Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Ogród na gruzach miasta. ROD „Za Parkiem” w Pile - laureat krajowego konkursu ROD Roku 2017 - 27.07.2017

Drugi rok z rzędu któryś z ogrodów działkowych z Piły jest wśród najlepszych. Tym razem laureatem ROD Roku 2017 został ROD „Za Parkiem”. To właśnie lokalna rywalizacja mobilizuje i napędza tutejsze ogrody do walki o tytuł tego najlepszego.

Ogród na powojennych zgliszczach

- Przy pierwszej wizycie u nas w oczy rzucają się przede wszystkim czyste, wykoszone alejki, ogrom kolorowych kwiatów oraz piękne nowe altany. Nawet te starsze są ślicznie odnowione – zachwala walory ROD „Za Parkiem” Czesław Wiśniewski, Prezes Zarządu. Początki tego ROD były jednak trudne i niewiele zapowiadało, że będzie on należał do najpiękniejszych w kraju.  

ROD „Za Parkiem” powstał w 1953 roku jako przyzakładowy ogród dla pracowników PKP. Inicjatorem założenia ogrodu była Dyrekcja i Rada Zakładowa przy Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego.

Pierwsze lata zagospodarowania terenu ogrodu to przede wszystkim żmudna i ciężka praca związana z usunięciem nawiezionego gruzu z terenu Piły, powstałego po zniszczeniach wojennych. W trakcie II wojny światowej Piła była bowiem najbardziej zdewastowanym miastem Wielkopolski. Najcięższe walki na tych terenach trwały na początku 1945 roku. W skutek działań wojennych zniszczeniu uległo 72 proc. miasta, w tym aż 90 proc. jego centrum!

W dalszej kolejności zbudowano ogrodzenie i studnie abisynki. W latach 70. rozbudowano infrastrukturę ogrodu o utwardzone drogi z krawężnikami, mostki na rowach melioracyjnych, zbudowano również Dom Działkowca. W połowie lat 80. cały ogród zelektryfikowano.

Trudne dobrego początki

Obecnie ROD „Za Parkiem” zajmuje powierzchnię 9 hektarów i obejmuje 261 działek. Wszystkie z nich są zagospodarowane. Dużym atutem ogrodu jest lokalizacja, ponieważ sąsiaduje on z pilskim Parkiem Miejskim (stąd też jego  nazwa). – Nasz ROD pięknieje w oczach. Nasi działkowcy bardzo dbają nie tylko o swoje działki, ale także o tereny im przyległe. Dzięki wsparciu zarządu i działkowców organizujemy też dużo imprez i mamy sporo przedsięwzięć – mówi Czesław Wiśniewski, Prezes ROD „Za Parkiem” w Pile.

Ogród od samego początku był bardzo aktywny w działalności na rzecz rodzin działkowych i społeczności lokalnych. Od 1967 roku ROD „Za Parkiem” organizuje wystawy plonów, a od 1976 roku uczestniczy we wszystkich wystawach „KORSO” na terenie miasta, prezentując wspólnie z innymi ogrodami z Piły swoje owoce, warzywa i kwiaty. Co roku zarząd ogrodu organizuje również festyny z okazji Dnia Dziecka oraz Dnia Działkowca. W ostatnim święcie dla najmłodszych uczestniczyło ponad 200 dzieci.

- Mamy w pobliżu dwie szkoły i przedszkole więc współpracujemy z tymi placówkami, organizując dla nich terenowe lekcje biologii. Poznają w ich trakcie tajniki upraw kwiatów i warzyw, uczą się rozpoznawać owoce, warzywa i kwiaty, a w działania te zaangażowani są nasi działkowcy, którzy udostępniają nam swoje działki na potrzeby takich zajęć. Lekcje biologii bardzo się dzieciom podobają i na pewno będą kontynuowane – wymienia kolejne przedsięwzięcia Prezes ROD „Za Parkiem”.

 

– Posiadamy też plac zabaw oraz boisko sportowe. To również nas wyróżnia na tle wielu ROD i przyciąga najmłodszych – dodaje. Ogród codziennie jest otwarty dla lokalnej społeczności w godzinach 16:00–18:00.

Dużo zrobiliśmy, ale tez dużo przed nami

W ogrodzie zrealizowano w ostatnim czasie szereg ważnych inwestycji. Wymieniono ponad 200 metrów ogrodzenia, wyprowadzono z altan liczniki elektryczne do skrzynek zlokalizowanych przy alejach ogrodowych, wymieniono tablice ogrodu oraz odnowiono gabloty informacyjne. Na tym jednak zarząd ogrodu nie zamierza poprzestawać. W najbliższym czasie planuje wymianę dalszej części ogrodzenia, a w przyszłym roku chce się zmierzyć z bardzo poważnym przedsięwzięciem – remontem dachu w Domu Działkowca.

 

Do realizacji tak ambitnych planów potrzebni są zaangażowani i chętni do pomocy działkowcy, ale również niemałe środki finansowe. Do chętnych do pomocy działkowców ogród ma szczęście, ale skąd czerpać pieniądze na takie działania? – To już nasza słodka tajemnica – śmieje się Czesław Wiśniewski. – Z pełną już jednak powagą mogę powiedzieć, że pieniądze trzeba sobie po prostu wychodzić. Bardzo się cieszymy, że udaje nam się pozyskiwać sponsorów. Nie jest to łatwe, bo wymaga sporego zaangażowania i poświęcenia wiele czasu. Nam się jednak chce i znajdujemy finansowe wsparcie dzięki temu – wyjaśnia Prezes ROD „Za Parkiem”.

Recepta na sukces? Konkurencja!

W ubiegłorocznym konkursie jednym z laureatów był pilski ROD „Pod Lipami”, co pokazuje, że tutejsze ogrody znajdują uznanie Krajowej Komisji Konkursowej. Okazuje się, że sukcesy jednych ogrodów motywują do działania pozostałe. - W Pile są 22 ogrody. Konkurencja więc jest spora, ale dzięki temu jest też duża mobilizacja, motywacja i rywalizacja o laury. To nas napędza do stałej walki o tytuł najlepszego ogrodu działkowego – przyznaje Czesław Wiśniewski.

 

Jako spory atut ogrodu Prezes ROD „Za Parkiem” wymienia „młodą krew”. - Mamy coraz więcej młodych działkowców, którzy mają inne podejście do ogrodnictwa działkowego. Stawiają oni na funkcje ich rekreacyjne i, co równie ważne, bardzo istotna jest dla nich kwestia estetyczna. Dzięki temu mamy obecnie wiele pięknych działek na terenie ogrodu – wyjaśnia Prezes. – Ponadto starzy ludzie to stare nawyki, które utrudniają czasem wprowadzanie jakichkolwiek innowacji. Ciężko jest wówczas cokolwiek zmienić. U nas ludzie są otwarci na nowe, wiec jest z tym dużo łatwiej – dodaje.

Nie tylko sielanka

Choć Rodzinny Ogród Działkowy „Za Parkiem” w Pile może pochwalić się zaangażowanymi działkowcami, owocną współpracą z lokalną społecznością i wieloma przedsięwzięciami, ma też swoje problemy. Ich ranga na szczęście nie spędza Zarządowi snu z powiek. – Martwią nas ceny wywozu śmieci, które obecnie są bardzo wysokie. Jesteśmy po rozmowach z prezydentem miasta. Padły pewne zapewnienia, ale na razie nic więcej w tej sprawie się nie dzieje. Jesteśmy jednak dobrej myśli – mówi Czesław Wiśniewski.

 

Tytuł ROD Roku 2017 to wspólny sukces

- Bardzo jesteśmy dumni z tego wyróżnienia. Jest ono dla nas dowodem, że nasza ciężka praca przynosi wymierne efekty. Nie byłoby tego sukcesu gdyby nie zaangażowani członkowie zarządu ogrodu i przede wszystkim oddani działkowcy. Bez ich pracy nie byłoby tego wszystkiego. Cieszymy się bardzo, że nasz ROD znalazł uznanie Prezydium Krajowej Rady PZD. Bycie laureatem konkursu przy tak ogromnej liczbie zgłoszonych do konkursu Rodzinnych Ogrodów Działkowych to nasz wielki, wspólny sukces – podziękował Czesław Wiśniewski, Prezes ROD „Za Parkiem w Pile”.

 

PG

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio