Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

Modny ogród po skandynawsku - 19.07.2017

Wszystko wskazuje na to, że starannie przycinane, geometryczne żywopłoty, wypielęgnowane, równe jak stół trawniki, oparte na kątach prostych alejki i grządki odchodzą do lamusa. Podobnie, jak w przypadku wnętrz, do ogrodów wdziera się zupełnie inne spojrzenie na ich planowanie i urządzanie. Świat czerpie ze skandynawskiego sposobu na kształtowanie przestrzeni życia człowieka, gdzie życie i relaks wzajemnie się przenikają.

Błogość w domu – błogość w ogrodzie

Na świecie zaczyna królować moda na tzw. „hygge”, czyli duńską filozofię szczęśliwego życia człowieka. Słowem „hyggeligt” Duńczycy opisują błogość, relaks, niespieszną radość z danej chwili i wszystko, co wprawia człowieka w dobry nastrój. Skandynawskie – coraz bardziej popularne na świecie – podejście do sposobu aranżacji wnętrz, ma również swoje przełożenie na aranżację ogrodów, a trend ten przekonuje nawet największych sceptyków, dla których jest to po prostu rodzaj „kontrolowanego lenistwa”. Fakty są jednak takie, że narody Danii, a także Norwegii od lat uznawane są w badaniach socjologicznych za najbardziej cieszące się z życia, potrafiące korzystać i czerpać z dobrodziejstwa każdego dnia, każdej chwili.

 Okazuje się, że ogrody w tym stylu są po prostu bardziej przyjazne – czerpią z natury, wtapiają się w nią, są bardziej ekologiczne, tworzą kojącą i ciepłą atmosferę. Co nie mniej ważne, wymagają też znacznie mniej pracy. Taki pomysł na aranżację ogrodu ma na celu stworzenie oazy spokoju i harmonii, podobnej do łąki czy leśnej polany, w której będzie można odpocząć i oderwać się od codzienności i stresów.

 Koncepcja takiego ogrodu jest prosta, oszczędna i przejrzysta, ale zarazem elegancka i dająca poczucie przytulności. Jasne barwy, drewniane, często także metalowe elementy wystroju i minimalizm traktowany ze smakiem pozwala osiągnąć zaskakujące, oryginalne efekty. Trawniki zastępowane są łąkami kwietnymi, a strzyżone iglaki fantazyjnymi trawami ozdobnymi i bylinami zmieniającymi się w każdej porze roku, dzięki którym ogród żyje, daje poczucie harmonii – podobnie jak natura.

Po pierwsze ciepłe barwy i swoboda

Oprócz zieleni, dominującymi barwami w ogrodach są obecnie kolory słońca, jeszcze bardziej potęgujące wrażenie ciepła i przytulności. Wybierając rośliny do ogrodu, warto więc sięgnąć po żółte, pomarańczowe, czerwone, a także różowe i białe.

Obecnie, za modny uważany jest ogród, który wygląda jak najbardziej naturalnie. Nie chodzi oczywiście o to, by pozostawić ogród i rośliny bez opieki, ale o wykorzystanie naturalnego piękna roślin, ich kolorystyki i walorów zależnych od pory roku. W dzisiejszym, modnym ogrodzie ingerencja człowieka powinna być umiarkowana, aby ogród nie wyglądał sztucznie, a także by służył głównie do odpoczynku i relaksu.

 W sprzedaży nieustannym powodzeniem od lat cieszą się wszelkiego rodzaju tzw. „bezproblemowe” iglaki, liściaste krzewy i drzewa do nasadzeń ogródkowych i żywopłotowych, jednak w ostatnim czasie punkty sprzedaży roślin notują bardzo duży wzrost sprzedaży w kategorii bylin, traw i roślin rabatowych. Dużą popularnością cieszą się również własne uprawy ekologiczne. Do tych trendów starają się coraz bardziej dopasowywać także producenci roślin, nawozów i innych elementów wyposażenia ogrodów.

Nowe spojrzenie na aranżację ogrodowej przestrzeni wpływa także na dobór rodzaju i formy oświetlenia ogrodu – aktualnie zamiast popularnych od lat lampek solarnych, warto postawić na lampiony, duże świece na tarasie, gustowne latarnie, a nawet pochodnie, które sprzyjają atmosferze relaksu.

OMA

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio