Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Dzień Działkowca w ROD "Goździk" w Płocku - 18.09.2017

9 września br., w słoneczną i piękną sobotę, działkowcy z ROD „Goździk” w Płocku świętowali Dzień Działkowca. Tłumnie przybyli na główny plac ogrodu, aby wspólnie dać wyraz jedności, solidarności i rodzinnej integracji.

Spotkanie otworzył Prezes Zarządu ROD Marcin Werner, który przywitał wszystkich działkowców, szczególnie tych, którzy w tym roku nabyli prawo do działki w tym ROD. „Cieszymy się, że dołączyliście do zacnej grupy działkowców w Polsce, tym bardziej do naszej goździkowej rodziny. Nie pożałujecie, że tu jesteście” – powiedział Prezes ROD.

Następnie przywitał gości w osobach p. Tomasza Kominka – Dyrektora Delegatury Rejonowej w Płocku Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie, p. Michała Sosnowskiego – Radnego Miasta Płocka oraz p. Karola Krajewskiego z Urzędu Marszałkowskiego w Płocku.

W dalszej części przemówienia Marcin Werner przypomniał o obchodzonym w tym roku Jubileuszu 120-lecia ogrodnictwa działkowego, którego inauguracja odbyła się w najstarszym ogrodzie Polsce i w Europie, w ROD im. Powstańców Wielkopolskich w Koźminie Wielkopolskim 01 lipca. Podkreślił, jak ważna była wówczas integracja działkowców.

„W latach osiemdziesiątych rozpoczął się niespotykany na europejską skalę rozwój. W ciągu niespełna dekady zorganizowano ogrody działkowe na terenie blisko 15 tysięcy hektarów w Polsce. Działki otrzymało 360 tysięcy rodzin. Udało się to zrobić tylko dlatego, że było zintegrowanie, zaangażowanie, był zapał i radość z osiąganych efektówNigdzie w Europie nie ma takiego przykładu, by w tak krótkim czasie zbudować tak wiele ogrodów działkowych. U nas w Płocku również… Mamy 20 ogrodów, ponad 4650 działek, ponad 8500 działkowców. W tej liczbie jest siła… jest moc. Dlaczego o tym mówię ?” – wyjaśniał Werner.

 

W tym miejscu poinformował zebranych o przejściu do kolejnego etapu głosowania projektu budowy Płockiego Domu Działkowca. „Razem z obecnym tu p. Michałem Sosnowskim i Tomaszem Kominkiem jesteśmy współautorami projektu budowy Płockiego Domu Działkowca zgłoszonego do tegorocznej 6. edycji Budżetu Obywatelskiego. Jesteśmy świeżo po ogłoszeniu wyników weryfikacji formalno – prawnej Budżetu Obywatelskiego. Nasz projekt w tym roku przeszedł do kolejnego etapu – etapu głosowania. Dom Działkowca jest potrzebny w Płocku. Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. To dom spotkań działkowców ich integracji, to punkt centralny wszystkich działkowców z Płocka” – wyjaśniał Marcin Werner.

W tym wtórował mu p. Tomasz Kominek – Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego: „Macie Państwo niepowtarzalną okazję do zawalczenia o własny kąt. Dlatego w odpowiednim czasie musimy się zmobilizować. Wiem, nie jest to łatwe, ale nie niemożliwe. Dołożymy wszelki starań, aby środowisko płockich działkowców było wspierane teraz i w przyszłości. Wiem jak ważnym aspektem dla was jest rozwój ogrodów. Rozwój oznacza chęć posiadania i ulepszania. I tego Wam życzę…”.

Na zakończenie tej części działkowcy podzielili się chlebem dożynkowym jako wyraz wdzięczności za tegoroczne plony działkowe.

W kolejnej części spotkania, w związku z Jubileuszem 120-lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce wręczono okolicznościowe dyplomy jubileuszowe przygotowane przez Polski Związek Działkowców za szczególne zaangażowanie w rozwój ogrodnictwa działkowego.

Przystąpiono też do ogłoszenia wyników ogrodowych konkursów, które Zarząd ROD ogłosił na początku roku. To „Wzorowa Działka roku 2017” oraz „Wzorowa Altana 2017”. Wyróżniono 13 działek, zaś tytuł „Wzorowa Działka Roku 2017” otrzymali użytkownicy działki nr 219. Tytuł „Wzorowa Altana” otrzymali użytkownicy działki nr 125.

Na zakończenie części oficjalnej wypuszczono gołębię na znak pokoju, jedności i solidarności. A zaraz po tym rozpoczęto biesiadę piknikową przy tradycyjnej grochówce, daniach z grilla, staropolskim bigosie oraz tradycyjnej kromce chleba ze smalcem własnego wyrobu i tegorocznym ogórkiem kiszonym. Były wspólne tańce, serdeczne uśmiechy, miła atmosfera i ten niesamowity, rodzinny klimat.

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.