Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Bądźmy dobrymi sąsiadami - 13.07.2017

„Z tej to powiastki morał w tym sposobie: Jak ty komu, tak on tobie” – tak stosunki sąsiedzkie podsumował dwa wieki temu Aleksander Fredro. Lata mijają, ale morał z tego wiersza jest nadal aktualny. W związku z trwającym sezonem działkowym warto przypomnieć zatem o regulaminie ROD i zasadach, którego przestrzeganie pozwoli na zachowanie dobrych relacji z innymi działkowcami.

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że na terenie ROD obowiązuje zakaz spalania. Proceder ten jest niebezpieczny ze względu na ryzyko rozprzestrzenienia się ognia, zanieczyszcza powietrze, powoduje spustoszenie wśród flory i fauny oraz zadymienie okolicy, co może być negatywnie odbierane przez lokalną społeczność i władze miejskie.
Dla poprawności stosunków sąsiedzkich i dbania o pozytywny wizerunek działkowców warto wybrać odpowiednie godziny koszenia trawy. Kosiarki, w tym przede wszystkim spalinowe, powodują spory hałas, więc zalecane są godziny przedpołudniowe na tego typu zabiegi pielęgnacyjne w ogrodach. Dzięki temu w drugiej części dnia pozwolimy i sobie i sąsiadom zrelaksować się w spokoju.

Grillowanie nie jest zabronione w ROD, ale warto pamiętać, że według przepisu dozwolone jest jedynie używanie grilla przenośnego. Zapis ten nie obowiązuje bez przyczyny – taki rodzaj grilla można z łatwością przenieść w inne miejsce w razie niekorzystnego wiatru. Dzięki temu grillowanie nie będzie uciążliwe dla innych działkowców.
Głośna muzyka to zmora nie tylko w blokach mieszkalnych, ale może być również uciążliwa dla użytkowników działek. Pamiętajmy zatem, by w trakcie spotkań towarzyskich na działkach nie przesadzać ze zbyt dużym natężeniem dźwięków (tyczy się to również zbyt głośnych rozmów).

Warto pamiętać, że zgodnie z Regulaminem ROD nie wolno wprowadzać i trzymać na terenie działek psów bez smyczy i kagańca. Przepis ten dotyczy zarówno działkowców, jak i ich rodzin, odwiedzających oraz spacerowiczów. Główną przesłanką dla takiego zapisu jest przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci, które przebywają na terenie ROD. Ze względu na dobro zwierząt obowiązuje również zakaz stałego utrzymywania psów na działce.

Przestrzeganie przepisów Regulaminu ROD jest tak istotne, jak przestrzeganie zasad współżycia społecznego. Dzięki temu użytkowanie działki jest przyjemnością zarówno dla nas, jak i najbliższego otoczenia.

PG

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.