Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Trendy w ogrodach – jakie rośliny będą hitem w 2018 roku? - 21.09.2017

Śledząc różnego rodzaju imprezy ogrodnicze, w kraju i za granicą, łatwo dostrzec, że wystawcy i hodowcy wyznaczają trendy, preferując konkretne gatunki i odmiany roślin, które od kilku już sezonów niezmiennie cieszą się popularnością. Coraz większy nacisk kładzie się też na uprawę roślin w różnego rodzaju pojemnikach.

 Zarówno wystawy i targi ogrodnicze na terenie Polski (np. „Zieleń to Życie”), jak i imprezy zagraniczne (np. holenderskie „Plantarium”) pokazują, że wśród roślin ogrodowych nie słabnie (a wręcz rozwija się) zainteresowanie gatunkami roślin wieloletnich, które nie są trudne w uprawie, a jednocześnie mają wyraźne walory ozdobne, dekoracyjne.

Roślinne hity

Na pierwszy plan wysuwają się hortensje bukietowe oraz trawy ozdobne i byliny, czyli gatunki mogące cieszyć oko do późnego lata. Z każdym rokiem pojawiają się nowe odmiany hortensji, które zachwycają wielkością i barwami kwiatostanów, a także coraz ciekawsze odmiany traw ozdobnych np. takich gatunków jak rozplenice japońskie i miskanty.

 

Co więcej trend ten widoczny jest nie tylko w ogrodach, ale także w zieleni miejskiej – przy nowoczesnych budynkach nierzadko stawia się właśnie na trawy, hortensje i byliny. Wśród bylin wyraźnie widać niesłabnącą fascynację rudbekią, a także rozchodnikiem okazałym. Wśród polecanych roślin znajdują się także różne gatunki i odmiany tawułki (Astilbe) oraz derenia (Cornus), np. dereń kwiecisty.

 

Zaletą wszystkich wymienionych roślin jest również ich uniwersalność – nadają się zarówno do dużego, jak i małego ogrodu, a także na większe przestrzenie publiczne.

 

 

 

 

Nowy kierunek – ogród w donicach aż do zimy

 

Kolejny wyraźny trend to uprawa różnego rodzaju roślin zarówno ozdobnych, jak i owocowych (sadowniczych) w pojemnikach i skrzynkach na balkonach, tarasach, ale także w ogrodach.  Pomidory czy paprykę i ogórki, zastępują na przykład maliny, borówki karłowe, ale także jabłonie czy grusze o kompaktowym pokroju, które śmiało można sadzić do donic. Ich kompaktowy pokrój nie świadczy wcale o słabym owocowaniu i najczęściej charakteryzują się one sporą ilością owoców.

Dużą uwagę przywiązuje się także do tego, aby pojemniki i donice także po sezonie, czyli jesienią prezentowały się okazale. Prawdziwie jesiennym trendem jest sadzenie w donicach i skrzynkach roślin takich jak np. wrzosy, które dziś sadzone są najczęściej raczej tylko na rabatach czy wrzosowiskach. Są one łączone ze wspomnianymi trawamihortensjami, bylinami i ciekawymi krzewinkami – np. podobną do lawendy perowskią (Perovskia).

 

 Maciej Aleksandrowicz

OZ Mazowiecki

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.