Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Centralne obchody jubileuszu 120-lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce – dzień pierwszy - 31.08.2017

 To już drugi rok z rzędu Śląsk otworzył swoje bramy, by ugościć działkowców obchodzących w tym roku jubileusz 120-lecia ruchu ogrodniczego w Polsce. Tym razem niezwykle gościnnie i ciepło powitał działaczy Polskiego Związku Działkowców prezydent Bytomia Damian Bartyla. Choć główne uroczystości Krajowych Dni Działkowca rozpoczynały się w sobotę 26 sierpnia br. to Prezes PZD Eugeniusz Kondracki wraz z Prezesem OZ Śląskiego PZD Józefem Noskim, Przewodniczącym Delegatury Bytomskiej OZ Śląskiego PZD Bogusławem Hajdugą i osobami towarzyszącymi, już w piątek 25 sierpnia uczestniczyli w zaplanowanych imprezach, które związane był zarówno z organizacją głównej imprezy, jak i obchodami jubileuszu w bytomskich ogrodach działkowych.

Spotkanie w Aboretum

Bytomskie Arboretum, które prowadzone jest przez Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej (MZZiGK) w Bytomiu istnieje dopiero od 2013 roku, jednak w ciągu minionych 4 lat imponująco się rozwinęło. Delegację PZD powitała zastępca Dyrektora MZZiGK Krystyna Ostrowska, która po krótce przedstawiła historię tego miejsca i zaprosiła gości na spacer pięknie urządzonymi alejkami, by mogli podziwiać zgromadzone okazy. 

Na 2025 m2 posadzono tam 47 drzew, 742 szt. krzewów, 1448 szt. bylin, 32 pnącza oraz 1080 szt. roślin cebulowych. Prezes PZD wraz z osobami towarzyszącymi miał okazję podziwiać efekty tej ciężkiej pracy i zwiedzić całe Arboretum, a także zapoznać się z lokalnymi legendami. Spotkanie upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po zapoznaniu się z bogactwem tego miejsca, Prezes PZD wpisał słowa uznania i gratulacji do księgi pamiątkowej. Delegacja PZD posadziła w Arboretum jubileuszowe drzewo „Wiąz holenderski”, które zostało ufundowane przez Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego.

Spotkanie z prezydentem

W tych pięknych okolicznościach przyrody odbyło się także spotkanie Prezesa PZD z Prezydentem Damianem Bartylą. Prezes Eugeniusz Kondracki podziękował za otwartość i chęć goszczenia w Bytomiu działkowców z całej Polski. Prezydent Damian Bartyla dziękował działaczom PZD za obecność tak wielu ogrodów działkowych w tym mieście, dzięki czemu Bytom znajduje się w pierwszej dziesiątce śląskich miast z najwyższym odsetkiem terenów zielonych. Tereny zielone zajmują w Bytomiu ponad 24 % jego powierzchni. Bytomianie mogą odpoczywać nie tylko w 12 parkach, jakie znajdują się różnych częściach miasta, ale także w 33 ogrodach działkowych.

Prezes Eugeniusz Kondracki podkreślił, że istnienie i ciągły rozwój ogrodów działkowych jest możliwy dzięki dobrej współpracy z władzami miasta, które są przychylne działkowcom. Wskazał, że ważny jest nie tylko aspekt historyczny – w Bytomiu bowiem znajduje się jeden z najstarszych ogrodów działkowych na Śląsku ROD „Zorza”, który w tym roku obchodzi jubileusz 105-lecia istnienia, ale także kierunki działania na przyszłość. Należy do nich otwieranie ogrodów na potrzeby społeczności miejskich, organizacja różnego typu imprez i aktywności zarówno dla seniorów, jak i dla dzieci.

 

 Jak zaznaczył Prezes Kondracki, Związek z pełnym zaangażowaniem realizuje i rozwija te funkcje ogrodów widząc ogromne potrzeby mieszkańców miast. Wspomniał też o ogromnym zapotrzebowaniu na nowe ogrody działkowe. Zauważył, że w Bytomiu wciąż jest jeszcze wiele terenów, które można zamienić w ogrody działkowe. Podkreślił, że ogrody działkowe zawsze były zakładane na trudnych terenach, na Śląsku były to m.in. górnicze hałdy i tereny zdegradowane. - Działkowcy mają ogromne doświadczenie i chcą w dalszym ciągu zakładać nowe ogrody dla młodych rodzin, które są zainteresowane posiadaniem działek – mówił Prezes Kondracki. Spotkanie okazało się nad wyraz owocne i było doskonałą okazją do dyskusji nad dotychczasową współpracą władz Bytomia z PZD, a także nad kolejnymi pomysłami, które można wdrożyć w mieście i w ogrodach działkowych. Deklaracje władz miasta dają nadzieję na realizację wielu dobrych inicjatyw.

