Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Niecodzienny gość w ROD "Bursztyn" - 15.09.2017

Przebywający w Świnoujściu na uroczystych Okręgowych Dniach Działkowca, Prezes Eugeniusz Kondracki w drodze powrotnej odwiedził rodzinny ogród działkowy Bursztyn w Międzyzdrojach.

Przeprawa promem przez rzekę Świnę, jest co prawda atrakcyjna ale niestety uciążliwa, trzeba jej poświęcić czas. Przeprawa odbyła się jednak bez trudu na drugi brzeg i Pan Prezes udał się w kierunku Międzyzdrojów, gdzie o godz. 16:00 rozpoczęły się ogrodowe dni działkowca. Na tę uroczystość, Prezes został zaproszony już w czasie uroczystości Krajowych Dni Działkowca w Bytomiu.

Jadąc do ogrodu, mógł po trasie pobieżnie obejrzeć zagospodarowanie ogrodu.

Na miejscu w ogrodzie, na powitanie wyszedł prezes zarządu ogrodu Andrzej Gaszewski i zaprosił na „estradę”, gdzie przedstawił Prezesa Związku i towarzyszące mu osoby z Okręgu. Działkowcy nie spodziewali się wizyty Prezesa Związku ale przyjęto go serdecznie.

Działkowe towarzystwo rozpoczęło już biesiadowanie, rozlokowane pod namiotem. Gastronomia pracowała na pełnych obrotach. Pomimo już rozbawienia, kiedy głos zabrał E. Kondracki, gwar ucichł i z uwagą wysłuchano wystąpienia,  które na tę okoliczność było w sam raz. Były gratulacje, pochwały, trochę historii walki o ogrody, walki o prawo gwarantujące byt ogrodom, o umacnianie prawa do gruntu zajmowanego przez ogrody ale także o konsekwencjach wynikających z nieprzestrzegania prawa, o czym jak wspomniał Prezes Kondracki przy święcie nie powinno się mówić ale prawo przestrzegać trzeba, bo jego ignorancja szkodzi wszystkim, w całym Związku.

Gościnność działkowców jest znana więc trudno było odmówić zaproszenia do stołu na grochówkę, herbatkę i słodkości. Była przy tym okazja do pomówienia o sprawach ogrodu, o planach i zamierzeniach zarządu.

W ogrodzie Bursztyn panuje dobry duch, więc prognozy na jego rozwój są pomyślne.

Ponieważ ten krótki pobyt Prezesa Kondrackiego w ogrodzie Bursztyn odbywał się przejazdem i czas naglił, trzeba było pożegnać działkowców, chociaż zespół, który w tym czasie wszedł na estradę zapowiadał dobrą zabawę. Działkowcy odprowadzili Prezesa aż do bramy wjazdowej, życząc szczęśliwej drogi i dziękując za odwiedziny.

Tak właśnie było zabawowo, jubileuszowo i radośnie w to święto działkowców. W tym samym czasie w Okręgu odbywało się kilkanaście uroczystości w ogrodach, gdzie działkowcy bawili się świetnie, a Prezes Związku, ten świąteczny weekend spędził dosłownie na roboczo. Żegnając Prezesa, członkowie Okręgowego Zarządu podziękowali za przyjazd i uświetnienie uroczystości w Okręgu, za trud ale takie zdarzenia bywają niecodziennie.

Prezes OZ w Szczecinie

mgr Tadeusz Jarzębak

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio