Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Maraton uroczystości w grudziądzkich ogrodach - 25.08.2017

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego działkowca. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Dożynki działkowe mają długą tradycję na ziemiach polskich. Kosze dożynkowe bogato zdobione, wypełnione „dobrami matki natury”, są uosobieniem wszystkich zebranych plonów oraz tegorocznego urodzaju. Działkowcy zebrani na dożynkach w grudziądzkich ogrodach w dniu 19 sierpnia 2017 roku, podkreślali jedno, że posiadanie działki i możliwość korzystania z nich ma wyłącznie same zalety. Na działce można pożytecznie wypoczywać, ale i czynnie spędzić czas. Człowiek ciągle jest w ruchu spalając kilokalorie nagromadzone chociażby w okresie jesienno-zimowym! Co ważne - nie tylko człowiek sam, ale cała rodzina może skorzystać ze zdrowych warzyw i owoców oraz przyłączyć się do prac fizycznych na działce.

ROD „Sasanka”
W Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Sasanka” punktualnie o 16:00, przybyłych działkowców powitał prezes zarządu pan Stefan Dichting, który w swoim wystąpieniu odniósł się do obchodzonego w bieżącym roku jubileuszu 120- lecia ogrodnictwa działowego na ziemiach polskich. To właśnie grudziądzcy działkowcy mogą pochwalić się, że to właśnie w naszym mieście powstał pierwszy ogród , założony przez dr. Jalkowskiego ogród „Kąpiele Słoneczne”, dając podwaliny powstania silnej, jednoczącej działkowców organizacji, poprzez tworzenie ogrodów działkowych na terenie całej Polski. W trakcie uroczystości uhonorowano działkowców, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniają się do rozwoju ogrodu. Nie zapomniano również o milusińskich, którzy otrzymali upominki, a młodzieńcy którzy pomagają w pracach porządkowych, a dokładnie sprzątają rozrzucone śmieci przez działkowców otrzymali szczególne podziękowania. Przy suto zastawionych stołach, biesiada trwała do późnych godzin nocnych.ROD „Krokus” i Jego Jubileusz 50-lecia
Jest co świętować, 50 lat to spory kawałek czasu - mówił Marian Jagodziński, prezes ROD "Krokus” w Grudziądzu - Wtedy było tu tylko puste pole. Z czasem wydzielono pierwsze działki, pojawiło się ogrodzenie, powstał budynek. W tej chwili wszystkie działki są zagospodarowane. Działki sprzyjają rekreacji i odpoczynkowi, są ostoją ciszy, spokoju i wytchnienia od miejskiego zgiełku. Nic dziwnego, że nie brakuje chętnych osób poszukujących wolnych działek. 50 lat minęło... czyli od uprawy do rekreacji. Wśród działkowców coraz więcej jest młodych, chętnych do pracy ludzi, ale jednak wciąż największy posłuch mają doświadczeni działkowi weterani. Są tacy, którzy mimo, że brakuje im sił, by dbać o swój kawałek ziemi nie mogą się z nim rozstać - to kawałek ich życia, dlatego tu pomoc rodziny jest nieodzowna. W trakcie uroczystości uhonorowano najstarszych działkowców, wręczono Brązowe odznaki- zasłużony działkowiec, dyplomy uznania otrzymali również działkowcy posiadający najładniejsze działki. Uhonorowania odznaczeniami związkowymi zasłużonych działkowców dokonał Prezes Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD – Piotr Gadzikowski w asyście Wiceprezesa OZ PZD – Mieczysława Chrapińskiego. Pan prezes zarządu rod każdego działkowca zna z imienia i nazwiska, zna numer działki - to nasz działkowy alfa i omega - śmieje się , działkowiczka z 20-letnim stażem.ROD „Relaks” – 50-lecie powstania ogrodu
Rodzinny Ogród Działkowy „Relaks” obchodzi 50-lecie istnienia. Intensywne przygotowania do uroczystych obchodów jubileuszu, rozpoczęły się już na początku roku, działkowcy aktywnie włączyli się w przygotowania i właśnie w sobotnie popołudnie 19 sierpnia bieżącego roku nastąpiło zwieńczenie starań , w odświętnie przygotowanej świetlicy spotkali się działkowcy. Działki w tym ogrodzie można nazwać działkami z rodzinnymi tradycjami i miejscami z duszą. Jedna z działek jest w posiadaniu tej samej rodziny od kilku pokoleń, ale są i tacy, którzy na ROD założyli rodzinne konglomeraty: jedną działkę mają dziadkowie, obok rodzice, tuż za nimi córka, a na końcu - syn. W części oficjalnej uroczystości podsumowano cały sezon działkowy, przybyły na uroczystość - Prezes OZ PZD pan Piotr Gadzikowski wręczył srebrne i brązowe odznaki działkowcom, którzy pielęgnują idee ogrodnictwa działkowego, przekazują swoją wiedzę i umiejętności. Posiadacze najładniejszych działek zostali nagrodzeni upominkami i dyplomami.