 Wizyta w najstarszym bytomskim ogrodzie ROD „Zorza”

Prezes PZD wraz z osobami towarzyszącymi udał się także do najstarszego w Bytomiu ogrodu, który w tym roku obchodzi jubileusz 105-lecia istnienia. Ogród ten położony jest przy ul. Woźniaka, w miejscu, gdzie dawno temu mieściły się glinianki i wyrabiano cegły. Dziś to miejsce szczególne dla Bytomian, położone niemalże w sercu miasta w otoczeniu osiedli i bloków. Przybyłych serdecznie powitał Prezes ROD Jan Bazylkiewicz oraz licznie zgromadzeni działkowcy. – Jesteśmy zaszczyceni, że to właśnie w naszym ogrodzie zostanie posadzone jedno z drzewek jubileuszowych – mówił prezes ogrodu.

 

 – Jestem dumny i cieszę się, że mogę gościć w tak wiekowym ogrodzie – mówił Prezes PZD Eugeniusz Kondracki dziękując za serdeczne przyjęcie. Podkreślił głęboką wartość tradycji, które są w dalszym ciągu kontynuowane i potrzebne. –– W latach 80. PZD założył 365 tys. działek. Nie ma drugiego takiego wydarzenia w Europie, by w tak krótkim czasie zbudowano tak wiele ogrodów działkowych – wspominał. Ogrody działkowe były potrzebne kiedyś i są potrzebne dziś, dlatego przeżywają one renesans – podkreślił Prezes Kondracki. Wspomniał o nowo powstających ogrodach w miejsce tych likwidowanych. – Dziś oddajemy w ręce działkowców nowoczesne ogrody na miarę XXI wieku. To wynik ogromnej determinacji Związku i doświadczenia, które pozwala wywalczyć dla działkowców odszkodowania i należny teren zamienny w dobrych miejscach – podkreślił. 

 

 

Następnie tuż obok Domu Działkowca w dowód pamięci zasadzone zostało jubileuszowe drzewko – Dąb błotny, które przypominać będzie kolejnym pokoleniom działkowców o obchodzonym w 2017 roku jubileuszu 120-lecia istnienia ruchu ogrodniczego na ziemiach polskich. Drzewo ufundowane zostało przez Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego. To jedna z  najszybciej rosnących odmian dębów. Z pewnością będzie on nie tylko znakomitą pamiątką, ale też będzie dawał przyjemną ochłodę latem, a piękne kolory jesienią.

Sadzenie jubileuszowych drzew

Kolejne jubileuszowe drzewka Dębu ufundowane przez Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego uroczyście zasadzone zostały przez delegację PZD w dwóch bytomskich ogrodach: „Zygmunt” i „Jaśmin”. 

 

- To dla nas zaszczyt, że Pan Prezes wybrał bytomskie Łagiewniki na organizację krajowego święta dożynkowego, a nasz ogród został wyróżniony pamiątkowym drzewkiem jubileuszowym, które sadzi Prezes wszystkich Prezesów – mówił prezes ROD „Jaśmin” Dawid Dąbrowski, który jest jednym z najmłodszych prezesów ROD w całej Polsce. 

Prezes Kondracki pogratulował działkowcom pięknego ogrodu i wyremontowanego Domu Działkowca. - Zieleni w Łagiewnikach nie brak - dwa ogrody, a pośrodku park. Dzielnica jest ładna, ale najbardziej podobają mi się Wasze ogrody, w których mimo późnych godzin wieczornych wciąż widać całe rodziny, które wypoczywają i biesiadują na swoich działkach – mówił Prezes Kondracki.

 

Także w ROD „Zygmunt” Prezes PZD wraz z Prezesem OZ Śląskiego zasadzili jubileuszowe drzewko i zwiedzili świeżo wyremontowany dom działkowca. 

  

  

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.