Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Metamorfoza ROD "Wiarus" w Toruniu - 04.10.2017

Rodzinny Ogród Działkowy „Wiarus” w Toruniu powstał w 1982 roku i na przełomie ostatnich 35 lat istnienia targały nim różne zdarzenia. Były gorsze i ciut lepsze czasy w historii. Od niespełna 4 miesięcy ogród zarządzany jest przez Zarząd Komisaryczny powołany przez Prezydium Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców. I trzeba przyznać, że było to bardzo dobre posunięcie gdyż marazm zataczał w ogrodzie coraz szersze kręgi, aż strach pomyśleć co by się stało z ogrodem i działkowcami gdyby nie było tego „parasola” w postaci nadrzędnych władz.

Jak zapewne już Państwo zauważyliście, w tym roku przypada jubileusz 35-lecia istnienia ogrodu, który już zapadł działkowcom ROD „Wiarus” głęboko w pamięci. A wszystko za sprawą właśnie trzech dżentelmenów – członków zarządu komisarycznego. W przeciągu 4 miesięcy doprowadzili to wielu zmian, a wszystko z korzyścią dla działkowców. Począwszy od wyegzekwowania sporych zaległości płatniczych poprzez wprowadzenie nowych rozwiązań rozliczeniowych za zużyte media aż po stworzenie biura zarządu z pomieszczeniami do użytku dla działkowców. Dzień Działkowca, który odbył się 23 września bieżącego roku skupił tylu działkowców, że przerósł oczekiwania organizatorów, którzy okazali się wyśmienitymi organizatorami, zapewniając dla każdego miejsce i poczęstunek. Poprzednie zarządy nie przywiązywały większej uwagi na celebrowaniu tego typu uroczystości, a przecież integracja działkowców jest konieczna i to nie tylko na zapisy w Statucie PZD i celach określanych przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców. Tegoroczne święto przypada w wyjątkowych okolicznościach, wszak ruch działkowy świętuje 120-lecie idei ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich, tym bardziej zarząd komisaryczny podjął działania organizacyjne zgodnie z Apelem Krajowej Rady PZD. W tym momencie koniecznym jest nadmienienie, że obecny zarząd komisaryczny ma bardzo duże oparcie we władzach Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD. Jak w swoim wystąpieniu to opisał prezes Zarządu Komisarycznego – Jarosław Dziedzic: „Jest człowiek w Okręgu, który potrafi zainspirować do działania, ale potrafi i po męsku opieprzyć i wykazać błędy. Ten człowiek, przesłał dla nas, działkowców rod Wiarus, list gratulacyjny z okazji Jubileuszu 35-lecia ogrodu oraz Dnia Działkowca, list który Państwu odczytam…”

Po odczytaniu listu okolicznościowego i okazaniu pucharu ufundowanego przez Okręgowy Zarząd Toruńsko-Włocławski PZD nastąpiła owacja rzęsistych oklasków. Pan Jarosław Dziedzic przekazał słowa pozdrowień kierowanych od Prezesa OZ PZD, który nie mógł przybyć na tą uroczystość z racji innych obowiązków Związkowych.

Grochówka dostarczona w wojskowej kuchni polowej smakowała wyśmienicie. Swojski chleb ze smalcem i ogórkiem małosolnym to rarytasy i to w jak najlepszym tego słowa znaczeniu. Do pełni satysfakcji świetna muzyka i zabawa do późnych godzin nocnych.

Rozchodzący się do domów działkowcy nie szczędzili ciepłych słów pozytywnych opinii i nie tylko w odniesieniu do zorganizowanej uroczystości ale dostrzegając i doceniając wkład pracy w metamorfozę ogrodu.

 

Tekst : Agnieszka Mazanowska – ROD „Wiarus” w Toruniu

Foto: Waldemar Dombrowski - ROD "Wiarus" w Toruniu

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.