Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

ROD „Jaśmin” w Bytomiu – niezwykle gościnny ogród z najmłodszym prezesem ogrodu - 31.08.2017

ROD Jaśmin w bytomskich Łagiewnikach w tym roku kończy 66 lat. Od dwóch lat w ogrodzie gospodarzem jest młody 28-letni górnik Dawid Dąbrowski. Jest jednym z najmłodszych prezesów ogrodów ROD, ale zapałem i aktywnością nie odbiega nawet na milimetr od najbardziej aktywnych działaczy PZD. Takich prezesów potrzebują ogrody, by mogły dalej rozwijać się i istnieć.

 – Nigdy nie myślałem o tym, by być prezesem – mówi Dawid Dąbrowski, który swoją ogrodową aktywność zaczynał od roli działkowca, a potem gospodarza ogrodu. Potem zaproponowano mu funkcję wiceprezesa w Zarządzie ROD, którą piastował przez 5 lat. Jak przyznaje to ludzie z ogrodu namówili go, by został prezesem, bowiem dla niego funkcje nie mają żadnego znaczenia. – Zależy mi, by w ogrodzie panowała dobra atmosfera, by pięknie się rozwijał, a ludzie byli tu jak rodzina i to jest cel mojego działania – przyznaje.

Jego charyzma i chęć działania zaowocowała licznymi inicjatywami i potężnymi zmianami w infrastrukturze ogrodu. Działkowcy mówią o nim, że to człowiek, który z niczego tworzy coś. W ROD „Jaśmin” zbudował prawdziwą działkową rodzinę, która bezinteresownie pomaga sobie nawzajem i udziela się dla dobra wspólnego bez nakazów i próśb.

Było to widać szczególnie podczas Krajowych Dni Działkowca, gdy w ROD „Jaśmin” gościli nie tylko działkowcy z całej Polski, ale także zaproszeni goście, samorządowcy, politycy i media. Nikt tu nie pytał co i dlaczego musi coś zrobić, tylko z otwartymi ramionami witał każdego i włączał się aktywnie w przygotowanie tak dużej imprezy. W ROD „Jaśmin” Prezes PZD Eugeniusz Kondracki wspólnie z Prezesem OZ Śląskiego PZD Józefem Noskim oraz z Prezesem ogrodu Dawidem Dąbrowskim zasadzili jubileuszowe drzewko na pamiątkę 120-lecia istnienia ruchu działkowego w Polsce.

Pod jego okiem ogród rozkwita, a działkowcy są zadowoleni z coraz lepszej infrastruktury, a przede wszystkim z poprawy bezpieczeństwa. To wszystko nie byłoby możliwe bez inwestycji, jakie co roku realizowane są w ogrodzie. – W ciągu tylko ostatnich dwóch lat udało się wymienić bez żadnych dotacji kilkadziesiąt metrów płotu od ulicy Świętochłowickiej, postawić sanitariaty dla działkowców, rozbudować i wyremontować dom działkowca, wymienić bramy do ogrodu, zrobić podjazd i krawężniki, wymienić żarówki na energooszczędne oświetlenie led, a także zamontować monitoring. 

Wszystkie te inwestycje znacząco poprawiły zarówno wygląd, estetykę, jak i komfort działkowców. Dawid Dąbrowski jest nie tylko górnikiem, prezesem ogrodu, ale też udziela się w stowarzyszenia Aktywne Łagiewniki, które działa na rzecz mieszkańców dzielnicy, organizując wakacje i ferie dla dzieci oraz festyny, które coraz częściej organizowane są także na terenie ogrodu. W 2016 roku w plebiscycie Człowiek Roku 2016 zajął w Bytomiu drugie miejsce i czwarte na Śląsku. To pokazuje, jak dużą sympatią i poparciem cieszy się jego aktywność.

ROD „Jaśmin” w Łagiewnikach w tym roku świętuje 66 lat istnienia. Ogród ten powstał jako miejsce wypoczynku dla górników z pobliskiej Kopali Węgla w Łagiewnikach. Obejmuje 4,18 hektara, na których znajduje się 86 działek użytkowanych przez 133 działkowców. – Wszystkie inwestycje przeprowadzamy u nas dzięki pracy działkowców. Nie bierzemy żadnych firm. Choć to nieduża społeczność, to nie brakuje specjalistów w różnych dziedzinach, którzy chętnie pomagają, by poprawiać wspólne dobra, jakim jest ogród – mówi prezes ROD. 

Dotacją w kwocie 60 tys. złotych wspomógł inwestycję rozbudowy domu działkowca okręg Śląski PZD. – Wciąż mamy nowe pomysły, co jeszcze zrobić, ale obiecałem działkowcom, że jak już zmodernizujemy całkowicie nasz ogród to obniżymy opłaty i będziemy już tylko korzystać z tego, co udało nam się wspólnie zrobić – zdradza.

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio