Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Przegląd prasy o działkowcach i Związku - 23.06.2017

 • Kurier Szczeciński z dn.22 czerwca br. w artykule pt. „Odpowiedzą przed sądem” informuje o zatrzymaniu dwóch nieletnich sprawców, którzy od dwóch tygodni dla zabawy podpalali altanki ogrodów w Szczecinie. Policjanci udowodnili obu 14-latkom łącznie 5 zniszczeń mienia. Właściciele altanek wycenili straty na ponad 26 tys. złotych. Sprawcy odpowiedzą przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich.
 • Suwalskie radio 5 informuje o zagrożeniu związanym z barszczem Sosnowskiego. Niebezpieczną roślinę wykryto w okolicach ogródków działkowych na północy miasta. Kontakt z barszczem Sosnowskiego grozi poparzeniami. Znane są nawet przypadki śmierci.
 • Barszcz Sosnowskiego pojawił się także w Rzeszowie, o czym informuje w dn. 21 czerwca br. Radio Eska Rzeszów. Tym razem powodująca ciężko gojące się poparzenia roślina wyrosła obok ogrodów działkowych przy ulicy Skrajnej. Więcej o tej niebezpiecznej roślinie można przeczytać w broszurze, którą wydała w ubiegłym roku KR PZD (czytaj): http://pzd.pl/uploads/1/BROSZURY/broszurka-barszcz-internet.pdf
 • Gazeta Mławska z dn. 20 czerwca br. w artykule pt. „Działkowcy oburzeni” informuje o bulwersującej wycince drzew tuż obok ogrodu działkowego w Mławie. W pasie o długości około 200 metrów, rozciągającym się między al. Marszałkowską a pasem ogrodu działkowego w Mławie wycięto w sumie 526 drzew. Wycinka doprowadziła do tego, że istniejącą tu dawniej ciszę teraz bez przerwy zakłócają przejeżdżające obok samochody, które rozsiewają wokół spaliny. Działkowcy skarżą się, ale decyzja została wydana zgodnie z prawem. Starosta Powiatowy przychylił się do prośby jednej z firm w związku z tym, iż drzewa te drzewa stanowiły zagrożenie dla usytuowanej obok linii energoelektrycznej. - Ta linia była tu od dawna i jakoś nikomu nie przeszkadzała. Co ciekawe, w pasie, gdzie usunięto drzewa, jej po prostu nie ma. Więc o co tu chodzi? – ubolewają działkowcy.
 • Jak informuje portal seniorzy.pl w dniu 20 czerwca br. w artykule pt. „Konkurs zielona ławeczka” Fundacja Banku Ochrony Środowiska przeznaczyła prawie 40 tys. złotych na rewitalizację polskich osiedli. Zainteresowani mogą zgłosić się do konkursu filmowego i stworzyć materiał instruktażowy na jeden z siedmiu zaproponowanych tematów. Każdy z nich opowiada o innym etapie pracy nad koncepcją i zagospodarowania sąsiedzkich działek w ogrodach działkowych. Do filmowej rywalizacji zaproszeni są zarówno pasjonaci ogrodnictwa i ekologii, jak również osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki w tej materii lub chcą nauczyć się czegoś nowego. Szczegóły konkursu: www.seniorzy.pl
 • Portal szamotuly.pl w dn. 20 czerwca br. w artykule pt. „Działkowcy odebrali nagrody w UMIG Szamotuły” informuje o uroczystości wręczenia nagród w konkursie na „Najbardziej Ekologiczny ROD”. Zwycięzcami zostali: ROD Nad Strumykiem (I miejsce), ROD Świtały (II miejsce), ROD Mickiewicza (III miejsce), a ROD Łowiza otrzymał wyróżnienie. Nagrody wręczył przedstawicielom ogrodów Burmistrz Szamotuł Włodzimierz Kaczmarek.
 • Portal weekendfm.pl w artykule z dn. 20 czerwca br. pt. „Obwodnica Sępólna ma być odsunięta od ogrodu działkowego” donosi o tym, iż postulaty działkowców zostały wysłuchane. Obwodnica Sępólna Krajeńskiego została odsunięta od najbliższego sąsiedztwa ROD w Sikorzu. W trakcie spotkania z przedstawicielami firmy wykonującej dokumentację środowiskową inwestycji działkowcy argumentowali, że obwodnica planowana jest za blisko działek. Ich argumentacja została przyjęta, a drogę odsunięto od ogrodu o kolejne 30 metrów.
 • Portal sianow.pl z artykule pt.”Pszczoły zagrażały działkowcom” z dn. 20 czerwca br. informuje o nietypowym zagrożeniu, jakie stanowił rój pszczół tuż obok ścieżki do ROD. Zagrożenie wymagało pilnej interwencji. Stąd też trzeba było działać szybko i znaleźć pszczołom inny dom. Strażnicy zabezpieczyli teren, na którym osiedlił się rój. Wezwali też pszczelarza. Ten po uprzednim przygotowaniu działań fachowo zebrał owady do specjalnego pojemnika, a potem przewiózł je do pasieki.
 • Portal ciążowy.pl w artykule pt. „Moda na ogrody działkowe wraca” z dn. 19 czerwca br. pisze o tym, ze działki coraz częściej stają się enklawą dla młodych rodzin uciekających od miejskiego zgiełku. W artykule proponuje, by urządzając działkę pamiętać o dostosowaniu ich do dziecięcych potrzeb poprzez stworzenie np. placu zbaw, grządek dla dzieci i innych atrakcji, które umilą czas dzieciom.
 • Również Murator w artykule pt. „W rodzinnym ogrodzie działkowym” z dn. 19 czerwca pisze o panującej modzie na bycie działkowcem. Artykuł informuje o korzyściach bycia działkowcem, a także ma pomóc w wyborze dobrej działki oraz jej dobrego zagospodarowania.
 • Portal Starachowice.pl informuje w artykule z dn. 19 czerwca pt. „Inwestycje dla mieszkańców” o zbliżającym się do końca remoncie przy przebudowie dwóch ulic na osiedlu „Las” w Starachowicach. Wykonywana jest tu nowa nawierzchnia ulicy z kostki betonowej, kanalizacja burzowa, chodniki i miejsca postojowe, które będą służyły przede wszystkim działkowcom ze znajdującego się w tym miejscu ogrodu działkowego. Inwestycję sfinansowano z budżetu miejskiego.
 • Polnocna.tv w artykule pt. „Pieskie życie” z dnia 18 czerwca br. pisze o interwencji strażników miejskich w Olszynce. Pracownik OTOZ Animals przekazał strażnikom informację o potrzebującym pomocy psie, który przebywa na jednej z działek w ROD. Mieszkaniem czworonoga była naprędce sklecona, rozpadająca się buda. Zwierzę było zaniedbane i wychudzone, miało też złamaną i bezwładną przednią łapę, którą owinięto brudnym bandażem.  Pies przywiązany był do budy parcianą taśmą o długości około jednego metra. Za niewłaściwą opiekę nad zwierzęciem strażnicy ukarali mężczyznę mandatem. Dzięki ich staraniom jeszcze tego samego dnia pies opuścił działkę.
 • Mojaolesnica.pl w artykule z dnia 18 czerwca br. pt. „Wybrali wzorowe działki w Sycowie” informuje o rozstrzygnięciu konkursu na „Wzorową działkę 2017 roku”. Organizatorami konkursu byli sycowski ratusz oraz Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Zgoda". Wizytacja zgłoszonych do konkursu działek odbyła się na początku czerwca.  Przeprowadziła ją komisja złożona z reprezentanta poszczególnych sektorów, członka zarządu Związku Działkowców oraz przedstawiciela Gminy. Komisja oprócz warstwy estetycznej sprawdzała stan bezpieczeństwa w poszczególnych ogrodach, dbałość o utrzymanie porządku i czystości na działkach, jak również przestrzeganie przepisów dotyczących ochrony środowiska i ekologii. Nagrodzonym działkowcom gratulujemy.
 • Gazeta Finansowa w artykule z 16 czerwca br. pt. „Grill na działce? Tak, ale pod kontrolą” ostrzega przed zagrożeniem, jakim stanowić może rozpalanie grilla na działce. Gazeta zaleca przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, nie zostawianie dzieci w pobliżu grilla, ochronę urządzenie przed wiatrem i dbanie o to, by się nie przewróciło.
 • Dziennik Elbląski w artykule pt.” Pytają, dlaczego muszą tak dużo płacić za swoje działki” z dnia 16 czerwca opisuje działkowców z ROD „Bratek” w Elblądu, którzy skarżą się na wysokie opłaty za użytkowanie działek. Zygmunt Wójcik, wiceprezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Elblągu, wyjaśnił działkowcom, że opłaty za wodę i energię nie zależą od zarządu i nie on ustala stawki, lecz dostawcy tych mediów. Podniesienie opłat było decyzją demokratycznie podjęta uchwałą na walnym zebraniu. Powodem jest chęć przeprowadzenia inwestycji w ogrodzie. Pieniądze te zostaną przeznaczone na działania zmierzające do rozwiązania problemu zalewania działek na terenie ogrodu. Władze „Bratka" podjęły również decyzję o staraniu się o dotację z Urzędu Miejskiego, która zostałaby przeznaczona na realizację inwestycji. Działkowcy mieli prawo odwołać się od tej uchwały, mogą też zawsze złożyć petycję lub skargę do OZ PZD w Elblągu – poinformował wiceprezes Wójcik.
 • Radiovia.com.pl w artykule pt. „120 lat ogrodnictwa działkowego” z dnia 16 czerwca br. opisuje historię pierwszego ogrodu działkowego w województwie podkarpackim – ROD „Szarotka” w Rzeszowie. Obecnie w województwie podkarpackim istnieje 162 ogrody zrzeszone w PZD, to blisko 35 000 działkowców użytkujących ponad 29 tysięcy działek rodzinnych.
 • Portal stw24.pl w artykule pt. „Działki pod specjalnym nadzorem kładów” z dnia 14 czerwca br. informuje o sukcesach związanych z wdrożeniem w ogrodach w Stalowej Woli policyjnych patroli na kładach, dzięki czemu zmniejszyła się ilość włamań i kradzieży w ROD. Miasto zakupiło kłady dla policjantów z myślą o patrolach w ROD. - Widzimy skuteczność ich funkcjonowania i jak najbardziej będziemy kontynuowali te działania – zapewnił komendant.
 • Rzeczpospolita z dnia 13 czerwca br. w artykule pt.” Dekretowcy nie odzyskali ogrodów” informuje o ostatecznym rozstrzygnięciu przez NSA sprawy dekretowców, którzy próbowali unieważnić decyzje z 1973 r. i 1980 r. na mocy dekretu z 1945 r. o gruntach warszawskich. W 2015 r. minister infrastruktury i rozwoju odmówił stwierdzenia ich nieważności. Teren zabranej nieruchomości przeznaczono pod wojskowe ogrody działkowe. Zarówno WSA, jak i NSA uznały decyzję ministra za uzasadnioną. Sąd Najwyższy uznał, iż cel, na jaki przeznaczono nieruchomość, uniemożliwia korzystanie z niej przez byłych właścicieli. 

Powrót

Copyright © 2021 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio