Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Jakie drzewa i krzewy ogrodowe są atrakcyjne jesienią? - 12.10.2017

Krzewy, a także drzewa ozdobne sadzone w ogrodach i na działkach wyglądają atrakcyjnie nie tylko w czasie kwitnienia. Warto pamiętać, że niektóre gatunki roślin ogrodowych najbardziej efektownie prezentują się dopiero jesienią, gdy ich przebarwiające się  liście przybierają ogniste barwy. 

 

W czasie planowania nasadzeń najlepiej skomponować rośliny tak, aby były atrakcyjne o każdej porze roku. Wiedząc, jak przebarwiają się liście drzew i krzewów jesienią można sprawić, że ogród nabierze wyjątkowego uroku także po sezonie. Można też założyć oddzielną, jesienną rabatę, na której posadzimy krzewy lub drzewa o wyjątkowo atrakcyjnych jesiennych barwach liści. Czerwone, żółte lub pomarańczowe barwy liści bardzo dobrze będą się komponowały np. z iglakami o srebrzystych i niebieskawych igłach.

 

Jakie drzewa i krzewy będą atrakcyjne jesienią?

Z pewnością najbardziej będą przykuwały uwagę krzewy, których liście przebarwiają się na czerwono, żółto lub pomarańczowo. Znajdziemy wśród nich kilka gatunków, które bez obaw możemy uprawiać w każdym ogrodzie i na każdej działce. Szkarłatne lub czerwonawe liście szczególnie dekoracyjnie wyglądają między innymi na krzewach trzmieliny oskrzydlonej, fotergilli, aronii, kaliny koralowej, kaliny bodnańskiej `Dawn`, kaliny japońskiej, świdośliwy kanadyjskiej, berberysu Thunberga, irgi poziomej i tawliny jarzębolistnej oraz sumaka octowca i  klonów palmowych.

Jesienna barwa liści trzmieliny oskrzydlonej

 

Jesienne wybarwienie liści klonu palmowego

Wśród drzew uwagę zwracają szczególnie szkarłatne lub czerwone jesienią liście klonu czerwonego, klonu tatarskiego oraz klonu Ginnalaambrowca amerykańskiego, wiśni piłkowanej, dębu czerwonego.

 

Pnącza efektowne jesienią

Pnącza także potrafią zachwycać jesiennym przebarwieniem liści. Czerwone i szkarłatne liście zdobią winobluszcz trójklapowy i pięciolistkowy oraz winorośl japońską. Z kolei żółte, dekoracyjne liście jesienią zdobią dławisz okrągłolistny.

Liście winorośli japońskiej jesienią

 

Nie można zapominać, że na intensywne wybarwiane się liści drzew i krzewów możemy liczyć, jeśli uprawiamy je w miejscach w pełni nasłonecznionych. W półcieniu lub w cieniu przebarwienia liści będą mniej intensywne lub liście wcale się nie przebarwią.

 

Maciej Aleksandrowicz

instruktor ds. ogrodniczych

OZ Mazowiecki PZD

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.