Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

35-letni Irys w Czechowicach-Dziedzicach - 28.09.2017

Działkowe dożynki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Irys” w Czechowicach - Dziedzicach połączono z obchodami jego 35-lecia, które odbyły się jak co roku na ogrodzie w dniu 09.09.2017r. „W radosnych blaskach wiosny rozkwita nasza zielona Rzeczpospolita” – rozbrzmiał z głośników hymn działkowców z 1935 roku.

 

Za rok będziemy to wszyscy śpiewać, bo nauczymy się tego na pamięć – zapowiedziała prezes ROD „Irys” Iwona Stępień. Poza nią zarząd tworzą: Arkadiusz Galusek, Barbara Zagórska, Zenon Kwiatkowski i Ryszard Matuszek. Przy okazji obchodów 35. rocznicy założenia ogrodu minutą ciszy uczczono pamięć pierwszego  prezesa, który był założycielem ogrodu - Antoni Ziółkowski oraz działkowców,  którzy pielęgnują pewnie teraz rajskie ogrody., Edward Koch, Antoni Beczała i Zygmunt Tesarczyk i Leszek Piłot  – Ogrody to prawdziwe oazy zieleni dla naszego miasta. Wasz jest jednym z najmłodszych, ale widać jak z roku na rok pięknieje – mówił burmistrz Marian Błachut, spostrzegając, że szybko otrząsnęli się po powodziach z minionych lat, wzięli się do pracy i widać teraz tego efekty. – Działki żyją na nowo i oby sytuacja z 2010 roku już się nie powtórzyła ­– dodał przewodniczący Rady Miejskie Damian Żelazny.

W dowód uznania miasto sfinansowało po części budowę ogólnodostępnego placu zabaw na terenie ogrodu. – Uchylę rąbek tajemnicy, że te stoły i ławki są wypożyczone – zdradziła I. Stępień, zapowiadając staranie się o zakup nowych. Jej aktywność oraz dobre serce zostały dostrzeżone przez władze najwyższego szczebla, stąd z rąk kierownika Delegatury PZD Okręgu Śląskiego Kazimierza Chmiela odebrała puchar od prezesa Krajowej Rady PZD Eugeniusza Kondrackiego, z rąk  prezesa Jerzego Chłosty odebrała puchar od prezesa Józefa Noskiego z PZD Okręgu Śląskiego  z Katowic.  Z życzeniami pospieszyli też goście. – Najpiękniejsze ogrody, jakie widziałam są właśnie w Czechowicach-Dziedzicach – zauważyła była poseł Bożena Kotkowska.

Wraz z życzeniami na ręce działkowców spłynęły kwiaty i prezenty wręczane przez prezes, a otrzymali je: Ryszard Matuszek, Bernadetta Jakubiec, Danuta Sobczyk, Krystyna Kolonko, Jadwiga Beczała, Adam Skarżeński, Władysław Durtan, Arkadiusz Galusek, Ryszard Stępień, Zenon Kwiatkowski, Halina Fliś, Janusz Kubisz, Mieczysław Furgała, Barbara Ślęczka, Barbara Zagórska i Małgorzata Zuziak. Jak co roku piękny wystrój wykonany przez prezes Iwonę Stępień,  nie zabrakło też części biesiadnej imprezy, swojskiego stołu pod strzechą, a na nim same pyszności, a wszyscy mogli bawić się do białego rana przy śpiewie Ireny Balon i akompaniamencie Edwarda Przygody.

Na zakończenie, na pamiątkę każda para otrzymała kalendarz działkowca 2018 i deskę kuchenną w kształcie jabłka z grawerem 35 lecie R.O.D. " Irys "/ Dzień Działkowca 2017.

 

Tekst: Barbara Siemińska redaktor naczelna Gazety Czechowickiej i I.S.

Zdjęcia E.M.

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.