Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Zakup i sadzenie róż z gołym korzeniem - 09.10.2017

Jesień to najbardziej odpowiedni termin sadzenia róż na działce. Zanim zdecydujemy się na zakup rośliny, zastanówmy się czy na terenie działki posiadamy odpowiednie warunki.

Róże wymagają stanowiska słonecznego (ale nie zbyt blisko południowych ścian i murów) i dość przewiewnego. Miejsca wilgotne, gdzie nie ma przepływu powietrza nie są odpowiednie dla tej grupy roślin, ze względu na możliwość rozwoju chorób grzybowych i pojawienia się szkodników. Róże najlepiej rosną na żyznym, przepuszczalnym podłożu o odczynie pH 6,5 (tolerują wahania między 5,7 a 7).

Przez cały sezon wegetacyjny można kupić sadzonki róż uprawiane w pojemnikach. Jednak jesienią (pod koniec września i w październiku) w sprzedaży pojawiają się również tańsze sadzonki z tzw. gołym korzeniem. Przy ich zakupie trzeba być szczególnie ostrożnym. Warto wiedzieć, że roślina z gołym korzeniem powinna być w stanie spoczynku (brak kwiatów i liści). Nie kupujmy sadzonek, których pąki zaczęły się rozwijać (to może mieć miejsce, jeśli rośliny są przechowywane w zbyt ciepłym pomieszczeniu). Zwróćmy uwagę na to, czy korzenie sadzonki nie są wysuszone, połamane lub zgniłe. Na korzeniach, łodydze i pędach nie może być widocznych objawów chorób (guzowatości korzeni, zamierania pędów).

Ważną sprawą dla właściciela działki jest odpowiednie oznakowanie sadzonki – sprawdźmy, czy znajduje się na niej etykieta z nazwą odmiany, nazwą producenta i opisem (tu powinny znaleźć się informacje o docelowej wysokości i szerokości odmiany, jej podatności na choroby i szkodniki roślin, kolorze, wielkości i terminie rozwijania się kwiatów, terminie sadzenia, odporności na mrozy).

Po zakupie róży z gołym korzeniem trzeba możliwie jak najszybciej ją posadzić na działce. Pamiętajmy: róże nie lubią przesadzania.

  • Po rozwinięciu sadzonki z folii delikatnie rozprostowujemy korzenie i przycinamy ich końcówki. Skracamy również pędy nadziemne (na 12-15 cm).
  • Wstawiamy sadzonkę do wiadra z wodą na co najmniej na 3 godziny. W tym czasie przygotowujemy dołek – powinien być takiej wielkości, by korzenie swobodnie się w nim rozprostowały, a miejsce okulizacji po posadzeniu rośliny znalazło się pod powierzchnią gruntu (nie głębiej niż 5 cm).
  • Na dno dołka wsypujemy specjalne podłoże do róż lub torf odkwaszony i wlewamy wodę. Nie stosujemy żadnych nawozów.
  • Różę umieszczamy pionowo i zasypujemy ziemią. Ziemię delikatnie ugniatamy i w razie potrzeby uzupełniamy.
  • Wokół rośliny tworzymy z ziemi misę, aby woda po podlaniu trafiła do korzeni. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu róży do końca sezonu (szczególnie, gdy jest sucho) i o tym, by strumień wody zawsze kierować bezpośrednio pod roślinę (w sezonie nie moczymy kwiatów i liści róż).
  • Przed nastaniem mrozów powinniśmy stworzyć kopczyk z ziemi, aby uchronić nowo posadzony okaz przed mrozem.

 

mgr inż. Małgorzata Wójcik, Instruktor ds. ogrodniczych KR PZD

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.