Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Konkursy krajowe

Ogród, który z dumą promuje PZD – ROD „Konwalia” w Mokrej Prawej - 07.08.2017

W tym miejscu miała być autostrada łącząca Berlin z Moskwą. Zamiast drogi jest ogród „Konwalia” w Mokrej Prawej ( w województwie łódzkim). Duży, piękny, zadbany i prężnie działający na rzecz Polskiego Związku Działkowców. Nic więc dziwnego, że Prezydium KR PZD nagrodziło go w tym roku wyróżnieniem za promocje Związku.

W tym miejscu miała być autostrada łącząca Berlin z Moskwą. Zamiast drogi jest ogród „Konwalia” w Mokrej Prawej ( w województwie łódzkim). Duży, piękny, zadbany i prężnie działający na rzecz Polskiego Związku Działkowców. Nic więc dziwnego, że Prezydium KR PZD nagrodziło go w tym roku wyróżnieniem za promocje Związku.

Ogród położony jest na terenie Gminy Mokra Prawa  w powiecie skierniewickim. Jest naprawdę duży, choć to zaledwie ułamek tego, co zarezerwowano pod mającą w tym miejscu przebiegać drogę. Powierzchnia ogrodu wynosi 34,96 ha, a na tym terenie  istnieje w sumie 715 działek o łącznej powierzchni 28,83 ha. – To, że teren ten jest własnością gminy jest poniekąd naszym przekleństwem. Wszyscy nasi działkowcy mieszkają w Skierniewicach. Gmina nie chce więc dofinansowywać ogrodu, zaś miasto nie ma w tym żadnego interesu, choć trzeba przyznać, że mimo tego współpraca z Urzędem Miasta układa się bardzo dobrze – mówi Prezes ROD „Konwalia” w Mokrej Prawej Helena Wojna.

Współpraca z samorządem terytorialnym,  a w szczególności z UM  i UG Skierniewice owocuje nie tylko przyjaźnią władz względem działkowców, która przejawia się np. w obecności Prezydenta Miasta i Wójta Gminy na corocznych obchodach „Dnia Działkowca” , czy fundowaniu nagród w gminnych konkursach dla działkowców i ogrodu.  ROD „Konwalia” otrzymuje również pomoc w zakresie utrzymania i remontu dróg dojazdowych do ogrodu, a nawet bezpłatny materiał służący do utwardzania alejek wewnętrznych i miejsc postojowych na pojazdy. Niestety – jeśli chodzi o poważniejsze inwestycje działkowcy mogą liczyć tylko na siebie i Polski Związek Działkowców.

PZD wzorem działania

Krajowa Rada inspiruje i wskazuje kierunki działań, które chętnie realizujemy, ponieważ są one odpowiedzią na potrzeby środowiska działkowego i społeczności lokalnych – mówi prezes Helena Wojna. W ramach realizacji programu ROD XXI wieku Walne Zebranie sprawozdawcze członków PZD ROD „Konwalia” w Mokrej Prawej przyjęło do realizacji długofalowy program zagospodarowania i modernizacji ogrodu, który będzie realizowany w kolejnych latach.

Ogród jest również przykładem wzorcowego promowania przygotowanego w Krajowej Radzie PZD Otwartego Programu Społecznego Rozwoju ROD. – - Jesteśmy dumni z naszych działań i cieszymy się, że wraz z PZD przyczyniamy się do propagowania hasła „ otwartego ogrodu” – mówi prezes Helena Wojna. Zarząd ROD wygospodarował jedną wolną działkę, gdzie stworzono kącik edukacyjny zwany „Dydaktycznym Ogrodem Ekologicznym” z szerokimi ścieżkami, tak by dzieci mogły oglądać uprawy i uczyć się tego, co najważniejsze w ogrodnictwie działkowym. - Prowadzimy współpracę kuratorium i kilkoma szkołami, w tym szkołą specjalną, z której przyjeżdżają do nas dzieci niepełnosprawne i uczą się o ekologii i ochronie środowiska – dodaje prezes ROD. Współpraca edukacyjna to tylko jedna z wielu sfer działania zarządu ROD. Organizowane są spotkania informacyjne i pogadanki z policja na temat bezpieczeństwa, a także prelekcje w zakresie ekologii ze specjalistami.

Co roku z okazji „Dnia Działkowca” urządzane są coroczne uroczyste obchody podsumowujące sezon działkowy oraz „Dożynki Koście” w sąsiedniej wsi, gdzie działkowcy z ogrodu prezentują swój dorobek i kosze z plonami.  Ponadto ogród uczestniczy w propagowaniu działek poprzez organizację wystawy na znanym i popularnym corocznym skierniewickim „Święcie Kwiatów, Owoców i Warzyw. – Wystawiane przez działkowców stoiska nie tylko promują nasze lokalne ogrody, zdrowy tryb życia, czy naszą prace i dorobek, ale promują także PZD, który dba o ogrody i nasze prawa, ale także o wartości takie jak tradycja i historia – mówi pani prezes.  - Na naszych stoiskach zawsze staramy się nawiązać do ważnych dla nas wydarzeń, jak 35-lecie PZD w ubiegłym roku, czy obchodzony w tym roku jubileusz 120-lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce – dodaje.

