Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

40 lat ROD im. Nad Płonią w Szczecinie - 29.08.2017

Uroczystość z okazji jubileuszu Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Nad Płonią, wraz z corocznymi obchodami dnia działkowca odbyły się w minioną sobotę 26 sierpnia 2017 roku. Zbiegły się one również z kulminacyjnym momentem obchodów 120-lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce na Krajowych Dniach Działkowca, które gościł Bytom.

40-letnią historię ogrodu przypomniał Marek Bylewski, jego Prezes. 40 Lat temu na przyznanym terenie w Szczecin- Dąbiu wówczas trawiastym nisko położonym kształtem zbliżonym do trójkąta, od strony północno-zachodnim i wschodnim przylegającym do torów kolejowych PKP, od południa przylegający do rzeki Płoni. Powstał ogród działkowy im Nad Płonią. Dziś jest to zagospodarowany teren, ale osoby, które czterdzieści lat temu adaptowały to miejsce na ogród, mówią wprost: - To była orka na ugorze.  Mało, kto wierzył, że w tym miejscu, przy zbiegu ulic Puckiej i Tczewskiej powstanie piękny kameralny ogród działkowy. Teren był podmokły trawiasty, Prezes Marek Bylewski przypomniał o pomocy, jakiej udzieliły zakłady pracy, które patronowały ogrodowi w czasie jego powstania, Szczecińska Stocznia Odra, Przedsiębiorstwo Produkcji Pomocniczej i Montażu Budownictwa Rolniczego w Szczecinie wsparły budowę ogrodu finansowo, materiałowo, wysłały do pomocy niezbędny sprzęt.  12 maja 1977 roku. opracowano projekt zagospodarowania przestrzennego tego miejsca. Na powierzchni prawie 3,5 hektara wydzielono 97 działek, każda wielkości w granicach 350 m2 wytyczono alejki oraz części wspólne pod budowę świetlicy, parkingów i przystąpiono do jego realizacji wybudowano ogrodzenia, położono sieci elektryczne i wodne postawiono budynki hydroforni, świetlicy, w której pięć lat temu wykończono tylko biuro, reszta czeka na lepsze czasy, czyli pieniądze, których w tak małym ogrodzie jest niewiele, marzy się nam wszystkim zakończenie inwestycji rozpoczętej wiele lat temu. Po 25 latach starań dnia 16 stycznia 2002 roku w kancelarii notarialnej uregulowano prawa do gruntu przekazując  je w wieczyste użytkowanie potwierdzone  podpisaniem aktu notarialnego Polskiemu Związkowi Działkowców z przeznaczeniem na stały ogród działkowy.

Prezes Marek Bylewski wspomniał byłych Prezesów ogrodu, gospodarzy, działkowców, którzy przyczynili się do budowy naszego ogrodu, przypomniał o ich ofiarności, wkładzie pracy, solidarności i zaangażowaniu, dzięki którym możemy cieszyć się widokiem zadbanego pięknie urządzonego ogrodu. Aby podziękować im za ten wysiłek i wkład w budowę Ogrodu Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców na wniosek Zarządu ROD odznaczył najstarszych działkowców:

Kolegę  Adama Arcimowicza, kolegę Stanisława Bobrzyckiego, kolegę Grzegorza Brychcego, kolegę Henryka Jagiełłe, kolegę Wiesława Łubkowskieg, koleżankę Kazimierę Orłowską, kolegę Ryszarda Orłowskiego, kolegę Tadeusza Rabendę, kolegę Eugeniusza Tabakę, koleżankę Krystynę Walżyńską, kolegę   Jana Murawskiego, srebrnymi odznakami „Zasłużonego Działkowca” a Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego Nad Płonią dołączył pamiątkowy list gratulacyjny. Odznaczenia wyręczył, Pan Tomasz Olkuski Dyrektor Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców.

Pan Tomasz Olkuski Dyrektor Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców wygłosił okolicznościowe przemówienie odczytał listy gratulacyjne nadesłane przez, Prezesa Polskiego Związku Działkowców Eugeniusza Kondrackiego, Prezesa Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie Tadeusza Jarzębaka.

 

Aby tradycji stało się zadość Prezes Marek Bylewski podsumował mijający sezon działkowy, wyręczono przyznane na wniosek Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego, przez Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców Brązowe Odznaki „ Zasłużony Działkowiec” wyróżniającym się działkowcom, koledze Zdzisławowi Klimczakowi, koleżance Barbarze Taukin, koledze Henrykowi Taukinowi, koledze Józefowi Szymkiewiczowi wszyscy ponad przeciętnie angażowali się w życie ogrodu, są przykładem dla nas wszystkich czy też ich działania przynoszą korzyści ogrodowi, jak również godnie reprezentują nasz Związek i ogród na zewnątrz. Odznaczenie oraz pamiątkowe listy gratulacyjne wyręczył Pan Tomasz Olkuski Dyrektor Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców.

Tradycyjnie nagrodzono i wyróżniono najładniejsze działki w roku 2017 w dwóch kategoriach:

  1. 1.       Najładniejsza działka rekreacyjno-warzywna

I Miejsce Grażyna Homa działka numer 6

II Miejsce Wanda Bojko działka numer 36

III Miejsce Czesław Swierżewski działka numer 50

Wyróżnienie przyznano: Działce nr 22 Lesiak Mieczysław i działce nr 63 Zdzisław Drożdż

  1. 2.       Najładniejsza działka rekreacyjna

I Miejsce Lidia Zaorska działka numer 6

II Miejsce Jolanta Tomankiewicz działka numer 74

III Miejsce Głażewski Dariusz działka numer 75

Wyróżnienie przyznano: działce nr 42 Mirosława Świderska, działce nr 11 Piotr Klucznik

Wszystkim wyręczono dyplomy oraz drobne upominki

Wyróżniono dyplomami również alejki, Alejkę Morelową oraz Alejkę Wiśniową wyróżnienie, to jest corocznym uznaniem za wkładu pracy i wyjątkową dbałość o część wspólną ogrodu.

Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Nad Płonią” z okazji 40 rocznicy naszego ogrodu zorganizował również dwa konkursy, Konkurs plastyczny dla najmłodszych pt. Mój ogród oraz konkurs fotograficzny pt. Mój ogród moja działka prace zostały ocenione i nagrodzone pucharami i drobnymi upominkami przez jury w składzie Przewodnicząca Jolanta Rybkiewicz, Członek Małgorzata Bylewska, Członek Ewa Traczyk.

Nagrody i wyróżnienia wyręczono w konkursie plastycznym:

                I Miejsce Wiktoria Tudrujek

                II Miejsce Adam Klimczak

                III Miejsce Ola Walas

Wyróżnienie otrzymała Maja Mierzejewska

W konkursie fotograficznym nagrody i wyróżnienia wyręczono:

I Miejsce Adam Arcimowicz

II Miejsce Barbara Klimczak

III Miejsce Piotr Klucznik

Wyróżnienie otrzymali Małgorzata Adamiak, Zdzisław Klimczak

Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali z rąk Dyrektora Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie Pana Tomasza Olkuskiego, Puchary, okolicznościowe dyplomy, drobne upominki.

Na zakończenie Prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego Marek Bylewski w imieniu własnym i działkowców, podziękował zaproszonym Gościom za przybycie, wyręczone nam Puchary, Listy Gratulacyjne, wszystkim odznaczonym i wyróżnionym działkowcom życzył dużo zdrowia, pomyślności, dorodnych plonów, życzył wszystkiego najlepszego! Podziękował wszystkim za udział w konkursach pogratulował otrzymanych nagród i życzył dalszych sukcesów. Podziękował wszystkim tym, którzy pomogli w organizacji i przygotowaniu i realizacji obchodów 40-lecia Ogrodu, działkowcom, sponsorom, Pani Agnieszcze i Piotrowi Majka za przygotowanie poczęstunku dla wszystkich przybyłych, Paniom z a przygotowane ciast, Panom za przygotowanie miejsca do przeprowadzenia obchodów 40-lecia oraz dni działkowca(dożynek 2017) Zaproszono wszystkich na poczęstunek i do zabawy!

P.S.

Pogoda dopisała, zabawa trwała do rana J

Wszyscy zadowoleni 

 

Prezes Zarządu ROD Nad Płonią

                 Marek Bylewski

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.