, Pan Krzysztof Mejer Wiceprezydent Miasta Ruda Śląska, Pan Tadeusz Markiewicz Radny Rady Miejskiej w Jastrzębiu Zdroju oraz Pan Władysław Samek Przedstawiciel Czeskiego Związku Działkowców, Wiceprezes Okręgu z Karwiny.

Prezes PZD Okręgu Śląskiego Józef Noski przedstawił referat na okoliczność jubileuszu 120-lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce i Okręgowych Dni Działkowca. W swoim wystąpieniu odniósł się do historii powstawania ogrodów działkowych w Polsce i na ziemiach Śląskich, która doprowadziła do jakże ważnej tradycji pielęgnacji idei ogrodnictwa działkowego.

Wskazał także, że 36 lat doświadczenia PZD przyniosło wiele nowych istotnych wydarzeń. Te szczęśliwe wydarzenia są jednak skutkiem ogromnych wysiłków tych wszystkich, którzy podjęli się wykonywania społecznych funkcji w ogrodach,  i wykonywali je często przez wiele lat w trudnych warunkach.

Ogrody działkowe w Polsce w pełni wypełniają funkcje społeczne  (w tym socjalne), rekreacyjne, integracyjne i ekologiczne. Są miejscem odpoczynku po pracy i oazą spokoju dla emerytów i rencistów. Dają ich dzieciom i wnukom warunki do bezpiecznej i zdrowej zabawy. Mają kontakt z innymi działkowcami. Mają szansę uczestniczenia w imprezach kulturalnych w ogrodach, które nie obciążają ich skromnego budżetu domowego. A przede wszystkim  jest to ich hobby, lata ich pracy rekompensujące  im małe powierzchnie mieszkaniowe. Bo działkowcy kochają przyrodę i środowisko naturalne, bo po prostu są cząstką życia ich samych i ich rodzin.

Prezes PZD Okręgu Śląskiego podkreślił, że odbywane w Ogrodach Działkowych i Delegaturach Rejonowych tradycyjne dożynki są szczególną okazją do podsumowania i wyrażenia słów uznania dla wszystkich, dzięki którym możliwe stało się osiągnięcie takiego stanu ogrodnictwa działkowego w Polsce.

Na zakończenie w imieniu Prezesa PZD Eugeniusz Kondrackiego złożył wszystkim przybyłym działkowcom i ich rodzinom najlepsze życzenia z okazji jubileuszu oraz dalszej owocnej pracy w ROD.

Po wystąpieniu Prezesa, głos zabrali zaproszeni goście. W swoich wystąpieniach przedstawiciele władz samorządowych odnieśli się do pięknej historii ogrodów działkowych w Polsce jak również na Śląsku. Podkreślili jakie ważne funkcje realizują ogrody działkowego oraz prace i zaangażowanie wszystkich działkowców, którzy na co dzień dbają i rozwijają swoje działki. Za tą pracę złożono działkowcom szczere podziękowania. Ze swojej strony zadeklarowali także dalszą współpracę między Miastami, a PZD celem dalszego rozwoju ogrodów działkowych.

Po wystąpieniach przystąpiono do ceremonii wręczenia odznaczeń związkowych za zasługi dla PZD oraz zasłużonych działkowców. Okręgowe Dni Działkowca to także okazja do wręczenia pucharów przyznawanych przez Krajową Radę PZD oraz Okręg Śląski z okazji jubileuszy ROD. 

 

Po wręczeniu pamiątkowych pucharów i dyplomów przystąpiono do ogłoszenia wyników tegorocznych konkursów na najładniejszą działkę oraz ROD. Wyniki prezentowały się następująco:

Najlepszy Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2017

·         I miejsce – ROD „Aster” Żory – Delegatura Rejonowa Rybnik

 

Laureaci konkursu Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2017:

·         ROD „Zacisze” Zabrze – Delegatura Rejonowa Zabrze

·         ROD „Kolejarz” Sosnowiec – Delegatura Rejonowa Będzin

·         ROD „Odrodzenie” Zabrze – Delegatura Rejonowa Zabrze

·         ROD „Wrzos” Tychy – Delegatura Rejonowa Tychy

·         ROD „Nasza Przyszłość” Radzionków – Delegatura Rejonowa Tarnowskie Góry

·         ROD im. Jastrzębskiego Ruda Śląska – Delegatura Rejonowa Ruda Śląska

·         ROD „Przyjaźń” Bytom – Delegatura Rejonowa Bytom

·         ROD im. Staszica Katowice  – ROD z terenu Katowic, Mysłowic i Siemianowic Śląskich

·         ROD „Wiarus” Cieszyn – Delegatura Rejonowa Bielsko - Biała

 

Wzorowa Działka Roku 2017

I miejsce - Alicja i Roman Liguda dz. nr 106 z ROD Nasza Przyszłość w Radzionkowie – Delegatura Rejonowa Tarnowskie Góry

II miejsce – Anastazja i Ryszard Grzegorczyk dz. nr  62c z ROD Róża w Zabrzu – Delegatura Rejonowa Zabrze

III miejsce - Grażyna i Kazimierz Kaniewscy dz. nr 5 z ROD im. Jastrzębskiego w Rudzie Śląskiej – Delegatura Rejonowa Ruda Śląska

 

Laureaci konkursu Wzorowa Działka Roku 2017:

·         Dariusz Dziaćko dz. nr 47 z ROD Wiarus w Cieszynie - Delegatura Rejonowa Bielsko – Biała

·         Małgorzata i Bogusław Borysowscy dz. nr 13/II  z ROD Przyjaźń w Bytomiu – Delegatura Rejonowa Bytom

·         Janina i Adam Hankus dz. nr 79 z ROD Aster w Żorach – Delegatura Rejonowa Rybnik

·         Stanisław Lewicki dz. nr 24 z ROD Aronia w Tychach – Delegatura Rejonowa Tychy

·         Małgorzata i Józef Łęczyccy dz. nr 92 z ROD im. Staszica w Katowicach – ROD z terenu Katowic, Mysłowic i Siemianowic Śląskich

·         Dominika Ziółkowska dz. nr 126 z ROD Gwarek w Czeladzi – Delegatura Rejonowa Będzin

 

Na zakończenie podziękowano wszystkich za przybycie i wspólne świętowanie życząc samych sukcesów na dalszej drodze rozwoju ogrodów działkowych. Część oficjalną zakończono występem Krzysztofa Respondka oraz zespołu muzycznego.

Mateusz Macianty - St. Insp. ds. terenowo - prawnych

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio