Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

ROD 35-lecia – zielonogórski prymus z tytułem ROD Roku 2017 - 28.07.2017

Organizowany przez Prezydium KR PZD konkurs na „Rodzinny Ogród Działkowy Roku” ma nie tylko pokazać najlepszych z najlepszych, ale też wskazać kierunek działania dla innych ogrodów. Wśród tegorocznych laureatów tego konkursu znajduje się ROD im. 35-lecia w Zielonej Górze. To  prawdziwy prymus wśród ogrodów w okręgu zielonogórskim.

Jest nie tylko drugim co do wielkości ogrodem w Zielonej Górze (zajmuje obszar o powierzchni 31,7 ha, na którym znajduje się łącznie 695 działek), ale też jest przykładem dobrze zarządzanego i wzorowo prowadzonego ROD, który od lat potwierdza swoją wartość i jakość zarówno  w konkursach okręgowych, jak i krajowych.

- Nie ukrywam, że przyjemnie jest być laureatem, choć skłamałabym, gdybym powiedziała, że wyróżnienie w konkursie krajowym jest dla nas całkowitym zaskoczeniem – przyznaje Joanna Mikołajczyk, Prezes ROD im. 35-lecia w Zielonej Górze. – Naprawdę ciężko pracujemy na swoje osiągnięcia i wysoka punktacja w konkursie nie jest u nas żadnym dziełem przypadku – mówi.

Inwestycje potęgą ogrodu

Choć jest dopiero lipiec, to Zarząd już zrealizował prawie wszystkie tegoroczne plany inwestycyjne, które wspólnie zaplanowano z działkowcami podczas walnego zebrania sprawozdawczego. – Wydaliśmy w sumie 60 tys. złotych za które przygotowaliśmy ścieżkę edukacyjną, siłownię plenerową oraz chemiczne czyszczenie studni. Pozostały nam jeszcze drobne naprawy ogrodowych dróg  - mówi pani prezes. Jak przyznaje, z prowadzeniem inwestycji nie ma praktycznie żadnych problemów, bo Zarząd ROD organizuje specjalne spotkania z działkowcami, podczas których rozlicza się z każdej wydanej złotówki. – Ludzie wiedzą na co wydajemy zebrane pieniądze i widzą, że te inwestycje, które co roku realizujemy, wpływają zarówno na wartość ogrodu, jak i zwiększają możliwości wypoczynku czy integracji całej społeczności – dodaje. To zachęca do realizacji kolejnych zamierzeń. Jeszcze w tym roku Zarząd po raz pierwszy będzie ubiegał się o środki finansowe na inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego Zielonej Góry. W planach jest rozbudowa funkcji rekreacyjnej w ROD, tak by jeszcze lepiej mógł służyć społeczności lokalnej, a także samym działkowcom.


Działkowe dożynki

Zarząd ma nadzieję, że dzięki tegorocznej inwestycji – ścieżce edukacyjnej -  pojawią się dzieci ze szkół i przedszkoli. Problemem jest dojazd do ogrodu. Dookoła jest las, dlatego też dojazd dla autobusów jest niestety utrudniony.  – Przydałby się przystanek blisko ogrodu, który pozwoliłby dojechać do nas młodzieży szkolnej – mówi prezes Mikołajczyk, która ma nadzieję, iż przychylny ogrodom działkowym prezydent Zielonej Góry przychyli się do wprowadzenia takich rozwiązań, które pozwolą uczniom wykorzystać przygotowane dla nich dobrodziejstwa. – Myślę, że taka szansa jest i będziemy o to sukcesywnie zabiegać podczas spotkań prezydenta z zielonogórskimi działkowcami – dodaje.

 

Słów kilka o historii

2017 to rok szczególny nie tylko dla PZD, który obchodzi 120-lecie istnienia ogrodów działkowych w Polsce, ale także dla ROD im. 35-lecia PZD. W tym roku ogród obchodzić będzie jubileusz 40-lecia istnienia. Pod koniec 1977 roku Prezydium Miasta Zielonej Góry podjęło decyzję o przekazaniu pod ogrody działkowe niezabudowanego terenu w dzielnicy Jędrzychów.

Teren rekreacyjny w ogrodzie

Za względu na wielkość terenu, ogród podzielono na 5 sektorów, w których funkcjonują zespoły samorządowe. Początki były ciężkie, jak w wielu innych ogrodach. Działkowcy wodę nosili z pobliskiego strumyka i rowów przebiegających przez teren ogrodu oraz deszczówki. W 1991 roku udało się wybudować hydrofornię, która zaopatruje ogród w wodę zdatną do spożycia. Ponadto ogród zainwestował w budowę dwóch studni głębinowych, a do każdej działki doprowadzono sieć wodociągową. Na przeważającym obszarze ogrodu działkowcy mogą korzystać z energii elektrycznej. Z roku na rok sieć energetyczna powiększa się zgodnie z zapotrzebowaniem działkowców. W 2002 roku na terenie ROD wybudowano piękny Dom Działkowca, który został nagrodzony w konkursie krajowym w 2013 roku tytułem „Ładny i przyjazny dom działkowca”.

Dom działkowca

Dziennikarze mówili o nim „pałac w kapuście”, a tymczasem dom doskonale służy nam od wielu już lat, a do tego wszystkim się podoba – mówi prezes Joanna Mikołajczyk. W domu działkowca znajdują się: świetlica, magazyn, sale konferencyjne i pomieszczenie biurowe, kuchenne oraz sanitarne. Ponadto dom ogrzewany jest kominkiem i stale monitorowany. Obok Domu Działkowca z inicjatywy Zarządu ROD powstał duży plac rekreacyjny, który jest miejscem wspólnych spotkań i integracji użytkowników tego ogrodu. Plac jest oświetlony i wyposażony w miejsce do wspólnego biesiadowania, ogniska, itp.

Hyfrofornia

Działkowcy mogą też korzystać z czterech parkingów. Działa również magazyn, w którym można zaopatrzyć się w potrzebne materiały do prowadzenia upraw na działce – tj. nawozy, preparaty na pasożyty i szkodniki czy ziemię.

Piękne okoliczności przyrody

- Teren naszego ogrodu jest niezwykle urokliwy. Jesteśmy otoczeni lasem, a kępy leśne znajdują się też na terenie ogrodu – mówi prezes ROD. W 2003 roku Zarząd ROD zagospodarował także teren, który wcześniej był swego rodzaju podmokłym grzęzawiskiem. Po oczyszczeniu, pogłębieniu i dostosowaniu działkowcy mają teraz w tym miejscu oczko wodne, które podnosi nie tylko walory estetyczne tego ogrodu, ale też użytkowe. Jeziorko jest jednocześnie zbiornikiem retencyjnym dla sąsiednich, podmokłych działek. Piękne okoliczności przyrody nie tylko sycą oko swym widokiem, ale i zobowiązują działkowców do dbania o środowisko. Także i w tej dziedzinie ogród ma się czym pochwalić. Odpady są segregowane i właściwie przechowywane, tak by nie szpeciły wyglądu i nie były problemem dla spacerowiczów i korzystających z ogrodu.


Zbiornik retencyjny

Dzieje się w ogrodzie

Ogród organizuje wiele imprez i to nie tylko dla działkowców. Do tradycji należą już spotkania majowe, które inaugurują sezon, imprezy okolicznościowe typu”: Dzień Dziecka, Dzień Rodziny, Dni Działkowca, Święto Pieczonego Ziemniaka i wiele innych.

Spotkanie integracyjne podopiecznych OTZ Arkadia z działkowcami

W zeszłym roku po raz pierwszy z inicjatywy Zarządu ROD zorganizowane zostały ogrodowe wczasy dla seniorów. Odbywa się to przy współpracy z Polskim Komitetem Pomocy Społecznej. - Wypoczynek był bardzo udany, dlatego w tym roku było już dwa razy więcej chętnych i organizujemy 2 turnusy – mówi pani prezes, którą cieszy idąca w świat dobra opinia o ogrodzie.


Wczasy dla seniorów

W domu działkowca odbywają się spotkania integracyjne uczestników terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych z ośrodka Arkadia oraz spotkania klubu „Wierni kwiatom” dla członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Aktywna działalność społeczna prowadzona przez zarząd ROD sprawia, że ogród zyskał dobra renomę, co przekłada się na zainteresowanie działkami. – Mamy jeszcze kilka wolnych działek, ale trzeba podkreślić, że o ile w zeszłym roku przyjęliśmy w sumie 60 nowych działkowców, o tyle po pierwszym półroczu 2017 mamy obecnie 49 nowych użytkowników, a do końca roku jeszcze daleko – podkreśla z dumą prezes ROD. – Wszyscy nasi nowi działkowcy to ludzie młodzi, często z dziećmi. – Zmiana pokoleniowa jest widoczna gołym okiem, to nie tylko suche statystyki, ale fakt, który ma miejsce w wielu ogrodach, także i naszym – dodaje.

Dzień dziecka

Czy ogród ma jakieś problemy?

- Naszą plagą są dziki, które nader chętnie odwiedzają nasz ogród – mówi prezes. Jeden z nich otrzymał już nawet imię - „Bartek”, bowiem ewidentnie polubił towarzystwo działkowców i często spaceruje po ogrodowych alejkach. Niestety, ich towarzystwa i idących za nimi zniszczeń trudno się pozbyć. Dziki potrafią podkopać się pod murem lub siatką zabezpieczającą i wejść na teren działek, gdzie czynią spustoszenia.

- Nie nazwałabym tego problemem, ale mamy także dość wysokie koszty wywozu śmieci, które warto obniżyć – mówi po namyśle prezes Joanna Mikołajczyk. – Dlatego Zarząd przygotował tablice informacyjne „Rady na odpady”, które pokazują jak segregować, co do czego wykorzystać, co wolno, a czego nie i jak zniwelować ilość odpadów. - W ten sposób edukujemy działkowców i czekamy na efekty – przyznaje prezes ROD. – U nas jest bezkonfliktowo, miło i przyjemnie – mówi i zaprasza wszystkich do odwiedzenia ogrodu, by przekonać się o tym osobiście.

 

AH

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.