Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Dzień Działkowca w ROD "Transportowiec" w Grudziądzu - 12.09.2017

W tym roku obchodzimy 120 lecie powstania w naszym mieście pierwszego ogrodu działkowego, dlatego na przygotowanym placu przy świetlicy ogrodowej  dnia 2 września 2017 roku, licznie zebrali się działkowcy Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Transportowiec” w Grudziądzu. Na wstępie  Pani Elżbieta Cielas skarbnik ogrodu przedstawiła krótki rys historyczny ogrodów działkowych. Jedni w fenomenie popularności ogródków działkowych w Polsce widzą kontynuację chłopskich tradycji, drudzy reprodukcje szlacheckich dworków. Tak czy siak, działkowanie to nasz narodowy sposób na wypoczynek.”  

Najlepszym wiosennym lekarstwem jest działka. Działka nam zdrowie wprowadza do ciałka, Gdy w łapki się chwyci szpadelek lub grabki, Znikają bronchity, katary i sapki – pisał Ludwik Jerzy Kern….” Liczby są imponujące: w zespołach ogrodów działkowych mamy prawie milion zagospodarowanych działek (które zazwyczaj są użytkowane przez całe rodziny). Dodajmy do tego podmiejskie ogrody,  a jest ich w Polsce niemal drugie tyle. Przynajmniej co dziesiąta miejska familia sposób na relaks odnajduje w pieleniu grządek lub grillowaniu w cieniu altanki. Prześledziliśmy, jak kształtował się ten fenomen. U progu nowoczesności własny ogród był przywilejem arystokracji i kościoła. Oszałamiające tereny zielone okalały pałace i dwory.  Z czasem prywatne ogrody zaczęto udostępniać szerszej publiczności, której we znaki dawała się degradacja krajobrazu miast w wyniku gwałtownej industrializacji. Szeregi czynszowych kamienic, ciemne podwórka-studnie, przeludnione izby i fatalne warunki sanitarne, to urbanistyczne standardy robotniczych osiedli tej epoki.  Na przełomie XIX i XX wieku doszło do rewolucji w planowaniu miejskiej zieleni. Brytyjski urbanista Ebenzer Howard wyłożył w książce "Jutro. Pokojowa ścieżka do rzeczywistej reformy" (1898) teorię miast-ogrodów. Niska zabudowa, dobra infrastruktura, bogactwo przyrody, bliskość dużych ośrodków, czyli idealne połączenie zalet miasta i wsi. Praktycznymi realizacjami tej koncepcji w Polsce są np. podwarszawska Podkowa Leśna czy katowicki Giszowiec. Na ziemiach polskich powstają wtedy także Towarzystwa Upiększania Miast, które do swoich zadań zaliczają tworzenie miejskich zieleńców.

Ogrody działkowe zakładane w miastach są owocem tych samych idei. Pierwszy odnotowany zespół ogrodów powstał w Grudziądzu w 1897 roku. Nazywa się "Kąpiele Słoneczne" i istnieje do dziś. Geneza nazwy kryje się w metodach leczniczych, propagowanych przez jego założyciela, doktora Jana Jalkowskiego. Członkowie powołanego przez niego "Towarzystwa naturalnego stylu życia" na pół obnażeni uprawiali gimnastykę, treningi, leżakowanie, lub też brali kąpiele w specjalnie do tego celu przygotowanych wannach napełnionych mułem torfowym, nagrzanym promieniami słońca – czytamy w kronikach tego ogrodu.

Całe sobotnie święto działkowców z ogrodu Transportowiec przebiegało pod hasłem ..pamiętajcie o ogrodach…., zarząd ogrodu pamiętał o tych którzy swoją postawą i pracą społeczną przyczyniają się do rozwoju ogrodu, modernizacji istniejącej infrastruktury, a także szeroko pojętej integracji.

W dalszej części pani Małgorzata Jasińska księgowa OFK  przekazał słowa pozdrowienia oraz odczytał specjalne życzenia przesłane przez Prezesa Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego pana Piotra Gadzikowskiego. Wyróżniono osoby srebrnymi i brązowymi odznakami Zasłużony Działkowiec, a działki wyróżniające się wśród innych otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe. Nowi działkowcy po złożeniu przysięgi przed Duchem Działek, zostali przyjęci w poczet członków rodziny działkowej. Odbyło się wiele konkursów w tym Jeden z pięciu- gdzie uczestnicy mogli pochwalić się wiedzą dotyczącą nie tylko przepisów działkowych, tak przy  suto zastawionych stołach, pysznej grochówce , karkówce z grilla, powidłach pani Krysi i smalczyku prezesa oraz dźwiękach muzyki uroczystość trwała do późnych godzin nocnych.

 autor: Elżbieta Cielas

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio