Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Dzień Działkowca w ROD "Niezapominajka" w murach powstającej świetlicy - 22.08.2017

Dnia 14 sierpnia 2017 roku , działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” w Grudziądzu spotkali się na uroczystości dożynkowej.  W przyszłej świetlicy ogrodowej (budowa rozpoczęta w 2016 roku) rozległy się dźwięki Hymnu PZD. Słowa hymnu, chyba jak nigdy dotąd odzwierciedlały daną chwilę, a dumnie powiewająca na świeżo co zamontowanym maszcie żółtozielona flaga w towarzystwie flagi narodowej, że uroczystość ta była bardzo podniosła.

 W tym roku środowisko działkowe  świętuje 120 lecie ogrodnictwa działkowego w Polsce. Pierwszym ogrodem, dającym fundamenty do budowania kolejnych był ogród "Kąpiele Słoneczne" w Grudziądzu, nasz ogród jest jednym z 52 ogrodów w Grudziądzu. Uroczystość naszą swą obecnością zaszczycili  : Członek Prezydium Krajowej Rady i zarazem Prezes Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego PZD - Pan Piotr Gadzikowski, Wiceprezes OZ Toruńsko-Włocławskiego PZD - Pan Mieczysław Chrapiński, Członek OZ Toruńsko-Włocławskiego PZD - Pan Stefan Dichting.

Niezapominajka w naszym kraju to kwiatek szczególny, wszak:  „niezapominajki  kwiatki z bajki, jestem skromnym, małym kwiatkiem, niebieściutkie płatki mam, w mojej nazwie siła drzemie, co pamiętać każe nam, o tych latach co minęły, ludziach kiedyś bliskich nam, o miłości i przyjaźni, o przyrodzie w której trwam. Niech mój wygląd was nie zmyli i nie myślcie, że to bajka, ja pamiętam dziś o wszystkim- jestem Niezapominajka”.

Dożynki to czas podsumowań, dla nas bardzo szczególny w roku Jubileuszu 35-lecia powstania PZD zaczęliśmy budować nasz dom działkowca, może dobrze, że ta symboliczna data spowodowała, że rozpoczęła się budowa wymarzonej przez działkowców świetlicy. Dziś możemy pochwalić się, a jest czym jesteśmy u siebie, chociaż jeszcze daleka droga do doskonałości. Słowa podziękowania za włożony wysiłek popłynęły do działkowców, którzy swą pracą przyczynili się do wystawienia w tak krótkim czasie murów. Do podziękowań składanych przez prezes zarządu rod – p. Małgorzatę Jasińską, słowa podziękowania złożył również Prezes OZ PZD w swoim wystąpieniu nawiązując do wspólnego budowania jedności Polskiego Związku Działkowców oraz chlubnych tradycji ruchu ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich z naciskiem na dziedzictwo miasta Grudziądza. Oprócz przedstawienia rysu historycznego idei ogrodnictwa, Prezes OZ PZD poświęcił wiele sprawom bieżącym. Począwszy od ataków politycznych ale i medialnych zarzucających Polskiemu Związkowi Działkowców nieprawdę i kłam, po sprawy dotyczące integracji działkowców poprzez organizowane na terenie Grudziądza rozliczne imprezy takie jak między ogrodowe mecze piłki nożnej dla dzieci i dorosłych czy rajdy rowerowe, podczas których uczestnicy poznają historie kolejnych ogrodów działkowych. Pan Prezes OZ PZD wskazał, że prym inicjatywy w tych imprezach wiedzie właśnie zarząd ROD "Niezapominajka".

 W trakcie uroczystych dożynek słowa uznania popłynęły m.in. w kierunku użytkowników najbardziej zadbanych ogródków działkowych, które w konkursie ogrodowym zostały nagrodzone za „Najładniejszy zakątek Niezapominajki”. Wręczono także brązowe odznaki zasłużonego działkowca, działkowcom którzy swoją pracą i zaangażowaniem dążą do rozwoju naszego ogrodu.

Gratulując nagrodzonym Prezes Małgorzata Jasińska powiedziała, że nie tylko oni zasługują na pochwałę i wyróżnienie, ale słowa uznania należą się wszystkim działkowcom. Doceniono także pomoc, życzliwość oraz wspieranie naszych niezapominajkowych inicjatyw, Pana Prezesa OZ Toruńsko-Włocławskiego Piotra Gadzikowskiego , nadając mu honorowy tytuł Przyjaciela ROD „Niezapominajki”.

Po części oficjalnej uroczystości rozpoczęła się biesiada, przy suto zastawionych stołach i konkursach oraz tańcach do bardzo późnych godzin nocnych.

 

Tekst i foto: Małgorzata Jasińska

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.