Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Największy ogród w Świdniku wyróżniony w Krajowym Konkursie „ROD Roku 2017” za zagospodarowanie działek - 31.07.2017

W PZD zrzeszonych jest ponad 4700 ROD, jednak w Krajowym Konkursie ROD Roku startować mogą wyłącznie najlepsi z najlepszych – laureaci ubiegłorocznych konkursów okręgowych. Poziom tego konkursu jest tak wysoki, że co roku Prezydium KR PZD decyduje o przyznaniu wyróżnień za specjalne osiągnięcia ogrodu w danej dziedzinie. Poznajcie ROD im. Obrońców Westerplatte w Świdniku, którego nagrodzono za zagospodarowanie działek.

Świdnik – miasto znane wszystkim głównie z produkcji śmigłowców i motocykli, położone jest zaledwie 10 kilometrów od Lublina. W mieście nie ma ani jednego parku miejskiego, co sprawia, że ogrody działkowe cieszą się tu ogromną popularnością. ROD im. Obrońców Westerplatte w Świdniku to największy spośród 5 ogrodów w tym mieście, ale i najbardziej utytułowany. Od lat działki w tym ogrodzie zajmują czołowe miejsca w konkursie okręgowym, a także krajowym.

Ogród ten już w 2004 roku otrzymał tytuł najlepszego ogrodu w kraju w konkursie krajowym. Nic więc dziwnego, że i w tym roku znalazł się wśród wyróżnionych – tym razem za zagospodarowanie działek. To ogromny sukces, bowiem w ogrodzie znajdują się aż 1172 działki na 44,5 ha ziemi. Ogród był jeszcze większy, ale decyzja rządowa o budowie Portu Lotniczego Lublin w Świdniku sprawiła, że wywłaszczono i pomniejszono ogród o 156 działek. W ich miejscu powstają właśnie droga i tory kolejowe, które mają połączyć Lublin z lotniskiem.

Nowi działkowcy

- Dbanie o właściwe zagospodarowanie działek w tak dużym, jak nasz ogrodzie to ogromnie trudne zadanie – mówi prezes ogrodu Stanisław Pszeniczka, który w Zarządzie ROD zasiada już od ponad 30 lat. Chwali jednak działkowców za to, że potrafią mobilizować się sami. – Mamy w ogrodzie bardzo dużą rotację. Każdego roku pojawia się u nas ok. 60-70 nowych działkowców – mówi.

Starsi działkowcy oddają swoje działki dzieciom, a niektórzy sprzedają chętnym. Tych zaś nie brakuje, bo ludzie widząc tak prężny i dobrze zorganizowany ogród, sami chodzą i pytają o wolne działki. W efekcie grono działkowców tego ogrodu z roku na rok młodnieje, co pośrednio wpływa także na ogólne zagospodarowanie ogrodu. – Każdy nowy działkowiec to dla nas duże wyzwanie. Trzeba go wprowadzić w zasady, które obowiązują w regulaminie i statucie. Zachęcać do uczestnictwa w szkoleniach, które prowadzą nasi szkoleniowcy ze Społecznej Służby Instruktorskiej (SSI), ale też do tych organizowanych przez Okręgowy Zarząd PZD w Lublinie – mówi prezes ROD. 

Cennym wsparciem jest także wydana przez Krajową Radę PZD książka „Poradnik początkującego działkowca”, która zawiera wszystkie najważniejsze informacje dla nowych użytkowników, którzy muszą poznać zasady funkcjonowania w ramach ROD.  To dla młodych działkowców nieoceniona pomoc w prawidłowym zagospodarowaniu czy modernizacji użytkowanej działki. Książka została przygotowana przez zespół specjalistów z poszczególnych dziedzin ogrodnictwa od lat współpracujących z redakcją „działkowca”. Książkę tę nowi działkowcy otrzymują bezpłatnie, podobnie jak roczną prenumeratę miesięcznika „działkowiec”.  - Świadomy działkowiec to dobry działkowiec, który wie co może, a czego nie. Nie mamy ani jednej ponadnormatywnej altany. Nie mamy problemu z zamieszkiwaniem. U nas działki służą tak, jak powinny – jako rekreacja i wypoczynek dla mieszkańców Świdnika, a nie jako miejsce zamieszkania – podkreśla prezes Pszeniczka.

Bezcenne wsparcie

W dobrym zagospodarowaniu działek pomaga też fachowa literatura, która dostępna jest dla każdego w Domu Działkowca. Ponadto poszczególne sektory ogrodowe (jest ich w sumie 8) mają zbudowane pomieszczenia gospodarcze i magazynowe. Znajdują się w nich sprzęty, które są wypożyczane działkowcom dla potrzeb uprawowych. Są to: kosiarki samojezdne, spalinowe, ręczne, drabiny, taczki ogrodowe, opryskiwacze, szlifierki stołowe i kątowe oraz wiertarki do prac naprawczych i remontowych. Sprzęt ten pod pieczą gospodarzy sektorów udostępniany jest działkowcom na bieżąco wedle ich potrzeb. 

W ogrodzie funkcjonuje także Komisja Przeglądowa, której zadaniem jest weryfikacja własnej inwencji działkowców i sprawdzenie jej poprawności. – Co roku organizujemy konkurs ogrodowy, w którym nagradzamy prawidłowo gospodarujących i wyróżniających się działkowców. To dodatkowo mobilizuje nasza społeczność do owocnej pracy na swoich działkach – wyjaśnia prezes ROD.

Nagradzani dostają nagrody podczas corocznie organizowanych w ogrodzie Dożynek Działkowych. Ponadto Komisja Przeglądowa prowadzi klasyfikację poszczególnych sektorów w rankingu na „Najpiękniejszy sektor ogrodowy”. Zdobywcy 3 pierwszych miejsc nagradzani są nagrodami rzeczowymi, które służą potem działkowcom.

Z kart historii

ROD im. Obrońców Westerplatte w Świdniku to tak naprawdę zbiór kilku ogrodów, które tworzone były na przestrzeni kilku lat dla pracowników Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. Tradycje zakładu sięgają czasów przed II wojną światową, gdy w Lublinie i Białej Podlaskiej działały wytwórnie samolotów. Zakład „PZL-Świdnik S.A. (dawniej WSK Świdnik) powstał w 1950 i niemalże natychmiast działający w nich Związek Zawodowy Metalowców zaczął organizować dla swoich pracowników ogrody działkowe, które stanowić miały pomoc materialną oraz miejsce wypoczynku i rekreacji.

Ogród rozrastał się stopniowo poprzez przyłączanie kolejnych areałów ziemi odkupionych od okolicznych rolników, bądź też przekazanych przez Urząd Miasta w Świdniku. Zmiany ustrojowe i restrukturyzacja zakładów pracy sprawiła, że tereny te zostały przekazane na rzecz Skarbu Państwa w wieczyste użytkowanie. Piecze nad ogrodem od 36 lat sprawuje Polski Związek Działkowców.

Zagospodarowanie ROD

Znakomicie zagospodarowane działki, które są chlubą ogrodu to nie jedyny mocny punkt ROD im. Obrońców Westerplatte w Świdniku. - Od wielu lat coroczny bilans finansowy naszego ROD zamyka się wynikiem finansowym dodatnim. Dzięki temu realizujemy wszystkie niezbędne inwestycje i remonty, które znacząco poprawiają naszą infrastrukturę – wyjaśnia prezes Stanisław Pszeniczka. Jak podkreśla w ciągu kilku ostatnich lat udało się wymienić ok. 6km ogrodzenia, zbudować nowe parkingi przy ogrodzie, utwardzić drogę dojazdową przy wsparciu z gminy, a przede wszystkim podłączyć do prądu większość działek. Zarząd zamówił i zainstalował także budki lęgowe oraz posadził szpalery żywopłotowe, które izolują działki od zanieczyszczeń z sąsiadujących z ogrodem dróg komunikacyjnych.

Ogród wyposażony jest także w plenerowe miejsce do wypoczynku, a we wszystkich sektorach grodowych znajdują się ogólnodostępne sanitariaty. – W tym roku przeprowadziliśmy szereg bieżących napraw, powiększyliśmy parking, zadbaliśmy o Dom Działkowca i magazyny. W tak dużym ogrodzie zawsze jest co robić – mówi prezes ROD. Z pewnością wyróżnienie w dziedzinie zagospodarowania działek to ogromne wyróżnienie, które przyczyni się do dalszej mobilizacji i kolejnych sukcesów tego ogrodu. Gratulujemy.

 

AH

 

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio