Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Władze miasta Włocławek na uroczystości Dnia Działkowca w ROD "Południe" - 27.09.2017

16 września 2017 roku gośćmi specjalnymi Dnia Działkowca w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Południe” we Włocławku byli przedstawiciele władz i to zarówno Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego Polskiego Związku Działkowców w osobach Prezesa – p. Piotra Gadzikowskiego oraz Pierwszego Wiceprezesa – p. Leszka Konefała, jak również władz samorządu miejskiego w osobach: Prezydenta Włocławka – p. Marka Wojtkowskiego oraz Zastępcy Prezydenta – p. Małgorzaty Korpal-Komorowskiej.

W odświętnie udekorowanej Świetlicy ROD licznie zebrali się działkowcy aby uczcić zakończenie sezonu ale też i celebrować 120-lecie ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich. Uroczystość otworzył Prezes Zarządu ROD „Południe” we Włocławku – p. Andrzej Ossowski od powitania wszystkich przybyłych działkowców i gości specjalnych. Następnie głos zabrał Prezes OZ Toruńsko-Włocławskiego PZD, który nakreślił rys historyczny tworzenia się idei ogrodnictwa działkowego i podwalin zbudowanych przez dr. Jana Jalkowskiego , który 120-lat temu jako wizjoner zbudował pierwszy ogród działkowy mający służyć jako miejsce odnowy ciała i ducha. Ogród stworzony przez dr. Jalkowskiego istnieje do dzisiaj i nieprzerwalnie nosi nazwę „Kąpieli Słonecznych” i mieści się w Grudziądzu. Działając w imieniu Prezesa PZD – p. Eugeniusza Kondrackiego, Prezes OZ PZD – Piotr Gadzikowski wręczył okolicznościowy medal wydany przez Krajową Radę PZD z okazji Jubileuszu 120-lecia ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich, na ręce Prezydenta Miasta Włocławek, w podziękowaniu za zasługi dla krzewienia idei ogrodnictwa działkowego i pomocy udzielanej dla działkowców PZD. Natomiast na ręce Pani Małgorzaty Korpal-Komorowskiej trafił okolicznościowy medal wydany przez Okręg Toruńsko-Włocławski PZD. Identyczny medal otrzymał również Rodzinny Ogród Działkowy „Południe” we Włocławku. Prezes Zarządu ROD „Południe” – p. Andrzej Ossowski został uhonorowany dyplomem 120-lecia ogrodnictwa działkowego, nadawanym wybitnym postaciom zasłużonym dla rozwoju i obrony idei i PZD przez Prezesa PZD – p. Eugeniusza Kondrackiego. Kolejnym bardzo miłym i podniosłym w swej treści momentem było udekorowanie wyjątkowych, zasłużonych działkowców odznaczeniami związkowymi.

Na zakończenie części oficjalnej głos zabrał Prezydent Miasta Włocławek – p. Marek Wojtkowski, który jeszcze raz podziękował za tak wyjątkowe odznaczenie, podkreślając jednocześnie jak ważny jest Polski Związek Działkowców, jako największe w Polsce Stowarzyszenie Ogrodowe w życiu nie tylko włocławian ale w znaczeniu globalnym, ogólnopolskim.

Ostatnią częścią uroczystości była biesiada i wspólna zabawa. Wielu działkowców jeszcze przed rozpoczęciem degustacji przysmaków przygotowanych przez zarząd ogrodu, ruszyło na parkiet oddając się zabawie w takt utworów wykonywanych przez człowieka orkiestrę. Ocena uroczystości była jednomyślna – wspaniałe święto, cudowna oprawa i przygotowanie. Działkowcy w wyśmienitych humorach opuszczali ogród w późnych godzinach nocnych, życząc sobie wzajemnie spotkania za rok, na równie wspaniałej uroczystości.

 

Tekst: Piotr Gadzikowski – Prezes OZ PZD

Foto: Tomasz Ziętarski – ROD „Południe”

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.