Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Działkowcy na rowerach, czyli kręcimy kilometry na 120-lecie ogrodnictwa działkowego w Polsce - 10.08.2017

Kolejną inicjatywą z jaka wystąpił Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Niezapominajka” w Grudziądzu do działkowców jest koncepcja cyklicznych Rajdów Rowerowych pod hasłem: „Śladami Dr. Jalkowskiego założyciela pierwszego ogrodu działkowego w Grudziądzu”. Hasło rajdów nawiązuje wprost do obchodzonego właśnie w bieżącym roku Jubileuszu 120-lecia Ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich.

 Co nie jest bez znaczenia również świetnie wpisuje się w ramy przyjętego przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców –Otwartego programu społecznego rozwoju rod. Pomysł rajdu rowerowego, którego celem jest popularyzacja turystyki rowerowej, promowanie zdrowego styl życia, aktywny wypoczynek oraz prezentacja ciekawych zakątków w ogrodach jak również historii 52 rodzinnych ogrodów działkowych zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców położonych na terenie miasta Grudziądza. Wśród historycznych perełek ogrodnictwa działkowego warto wspomnieć oROD „Kąpiele Słoneczne” obchodzący 120 lat istnienia, którego założycielem był właśnie dr. Jalkowski oraz niewiele młodszym ogrodzie „Agromet-Unia”, który w tym roku obchodzi swoje 118 urodziny.

Pierwszy rajd rowerowy odbył się dnia 5 sierpnia 2017 roku, skupił osoby w różnym wieku, z kilku ogrodów, wśród których byli działkowcy ROD „Relaks”, ROD „Niezapominajka” oraz ROD „Mikołaja z Ryńska”, dla których taka forma spędzenia czasu jest alternatywą dla samochodu, czy też komunikacji miejskiej. Pierwszym ogrodem, który odwiedziliśmy na swojej trasie był Rodziny Ogród Działkowy „Energetyk”. Uczestnicy bardzo pochlebnie wypowiadali się o tej formie integracji, która jest również świetną okazją do zobaczenia różnych form aranżacji działek w ogrodach, ale też sposobność do integracji środowiska działkowego, wymiany doświadczeń i co bardzo ważne poznania historii poszczególnych ogrodów.

Małgorzata Jasińska 

Prezes zarządu ROD "Niezapominajka"

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.