Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Porady ogrodnicze

Lato na działce - 30.06.2017

Lipiec i sierpień to miesiące w których mamy piękną i słoneczną pogodę. Cieszymy się smacznymi owocami i nie zapominamy o regularnym podlewaniu roślin.

A oto kilka wskazówek co robimy latem:

1. Wykonujemy letnie cięcie drzew i krzewów owocowych:

na początku sierpnia u jabłoni, których owoce dojrzewają pod koniec sierpnia lub na początku września - usuwamy lub skracamy roczne przyrosty ponieważ będą zasłaniać dostęp światła do owoców w środkowej części korony, dzięki takiemu zabiegowi jabłka będą lepiej wybarwione;

po zbiorach owoców:

- wiśnie – usuwamy stare gałęzie, które zwisają i rosną do środka korony;

- czereśnie – wykonujemy cięcie prześwietlające konary i skracamy wierzchołek;

- śliwy – skracamy lub wycinamy pojedyncze konary w celu zmniejszenia i prześwietlenia korony;

- porzeczka i agrest – prześwietlamy krzewy, usunięte najstarsze pędy będą zastąpione nowymi.

Po cięciu rany, smarujemy maścią ogrodniczą by zapobiec występowaniu chorób.

2. Zanim zaczną kwitnąć zioła takie jak: oregano, tymianek, estragon, cząber i mięta zbieramy listki by nie straciły aromatu. Suszone zioła przechowujemy w szczelnie zamkniętych naczyniach.

3. By zmniejszyć występowanie chorób zbieramy z ziemi resztki owoców z objawami żerowania szkodników.

4. Pod koniec sierpnia możemy sadzić rośliny cebulowe kwitnące wiosną takie jak: hiacynty, narcyzy.

5. W sierpniu jest dobry okres na przesadzenie i dzielenie bylin. Przekwitłe byliny dzielimy i sadzimy na nowe miejsce tak by zdążyły się ukorzenić przed nastaniem zimy. Jest to dobry czas na dzielenie karp piwonii.

6. By ograniczyć rozwój chwastów i utratę wody z ziemi możemy ściółkować rośliny np. korą sosnową czy wysuszoną skoszoną trawą.

7. W lecie nie zapominamy o utrzymaniu odpowiedniej ilości wody w oczku wodnym. Zbyt mała ilość wody szybciej się nagrzeje i może wpłynąć niekorzystnie na rośliny i ryby oraz sprzyjać będzie rozwojowi glonów.

8. Mszyce to niebezpieczne szkodniki wysysające soki z roślin dlatego jeśli zauważymy ich występowanie, to warto użyć do ich zwalczania preparatów roślinnych takich jak: wywar z cebuli, wyciągi z czosnku, mniszka lekarskiego czy pokrzywy. Można także wykorzystać wodny roztwór gnojówki, odwaru z pokrzywy. Jeśli te zawiodą, stosujemy chemiczne środki ochrony roślin np. Decis, Mospilan, Calypso, zgodnie z zaleceniami producenta.

9. Namiotniki to motyle, których gąsienice ogołacają drzewa i krzewy z liści a także oblepiają je pajęczynami. Usuwamy je poprzez wycinanie i palenie zaatakowanych pędów roślin.

10. Ćma bukszpanowa jest to motyl, który atakuje bukszpany. Składa jaja wewnątrz krzewu przez co mogą być one niewidoczne dla nas. Najgroźniejsze są gąsienice, które zjadają liście i tworzą pajęczynę oplatającą pędy roślin. Ćma bukszpanowa może prowadzić do zniszczenia i zamierania bukszpanów więc starajmy się systematycznie przeglądać krzewy. Jeśli mamy małe bukszpany to możemy spróbować rozłożyć folię pod nimi i otrząsać żerujące owady.

Przypominamy o zmianach dotyczących wycinki drzew, które weszły w życie 17 czerwca 2017 roku zachęcamy do zapoznania się z komunikatem.

 Opracowała: Joanna Gadzinowska, instruktor ogrodnictwa

Powrót

Copyright © 2024 Polski Związek Działkowców All rights reserved.