Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Dzień Działkowca w ROD im. St. Staszica w Czarnkowie - 19.09.2017

W minioną sobotę, 9 września, na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Stanisława Staszica w Czarnkowie świętowano Dzień Działkowca. To święto do złudzenia przypomina tradycyjne w Polsce dożynki. Podobnie jak w czasie rolniczego święta plonów działkowcy podsumowują miniony rok, prezentują wyhodowane na ogródkach owoce i warzywa, nagradzają najbardziej aktywnych. Jednak w przeciwieństwie do rolników, u działkowców odbywa się to w skali mikro.

Dzień Działkowa obchodzony w ROD im. Stanisława Staszica w Czarnkowie to już tradycja. Zawsze odbywa się bardzo uroczyście, uczestniczą w nim zaproszeni goście, a świętowaniu towarzyszy wiele niespodzianek. Podobnie było w tym roku. Prezes ROD Wojciech Urban wraz z zarządem, przygotowali wiele atrakcji. Zaprosili też gości, wśród których nie zabrakło prezesa OZ PZD w Pile Mariana Praczyka, starostów Tadeusza Teterusa i Jacka Klimaszewskiego, przewodniczącego Rady Miasta Czarnków Andrzeja Tadli, radnej powiatu Ewy Kozłowicz, wiceprezesa stowarzyszenia „Kociołki” Wiesława Maszewskiego, naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego czarnkowskiej Policji Sebastiana Drewnego i prezesa ROD „Kolejarz” Władysława Górskiego.

Oficjalną część uroczystości rozpoczął prezes Wojciech Urban przypominając wszystkim, że w tym roku działkowcy świętują jubileusz 120 lat Ogrodnictwa Działkowego w Polsce. Po zapoznaniu przybyłych z historią powstania ROD w Polsce, przystąpiono do wręczenia nagród i wyróżnień najlepszym działkowcom. W tym roku tytuł „Działka roku 2017” otrzymali: Alicja i Jacek Wójtowicz, Kamila i Tomasz Nowaccy oraz Luiza i Robert Klimko (wszyscy zdobyli po 140 pkt i I miejsce), Łucja i Tadeusz Mucha - II miejsce oraz Elżbieta i Grzegorz Cichowicz - III miejsce.

W tym miejscu należy podkreślić, że w przyszłym roku działka państwa Klimków będzie reprezentowała Okręg Pilski w Konkursie Krajowym. W kategorii „Działka roku 2017” wyróżnienia otrzymali: Maciej Witomski, Franciszek Ciężki, Roman Geremek, Anna Bielejewska i Jerzy Jarosz. Natomiast w kategorii „Rekreacyjna działka roku 2017” przyznano równorzędne wyróżnienia: Iwonie Pierudzkiej, Agnieszce Domańskiej, Tomaszowi Florkowi i Adamowi Kolassie. Nagrodę otrzymał również Bogdan Dziabas, za prace na rzecz ROD, a szczególnie za dbanie o stan stawu ogrodowego. Zarówno prezes Wojciech Urban jak i prezes Marian Praczyk, zwrócili uwagę na bardzo zły stan drogi dojazdowej do ogrodów działkowych. Jak wyjaśnił przewodniczący Rady Miasta Andrzej Tadla, ROD im. Stanisława Staszica znajdują się na terenie gminy Lubasz. Koniczne jest więc wspólne podjęcie działań przez miasto Czarnków i gminę Lubasz. Poprzedni włodarze gminy Lubasz nie podjęli tematu. Jest jednak szansa, że obecny wójt Marcin Filoda przystąpi do wspólnego przedsięwzięcia poprawy nawierzchni drogi dojazdowej do ROD. Aby osłodzić działkowcom trudy pokonywania wyboistej drogi Andrzej Tadla ofiarował świętującym ogromny tort, którego wystarczyło dla wszystkich uczestników plenerowej imprezy.

Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę. A, że w tym roku świętowaniu towarzyszyła piękna pogoda z pewnością bawiono się jak co roku długo i dobrze.

Marek Ambicki

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio