Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Dzień Działkowca i jubileusz 35-lecia istnienia ROD „Pod Brzozą” w Bydgoszczy - 10.08.2017

W sobotę 5 sierpnia 2017 r. przy pięknej słonecznej pogodzie odbyło się Święto Działkowców ROD „Pod Brzozą” w Bydgoszczy. Tegoroczne święto było szczególne, bo obchodzono 35-lecie istnienia rodzinnego ogrodu działkowego.

Oficjalną część uroczystości rozpoczęto o godz. 16.00, którą poprowadził Sekretarz Zarządu ROD – Jacek Szamrowicz. Na początku na stojąco odsłuchano hymn Polskiego Związku Działkowców.

Następnie głos zabrał Prezes Zarządu ROD - Józef Chodenionek. Powitał serdecznie wszystkich działkowców, ich rodziny i przybyłych gości. W szczególności przywitał członka Prezydium Okręgowego Zarządu PZD w Bydgoszczy Pana Haralda MATUSZEWSKIEGO, Przewodniczącą Koła Miłośników Kwiatów przy OZ PZD Panią Alicję DOLECKĄ, Prezesów ROD wchodzących w skład Kolegium Prezesów ROD z rejonu Bydgoszcz-Wschód: ROD im. „L. Wyczółkowskiego” - Panią Jadwiga WINCONEK, ROD „Malinka” - Panią Aleksandra SZURKOWSKA, ROD im. „C. Skłodowskiej” - Panią Halinę JANKOWSKĄ, ROD im. „Gajówka” - Panią Krystynę KOBUS, ROD im. „Malwa” - Panią Marię STANEK i ROD im. „Makrum”- Pana Wiesława LOSSY, przedstawicieli firm współdziałających z ogrodem, min. Dyrektora Biura Obsługi Klienta z firmy „REMONDIS” w Bydgoszczy - Pana Piotra WYŻGOWSKIEGO, byłych Prezesów Zarządów ROD i Honorowych członków ROD oraz zespół „Rolantic” ze Świecia, który zabezpieczał oprawę muzyczną uroczystości. Minutą ciszy uczczono działkowców, którzy zmarli i odeszli w pamięci w ostatnich pięciu latach.

W swoim krótkim wystąpieniu Prezes Zarządu ROD przypomniał historię powstania ogrodu i dorobek jego rozwoju w poszczególnych etapach jego istnienia. Min. że od 22 listopada 1982 roku datuje się historia powstania Pracowniczego (obecnie - Rodzinnego) Ogrodu Działkowego im. „Pod Brzozą”. Ogród działkowy jest ogrodem miejskim oraz spełnia warunki ogrodu stałego. W 2001 r. ogród został wpisany do księgi wieczystej w Bydgoszczy. Ogród posiada 94 działki, instalację wodną i elektryczną działek oraz oświetlenie wewnętrzne ogrodu. W ostatnich latach postawiono na poprawę wizerunku infrastruktury ogrodu działkowego od wewnątrz i zewnątrz. Min. wykonano nowe ogrodzenie od ul. Inwalidów i nowe brany wjazdowe, postawiono 18 szt. plansz poglądowych, wykonano nowe drogowskazy, nazwy alejek i dróg obwodowych oraz tabliczki z nr działek. Przy bramach wjazdowych postawiono na zewnątrz tablice informacyjne i skrzynki pocztowe.

Następnie głos zabrał przedstawiciel OZ PZD Pan Harald MATUSZEWSKI, który w swym wystąpieniu pogratulował działkowcom ogrodu obchodów tak ważnej uroczystości 35-lecia powstania ogrodu działkowego. Również przypomniał o obchodach w bieżącym roku 120-lecia ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce i głównych kierunkach działania Polskiego Związku Działkowców.

Złożył życzenia od Prezesa KR PZD Pana Eugeniusza KONDRACKIEGO z okazji 35-lecia istnienia ogrodu a następnie na ręce Prezesa Zarządu ROD wręczył okazały puchar. Również przekazał na ręce Prezesa ROD puchar i życzenia od Prezesa OZ PZD w Bydgoszczy Pani Barbary KOKOT.

Przepiękny puchar i życzenia dla działkowców ogrodu z okazji jubileuszu 35-lecia powstania przekazała delegacja Kolegium Prezesów rejonu Bydgoszcz-Wschód ROD w osobach Pani Jadwiga WINCONEK – Prezes ROD im. „L. Wyczółkowskiego” i Pani Krystyna KOBUS – Prezes ROD im. „Gajówka”.

Następnie odbyło się wręczanie odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych działkowców ogrodu działkowego. Pan Harald MATUSZEWSKI z Okręgowego Zarządu PZD odznaczył w imieniu Prezydium KR PZD odznaką „Za zasługi dla Polskiego Związku Działkowców” Panią Janinę GULGOWSKĄ z dz. 04 i Panią Zofię NIEDZIELSKĄ z dz. 31.

Odznaką „Za zasługi dla Polskiego Związku Działkowców” odznaczono również Panią Felicję HADRYCH–GÓRECKĄ z dz. 59 i Pana Włodzimierza WITKOWSKIEGO z dz. 35.

Złotą odznaką „Zasłużony Działkowiec” wyróżniony został Pan Józef CHODENIONEK z dz. 80.

Srebrną odznaką „Zasłużony Działkowiec” odznaczone zostały Pani Halina WIDZIŃSKA z dz. 75 i Pani Ewa BARCZAK z dz. 38. Piętnastu działkowców odznaczonych zostało brązową odznaką „Zasłużony Działkowiec.

Działkowcy z !9-stu działek, którzy posiadają działki w użytkowaniu od powstania ogrodu otrzymali od Zarządu ROD puchary. Min. puchar otrzymał senior ogrodu, najstarszy użytkownik działki nr 81 94-letni Pan Józef GŁUCHOWSKI wraz z małżonką Stanisławą i wielokrotna laureatka konkursów „Wzorowa Działka” i miłośniczka kwiatów 92-letnia Pani Felicja HADRYCH-GÓRECKA.

Puchar 35-lecia za wieloletnie współdziałanie i dobrą współpracę z ogrodem otrzymała Pani Jadwiga WINCONEK – Prezes Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. „Leona Wyczółkowskiego”
w Bydgoszczy

i Pan Piotr WYŻGOWSKI – Dyrektor Biura Obsługi Klienta z firmy REMONDIS w Bydgoszczy
- za wieloletnie współdziałanie i dobrą współpracę z ogrodem oraz z Kolegium Prezesów ROD rejonu Bydgoszcz – Wschód.

Wieloletni działkowcy dbający o swoje działki i utrzymanie ogrodu otrzymali dyplomy 35-lecia, nagrody rzeczowe i dyplomy uznania. Pani Magdalena NAWOJOWSKA, która przekazała swoją działkę dla swojej wnuczki otrzymała z rąk Prezesa Zarządu ROD dyplom nadania przez Walne Zebranie ROD tytułu Honorowego Członka ROD.

W konkursie „Wzorowa Działka 2017” I miejsce zajęli Państwo Jadwiga i Andrzej MARMUROWICZ z dz. nr 14, uzyskując 160 pkt. Laureaci otrzymali puchar i dyplom gratulacyjny.

Natomiast w konkursie „Najładniejsza Działka Rekreacyjna 2017” I miejsce zajęła Pani Wiesława ARMKNECHT z dz. 03, uzyskując 163 pkt. Laureatka otrzymała puchar i dyplom gratulacyjny. Laureaci II i III miejsca w obu konkursach otrzymali nagrody książkowej i dyplomy gratulacyjne.

Po zakończeniu głównych uroczystości na placu Seniora odbyło się spotkanie okolicznościowe przy kawie i smacznym cieście zasłużonych działkowców i przybyłych gości.

Wszyscy działkowcy i goście konsumowali smaczną grochówkę z pieczywem. Grochówkę serwowała obsługa kelnerska z restauracji TOBIASZ w Bydgoszczy. Dzieci otrzymały dodatkowo słodycze i napoje.

Zabawa taneczna z konkursami i niespodziankami przy muzyce i śpiewie Elwiry i Romka z zespołu „Rolantic” trwała do późnych godzin nocnych.

Opracował: J.Ch.Jozef

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio