Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

„WIEJSKIE KLIMATY” – płockie ogrody aktywne w mieście - 21.08.2017

W niedzielę 6 sierpnia w płockim ZOO odbyła się rodzinna impreza pn. „Wiejskie Klimaty”. W tym dniu zapanował bardzo swojski klimat. Wydarzenie miało na celu przybliżenie kultury ludowej, ruchu ogrodnictwa działkowego w Płocku oraz ginących już zawodów takich jak: wikliniarstwo, plecionkarstwo czy garncarstwo. Nie mogło zabraknąć zatem stoiska płockich działkowców, które promowało lokalne ogrodnictwo podkreślając jednocześnie jubileusz 120-lecia ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce.

Działkowcy przygotowali dla najmłodszych konkursy z nazewnictwem warzyw i owoców. Nagrodami dla nich były właśnie te warzywa i owoce, których nazwy znali. Jednak najczęściej w ustach dzieci gościła świeżo obrana marchewka i jabłko. „To jednocześnie promowanie zdrowego odżywiania wśród najmłodszych. Czy nie jest pięknym widokiem, kiedy wśród odwiedzających nasze stoisko, po placu krążą dzieci z marchewką w ręku? A to nie jest ta marchewka, która rośnie w sklepie. To jest marchewka, która rośnie na działce. Jest zdrowa, ekologiczna i smaczna. I tego uczymy naszych najmłodszych gości” – podkreśla Alicja Stasiak, członek płockiej Delegatury Rejonowej OZM PZD

cof

W ramach edukacji działkowej płocczanie poznawali ogrodowe zioła, które dość licznie wypełniły promocyjne stoisko działkowców. Była to dobra lekcja dla każdego. Wśród ziół królowały: tradycyjna mięta zielona, mięta pieprzowa, lubczyk, kolendra, rozmaryn, nasze polskie kapary, oregano, estragon, szałwia lekarska, tymianek, kocanka, stewia czyli słodzik roślinny, melisa, czarnuszka i dziewanna. Dla wszystkich przygotowano schłodzoną i bardzo orzeźwiającą lemoniadę ogrodową z dodatkiem odpowiednich ziół, którą częstował Marcin Werner – Przewodniczący Delegatury Rejonowej OZM PZD w Płocku.„Ta lemoniada to raj dla podniebienia” – tak stwierdził Pan Ryszard. „Aż trudno uwierzyć, że inne, mniej znane zioła, można na co dzień stosować do różnych potraw. I są one tak smaczne, że aż nie do wiary” – kontynuował Pan Ryszard.

 

 

20638225_2337662856458066_9168020971236056515_n

Przewodniczący Delegatury Rejonowej w Płocku udzielając wywiadu dla lokalnej telewizji podkreślił jak ważną rolę pełnią ogrody działkowe. „Nasza obecność w tym miejscu to promocja płockich ogrodów. To promocja płuc, zdrowia, ekologii i … spokoju. To zielony ekran w naszym orlenowskim mieście. Aż miło słyszeć, że płocczanie doceniają istnienie ogrodów w Płocku. Dzisiaj czujemy te wsparcie, czujemy bliskość, jedność i co najważniejsze, cieszymy się, że tak licznie odwiedzane jest nasze stoisko” – stwierdził Marcin Werner, który rozmawiał z odwiedzającymi również o zgłoszonym do budżetu obywatelskiego projekcie budowy Płockiego Domu Działkowca.„Niewiarygodne, ale sami płocczanie podkreślają, że taki dom musi powstać. Jak to będzie? Okaże się 4 września, kiedy to poznamy oceny formalne przejścia do kolejnego etapu, etapu głosowania” – zaznaczył Werner.

 

Jednak ogromnym zainteresowaniem cieszyły się działkowe nalewki i owocowe przetwory. Wśród nich smakowano owocowe dżemy z krakersami, sos chutney z polskich owoców, a także nalewki z jeżyn z dodatkiem papryki chili, wiśniówki listkówki, tradycyjnej pigwówki z owoców pigwowca, nalewki z czarnej porzeczki i wiele innych. Nie brakowało smakoszy. Jak podkreślił Piotr Mańczak, członek Delegatury Rejonowej w Płocku, „(…) każda nalewka ma swoje lecznicze zastosowanie. Odpowiednia pielęgnacja roślin, krzewów stanowi podstawę działki, która sama w sobie może być dla nas apteką”.

cofOprócz promocji ogrodów i plonów z działek goście płockiego ogrodu zoologicznego mogli poznać najróżniejsze zwierzęta gospodarskie, które coraz częściej dzieciom w mieście znane są tylko z filmów i książek. Było wiele atrakcji np.: kiermasz rękodzieła ludowego, wystawa zabytkowego sprzętu rolniczego, zagrody ze zwierzętami gospodarskimi, regionalne potrawy oraz pokaz miodobrania.
„To była wiejska niedziela, a raczej ogrodowo – działkowa niedziela. Pokazaliśmy tajemnice działek, którymi są plony. Wyniki tych plonów to różne smakołyki, przetwory, nalewki, itp. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli przygotować tak bogate stoisko płockich ogrodów. Za to bardzo dziękuję…” – posumował Marcin Werner, Przewodniczący Delegatury Rejonowej OZM PZD w Płocku.

 

Honorowy Patronat nad imprezą objął
Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski.

PEŁNA FOTORELACJA – TUTAJ

MW

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio