Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Wakacje dla seniorów za nami - 07.08.2017

ROD „Koło II” w Warszawie po raz kolejny gościł wolskich seniorów na turnusie letniego wypoczynku. Uśmiechnięte twarze uczestników i zapowiedź powrotu w to miejsce za rok, to najlepsze dowody na duże znaczenie takich lokalnych inicjatyw.

Długa tradycja

W dniu 3 sierpnia świętowano zakończenie drugiego turnusu wolskich wczasów dla seniorów. Inicjatywa prowadzona przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej ma już w stołecznym ROD „Koło II” wieloletnią tradycję. - Jak byłam młoda, to w przeszłości prowadziłam tutaj wczasy dla seniorów. Teraz sama z nich korzystam – śmieje się Dominika Walaszek, uczestniczka wakacji dla seniorów i jednocześnie działkowiczka w ROD „Koło II”. - Tańczymy, śpiewamy, oglądamy filmy. Dla starszych osób to są bardzo piękne rzeczy. Wszystkie jesteśmy bardzo z tych wczasów zadowolone. No i spójrzmy wokoło. Przebywamy tutaj na świeżym powietrzu wśród zieleni i kwiatów. To naprawdę może się podobać – dodaje.

 

Pierwsze wczasy dla emerytów i rencistów ówczesny zarząd ogrodu zorganizował w 1968 r. W kronice ROD „Koło II” zachowały się zdjęcia dokumentujące to wydarzenie.

 

 – Takie inicjatywy są bardzo potrzebne, więc pielęgnujemy tę tradycję zapoczątkowaną pół wieku temu. Wczasy dla seniorów bardzo integrują lokalną społeczność z nami. Próbujemy nawiązywać kolejne kontakty, chcielibyśmy zaangażować się w Studia Trzeciego Wieku. To są dla nas ważne działania - mówi Andrzej Pontkowski, Prezes ROD „Koło II” w Warszawie.

 

Atrakcje, kursy, warsztaty

W tym roku odbyły się dwa dwutygodniowe turnusy dla seniorów. Podczas każdego z nich uczestnicy spotykali się na śniadaniu, brali udział w wielu atrakcjach, a każdy dzień kończył się wspólnym obiadem. Seniorzy zapoznali się z tajnikami serowarstwa, mieli kursy z pierwszej pomocy, warsztaty kulinarne i zajęcia z gimnastyki. Wczasom towarzyszyła wystawa malarstwa. Odbył się również seans filmowy.

 

- Bardzo ważne jest mieć empatię w sobie, wyczuwać potrzeby tych ludzi, którzy zasłużyli sobie na godną starość. To o wiele lepsze spędzanie czasu niż w domu, często w samotności tłumaczy Krzysztof Bień, koordynator i animator wydarzeń, Caritas Archidiecezji Warszawskiej. - Mamy stałych uczestników, którzy wracają do nas każdego roku. W turnusach uczestniczą przede wszystkim panie, ale tak wygląda polska demografia. Obecnie jest tylko jeden męski rodzynek – dodaje. - Ja jestem przyzwyczajony do bycia takim rodzynkiem. Często bywam na wydarzeniach dla seniorów i zazwyczaj uczestniczą w nich przede wszystkim panie – mówi Sławomir Ossowski. Letni wypoczynek dla wolskich seniorów przypadł mu bardzo do gustu. – Ja ugodowy chłopak jestem. Mnie się tutaj wszystko podoba – żartuje. 

 

Francja? Bałtyk? Wola!

O tym, że wczasy dla wolskich seniorów cieszą się ogromna popularnością może świadczyć nie tylko fakt, że wiele osób uczestniczy w nich od kilku lat, ale również to, że wygrywają one z atrakcyjnymi wyjazdami wakacyjnymi. - Mam córkę we Francji, ale jeżdżę do niej dopiero w październiku, bo tak lubię te działki i to wydarzenie. Poza tym co mi tam Francja… Od pięciu lat uczestniczę w tych turnusach i to miejsce na ławeczce zawsze jest moje. Ostatnio pod nią pojawiło się kretowisko, więc śmieję się, że spędzam wczasy nie tylko na RODOS, ale i na Krecie – żartuje Czesława Brześcińska. – Jak moja  rodzina planuje wspólne wakacje, to zawsze każę im wziąć pod uwagę termin wczasów dla seniorów, by nie było przypadkiem jakiegoś konfliktu i bym mogła w nich zawsze uczestniczyć – wtóruje jej Maria Chorzewska, najstarsza uczestniczka letniego odpoczynku dla seniorów.     

 

Uczestniczki turnusu podkreślają, że wakacje dla wolskich seniorów są również dla nich ważne pod względem zawiązywania się długoletnich znajomości i przyjaźni. - Często zdzwaniamy się telefonicznie i informujemy się wzajemnie, kiedy będą wczasy dla seniorów. Spotykamy się też na innych uroczystościach. Kilka z pań działa ze mną w Fundacji Emeryt, więc jesteśmy w stałym kontakcie – opowiada Czesława Brześcińska.

Piękno ogrodów

Ważne dla wolskich „wczasowiczów” są nie tylko atrakcje, znajomości, przyjaźnie, ale także „piękne okoliczności przyrody”, gdyż w rozmowach często podkreślają piękno ROD „Koło II”. - Bardzo lubię tutaj być. Co roku uczestniczę w czasach dla seniorów. Zawsze jest to duże urozmaicenie w mojej codzienności. Całej rodzinie i znajomym opowiadam zawsze, jak tu jest cudownie. Chodzimy z koleżankami na spacery po ogrodzie działkowym. Spacerujemy, podziwiamy piękne działki. Kiedyś nawet jeden działkowiec dał nam po kwiatku. Bardzo jesteśmy zadowolone – opowiada Maria Chorzewska.

 

– Wszystkie jesteśmy tutaj w podobnym wieku. Można zawsze sobie coś poradzić, doradzić, wysłuchać siebie nawzajem. To jest bardzo ważne. Najważniejsze jest jednak to, że mogę posiedzieć i popatrzeć na tę piękną zieleń w ogrodach! – podkreśla Czesława Brześcińska.

 

W uroczystym zakończeniu drugiego turnusu letniego wypoczynku dla seniorów Dzielnicy Wola m.st. Warszawy uczestniczyli goście, w tym m.in. Michał Szczerba, poseł na Sejm RP oraz Mariusz Budziszewski, zastępcą burmistrza Dzielnicy Wola. Wydarzenie uświetnił koncert, w którego programie było wiele klasycznych polskich piosenek.

 

Do zobaczenia za rok

Zakończeniu turnusu towarzyszyło wiele uśmiechów i radości, ale pojawiała się w wypowiedziach uczestników również sentymentalna nuta. - Uczestniczę w tych wczasach już od kilku lat i wszystko bardzo mi się podoba. Żałuję, że już się wszystko kończy i teraz będzie trzeba czekać kolejny rok na letni wypoczynek dla seniorów - mówi Czesława Brześcińska.

- Spotkamy się tutaj każdego lata z koleżankami i troszkę mi smutno, że to już koniec wakacyjnych atrakcji. Oceniam tę inicjatywę na piątkę z plusem. Mam nadzieję, że za rok spotkamy się tu znów w tym samym składzie – mówi Maria Kołodziejska, wieloletnia uczestniczka wolskich wczasów dla seniorów. I tylko tego pozostaje życzyć wszystkim uczestnikom letnich turnusów wypoczynkowych dla seniorów Dzielnicy Wola m.st Warszawy.

 

PG

 

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.