 

Problemy są po to, by je rozwiązywać

- Czy ogród ma jakieś problemy? Nawet jeśli się pojawiają, to są one rozwiązywane na bieżąco – wyjaśnia prezes Wojna. Śmieci? - My tu takich problemów nie mamy – zaprzecza. Ogród jako jeden z pierwszych w Polsce wprowadził segregację odpadów i zakupił kontenery na kompost, złom, szkło, plastik i pozostałe odpady, które umieszczone są w wybetonowanych komorach. Lata edukacji sprawiły, że nawet najbardziej oporni użytkownicy wiedzą, jak należy postępować z odpadami i nie sprawiają żadnych problemów. – Gospodarujemy bardzo oszczędnie, choć ogród jest duży i nie da się uniknąć napraw, konserwacji czy innych niespodziewanych zdarzeń - mówi.

Teren działek jest uzbrojony w własne ujęcie wody, hydrofornię oraz wyposażony jest w sieć wodociągową i energetyczną.  Do parkowania pojazdów wydzielono na obrzeżach ogrodu dwa ogrodzone parkingi. Zaplecze gospodarcze stanowi budynek w którym znajdują się pomieszczenia biurowe, dobrze wyposażona świetlica oraz sanitariaty. Na specjalnie wydzielonym terenie do wspólnej rekreacji znajduje się m.in. boisko do piłki siatkowej. Wkoło na drzewach umieszczone są karmniki i budki lęgowe dla ptaków. – Nasz ogród w tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia istnienia (powstał w 1982 roku), dlatego musimy inwestować w remont sieci zarówno wodociągowej, jak i elektrycznej – wylicza prezes Helena Wojna. Jak mówi, zarząd ROD mierzy się z tematem, by w przyszłym roku przystąpić do zmiany sieci elektrycznej naziemnej na podziemną – mówi prezes ogrodu. Nie dalej jak 3 tygodnie temu złomiarze ukradli część sieci i na krótki czas pogrążyli ogrodowy parking w całkowitej ciemności. – Myślałam, że kradną tylko trakcje kolejowe, ale okazuje się, że i elektryczne. Dlatego musimy zmienić nasze dotychczasowe rozwiązaniaby na przyszłość takich sytuacji uniknąć – dodaje pani prezes. W tym roku ogród kończy wymianę sieci wodociągowej, która rozpoczęła się już w zeszłym sezonie. – W tak dużym ogrodzie zawsze jest coś do zrobienia, ale nie da się wszystkiego od razu – mówi.

Debiut zakończony wyróżnieniem

Na terenie skierniewickim wszystkie ogrody współpracują ze sobą i pomagają sobie nawzajem. – Omawiamy wszystkie sprawy podczas spotkań Kolegium Prezesów, w którym uczestniczą wszyscy prezesi okolicznych ogrodów– mówi prezes Wojna. Skierniewickie ogrody startują z sukcesami w konkursach zarówno lokalnych, okręgowych, jak i krajowym. – Oczywiście, że ze sobą rywalizujemy, ale to jest zdrowa rywalizacja, bo dzięki temu ogrody są piękne, zadbane, a działkowcy szczęśliwi – śmieje się prezes ogrodu. Przyznaje, że ROD „Konwalia” w Mokrej Prawej wystartował w konkursie krajowym po raz pierwszy, dlatego radość ze zdobytego wyróżnienia jest ogromna. – Muszę przyznać, że u nas nikt nie wierzył, że mamy jakieś szanse na nagrodę od Prezydium KR PZD. Konkurs krajowy to nie ta sama liga, co nasze lokalne. Jest przecież tyle wspaniale zarządzanych i prowadzonych w PZD ogrodów, że poziom jest naprawdę wysoki i myśmy o tym wiedzieli, ale chcieliśmy spróbować – wyznaje prezes ogrodu, która jak sama przyznaje jest całkowicie zaskoczona i zdziwiona, że ogród zyskał tak wysokie oceny podczas wizytacji.

Wyjątkowo dobrze wygląda także współpraca skierniewickich ogrodów z lokalnymi mediami. Lokalna gazeta Głos Skierniewic regularnie publikuje cykl pt. Co nowego w ogrodzie, gdzie opisywane są wydarzenia i sytuacje z różnych ogrodów z okolicy. – Nie dajemy o sobie zapomnieć, wręcz przeciwnie – cieszy się Helena Wojna i podkreśla, że o ROD „Konwalia” w Mokrej Prawej na pewno jeszcze usłyszymy w kolejnych edycjach konkursów krajowych PZD.

AH

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.