ROD „Chemik” – dzień działkowca
Kolejnym ogrodem, który w sobotnie popołudnie obchodził uroczystość dożynkową, był Rodzinny Ogród Działkowy „Chemik” w Grudziądzu. W świetlicy ogrodowej, zebrała się społeczność działkowa, były więc odznaczenia Polskiego Związku Działkowców, a także nagrody w konkursie ogrodowym. Prezes OZ PZD Piotr Gadzikowski w swoim wystąpieniu ujął bardzo ważne wydarzenia dotykające Polskiego Związku Działkowców, w tym znaczenie grudziądzkich ogrodów działkowych na przestrzeni historii ogrodnictwa działkowego. ROD „Chemik” w Grudziądzu w sześćdziesięciu procentach stanowią działkowcy będący w wieku emerytalnym, dla których działka jest całym ich życiem a praca i aktywny relaks daje im wiele radości a także integrację społeczną. Niestety, z biegiem lat, gdy zdrowie nie pozwala aktywnie zajmować się ogrodem przekazują go dzieciom, wnukom i tak rodzi się nowe pokolenie „zarażone bakcylem” idei ogrodnictwa działkowego, które już od 120 lat towarzyszy kolejnym działkowcom. Niektórzy dopiero po przejściu na emeryturę zdecydowali się na nabycie działki, chociaż na przestrzeni ostatnich lat zauważa się trend nabywania działek w rod przez osoby w wieku około 30 lat, mające już własne rodziny i małe dzieci. Czasami zaniedbana dotychczas przez poprzednich właścicieli działka, dziś cieszy ciekawymi nasadzeniami. Okazałe lilie i oryginalnie uformowane iglaki, ładnie zaprojektowana altana pozwala na przebywanie latem na działce przez całą dobę. Już teraz nie muszę wyjeżdżać na wczasy, wczasy mam tu na własnej działce – dodaje z uśmiechem jedna z działkowiczek.


ROD „Elektrochem” – Dzień Działkowca z duchem i przysięgą.
19 sierpnia ROD im. Elektrochem świętował tradycyjny Dzień Działkowca. Tegoroczne święto miało szczególny charakter nie tylko z okazji udanego roku, ale także wiązało się z 120-leciem ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich. Zarząd ROD „Elektrochem” w Grudziądzu zaprezentował działkowcom oraz przybyłym na uroczystość gościom – nowy, wybrukowany plac przed świetlicą ogrodową. Utwardzony teren kostką polbrukową stał się idealnym miejscem na organizowanie imprez dla działkowców. Wśród gości był Członek Prezydium KR PZD i zarazem Prezes OZ PZD - pan Piotr Gadzikowski, który przeciął symboliczną wstęgę, otwierającą plac przed świetlicą.

Drzwi są zawsze otwarte dla każdego, kto potrzebuje odpoczynku. Z reguły ogrody zamykają się jesienią, a otwierają dopiero na wiosnę, a u nas? W naszym ogrodzie gwarno i wesoło jest przez cały rok. Organizujemy zabawy, festyny, konkursy i inne imprezy dla naszych działkowców i ich rodzin - mówi prezes ROD „Elektrochem” Sławomir Wiśniewski.
Rodzinny Ogród Działkowy „Elektrochem” położony jest w rozwidleniu dwóch dużych arterii komunikacyjnych miasta. Jednakże odgrodzony od nich ścianą niewielkiego lasu, co znacząco pozwala na komfortowy wypoczynek działkowcom.


Zarząd Ogrodu zapewnił wiele niespodzianek dla dorosłych i dzieci. W trakcie uroczystości wiele atrakcji przygotowano dla dzieci, które mogły brać udział w konkursach sprawnościowych. W ogrodzie pojawił się duch działki, który odebrał od nowych działkowców ślubowanie.

Dalsze świętowanie odbywało się przy muzyce i tańcach a na zgłodniałych i zmęczonych czekały stoły z przygotowanymi przez działkowców specjałami w tym pieczonymi na grillu kiełbaskami oraz wspaniałą grochówką. Gdy opuszczaliśmy gościnny Rodzinny Ogród Działkowy „Elektrochem” zabawa trwała na całego. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się tam ponownie, aby wspólnie z działkowcami świętować ich dzień.

 

Tekst i foto:

Małgorzata Jasińska

Powrót

Copyright © 2020 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio