Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Małe może być piękne i wyjątkowe. ROD „Gniewko” w Gniewkowie laureat krajowego konkursu ROD Roku 2017 - 26.07.2017

Gniewkowo to mała miejscowość, która położona pomiędzy Inowrocławiem a Toruniem. Mieszka tam zaledwie 7,5 tys. mieszkańców. To właśnie tam znajduje się piękna oaza zieleni zwana ROD „Gniewko”, którą dostrzegła Krajowa Komisja Konkursowa przyznając jej zaszczytny tytuł „ROD Roku 2017”.

- Członkowie Komisji Konkursowej byli zaskoczeni, że w tak małym miasteczku i gminie można tak dobrze gospodarować i zarządzać ogrodem – mówi Prezes ROD „Gniewko” w Gniewkowie Grzegorz Brzykcy. Ogród jest nie tylko zadbany i piękny, ale także posiada znakomite warunki do uprawy i wypoczynku. Blisko znajduje się las, w okolicy brak jest ciężkich zakładów przemysłowych, a do tego ma także bardzo dobrą glebę i klimat, dzięki czemu znakomicie służy działkowcom.

Małe jest piękne

Wyróżnienie w konkursie krajowym było ogromnym zaskoczeniem dla zarządu ROD, bo jak przyznaje Prezes ROD, konkurencja była naprawdę duża, a niewielki ogród „Gniewko”, w którym znajduje się zaledwie 131 działek nie ma ani takich możliwości finansowych ani organizacyjnych, jak inni laureaci konkursu z miast takich jak Poznań, Zielona-Góra czy Szczecin. – Zdobyliśmy aż 611 punktów na 620 możliwych, więc mamy ogromną satysfakcję, że mały też może być piękny i być przykładem dla innych – mówi prezes Brzykcy. Do sukcesu szli małymi kroczkami.

Ogród po raz pierwszy postanowił stanąć w szranki w okręgowym konkursie w 2012 roku. Wówczas udało się zdobyć wyróżnienie dla jednego z działkowców za ekologiczne wykorzystanie wody deszczowej, zaś ogród otrzymał wyróżnienie za wyjątkowo dużo zieleni. Rok później udało się już wywalczyć miejsce na podium, bowiem ROD w okręgowym konkursie zdobył miejsce III. W 2014 roku kolejna działka w ROD zdobyła miejsce pierwsze, a w 2016 tytuł laureata otrzymał już cały ogród.

30 lat mineło

ROD „Gniewko” w tym roku obchodzi zaszczytny jubileusz 30-lecia istnienia. Początkowo gmina w osobie Naczelnika Miasta i Gminy Gniewkowo przyznała nieodpłatnie w użytkowanie wieczyste grunt o powierzchni 19,5 ha na rzecz PZD. Teren choć ogromny składał się w głównej mierze z leżącej odłogiem ziemi po byłych PGR-ach. Działki otrzymywali w nim pracownicy okolicznych zakładów: Przetwórni Owocowo-Warzywnej (obecnie Bonduelle), zakładu ceramiki w Gniewkowie, ale też pracownicy Związku Nauczycielstwa Polskiego czy też innych zakładów pracy. W latach 1993-2000 pod okiem obecnego Prezesa Zarządu działkowcy wspólnymi siłami i z pomocą zebranych środków finansowych realizują kolejne inwestycje, które udoskonalają ogród i ułatwiają życie jego użytkownikom. Teren ogrodzono, zelektryfikowano i położono 1400 metrów bieżącej sieci wodociągowej.

Od roku 2000 ogrodem zarządzał kolejny zarząd, który znacząco zahamował proces dalszych inwestycji na kolejne 10 lat. W międzyczasie zwrócono gminie część ogromnego terenu, który przekraczał możliwości zagospodarowania przez społeczność działkową. W 2010 roku działkowcy pamiętając kwitnące lata ogrodu, uprosili „starego prezesa”, by ponownie przejął kierowanie ogrodem. Nowy-stary Zarząd zabrał się więc do solidnej pracy, czego efektem było wybudowanie w latach 2013-14 ogrodowej świetlicy na potrzeby społeczności działkowej w ramach czynu społecznego, a następnie postawienie placu zabaw w 2015 roku przy współudziale burmistrza miasta, który zasponsorował urządzenia do zabaw o wartości 5 tys. złotych. W planach kolejne inwestycje. – Marzy mi się wiele rzeczy – mówi Prezes Brzykcy. Jednak dodaje zebranie funduszy przy tak niewielkiej liczbie działkowców nie jest prostą sprawą i wymaga nie tylko talentów negocjacyjnych, ale i mocnych argumentów komu i jak ma to służyć innym. – Chciałbym, by na placu zabaw pojawiło się więcej zabawek. Są także inne plany, na razie myślę na tym, skąd zdobyć na to pieniądze – zdradza.

Inwestycja w młodzież

Ogród jest chętnie i często odwiedzany nie tylko przez lokalną społeczność, ale też dzieci z pobliskiego przedszkola. – To ważne, by ogrody działkowe były nie tylko miejscem wypoczynku czy pozyskiwania warzyw i owoców, ale także były miejscem służącym do nauki dla młodego społeczeństwa – mówi Prezes ogrodu.

Dlatego tuz obok świetlicy i placu zabaw udało się wygospodarować niewielki teren, który został przeznaczony na cele edukacyjne dla dzieci młodzieży. Projekt nazwano Akademia Małego Działkowca i skierowany jest do dzieci w wieku od 5 do 10 lat z terenu gminy Gniewkowo. – Podczas warsztatów uczymy dzieci prowadzenia działki, sadzenia, przycinania i innych tajników wiedzy ogrodniczej – mówi Grzegorz Brzykcy, który jest jednym z instruktorów projektu.

Ma nadzieję, że dzięki takim zajęciom młodzi nie tylko pokochają zieleń i ekologię, ale też zrozumieją, jaki wpływ mogą mieć na otaczający nas świat, będą potrafili samodzielnie sadzić i siać rośliny, ale także będą potrafili uszanować prace działkowców, a może nawet zarażą się pasją do działkowania... – A jak wiadomo czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – mówi ze śmiechem. Projekt ten powstał dzięki współpracy ROD „Gniewko” z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Gniewkowie. To nie jedyna forma współpracy z młodzieżą. Ogród organizuje także lekcje na terenie ogrodu oraz imprezy dla dzieci, tj. Dzień Dziecka.

Ogród bardzo dobrze współpracuje także z przedszkolami, szkołami, burmistrzem, policją, strażą pożarną i innymi organizacjami – Trzeba współpracować, by móc zrobić coś dobrego dla innych – mówi prezes ROD. Działkowcy aktywnie włączają się więc w organizację miejskich imprez takich jak Dni Gniewkowa, czy inne gminne imprezy tj. sztafety, itp. Dzięki temu działkowcy są częścią działań społeczności miejskiej i vice versa.

Problemy?

Prezes ogrodu zapytany o wskazanie problemów, jakie nurtują ogród mówi, że takich praktycznie nie ma, bo są one rozwiązywane na bieżąco. – Kilka lat temu mieliśmy tu w okresie zimowym problemy z bezdomnymi, którzy włamywali się do altan, by w nich przezimować. Jednak dobra współpraca z policją zaowocowała całkowitym zanikiem takich przypadków. OD dwóch lat nie mamy już żadnych problemów z bezdomnymi – przyznaje prezes Brzykcy. Innych nie umie wskazać. – Trzeba mieć podejście do ludzi, rozmawiać z nimi i mobilizować do wspólnej pracy – wtedy problemy rozwiązują się same – mówi. Jak dodaje, to wyróżnienie w konkursie krajowym to właśnie nagroda i piękny sukces, który pokazuje, że jeśli się chce to można wiele zdziałać pracą społeczną.

W zeszłym roku byłem na Krajowych Dniach Działkowca w Zabrzu w poczcie sztandarowym, w tym roku będę jednym z laureatów ROD Roku 2017. Mam ogromną satysfakcję i mobilizuje mnie to do dalszej wytrwałej pracy na rzecz ogrodu. Dziękuję Komisji Konkursowej i Panu Prezesowi PZD, że zechciał docenić wkład naszego niewielkiego ogrodu w rozwój ogrodnictwa działkowego w tym szczególnym roku, gdy obchodzimy jubileusz 120-lecia istnienia ogrodów działkowych.

 

AH

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio