Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Bieżące wydarzenia

ROD „Źródełko” z Olesna przyjmuje gości - 23.06.2017

W Okręgu Opolskim zainaugurowano rzecz nową, mianowicie wzajemne odwiedzanie się działkowców. W sobotę, 10 VI, przy niezbyt korzystnej początkowo aurze, ROD „Źródełko” w Oleśnie odwiedziła liczna delegacja działkowców z ROD „Przyjaźń” z Kędzierzyna – Koźla na czele z prezesem Bogusławem Humeniukiem. Najpierw goście zwiedzili z przewodnikiem miasto. Odwiedzili XV wieczny kościół św. Anny. Potem byli na rynku Solany, a następnie obeszli stare miasto. Spotkali się z władzami samorządowymi województwa – Marszałkiem Andrzejem Bułą, Burmistrzem Olesna Sylwestrem Lewickim oraz Starostą Oleskim Stanisławem Belką. Pełni wrażeń zajechali do ogrodu, gdzie witali ich działkowcy ze „Źródełka”.

Olesno-Kozle1

Tutaj, w białym namiocie, już przy niezłej pogodzie, witał ich Prezes Okręgu Bartłomiej Kozera, życząc wielu wrażeń, ale i udanej zabawy. Wspólnie z gospodarzami Kędzierzynianie zjedli obiad, a przy kawie i cieście – góry ciasta przywieźli goście, góry ciasta wypiekli gospodarze rozpoczęły się sąsiedzkie pogwarki.

Olesno-Kozle5

Po licznych przemowach, ustaleniu na jesień rewizyty udali, się działkowcy z „Przyjaźni” na zwiedzanie ogrodu. Tak jak podobało się miasto Olesno, pełne zieleni i niezmiernie czyste, tak też podobał się ogród „Źródełko”.  Jeden z niewielu ogrodów bez wewnętrznych ogrodzeń. Trzeba przyznać, że działkowcy z Olesna mocno się przyłożyli do wyczyszczenia „na błysk” swoich działek. I nie ukrywali dumy z osiągnięć, działek i prezes – Brygidy Pulki. Udało się jej stworzyć w tym ogrodzie autentyczną wspólnotę – ta uwaga o braku ogrodzeń nie była bez znaczenia – to symbol.

Olesno-Kozle8

Wprawiano się w ruch za pomocą zabaw sportowych, integrujących działkowców obu ogrodów, a gdy już zaczęło szarzeć, rozpalono ognisko i przy pieczeniu kiełbasek odsiewano wiele biesiadnych pieśni. Całość zakończyły liczne zabawa, z tańcami włącznie.

Olesno-Kozle11

Działkowcy ROD Przyjaźń poznać mogli organizację pracy zwiedzanego ogrodu – jednego z najlepszych w Okręgu. Poznać mogli społeczny system realizacji inwestycji, co nazywa się obecnie gospodarczym i relacje między zarządem a działkowcami. Wyjeżdżając uznali, że wiele się nauczyli i tę naukę będą wcielać w życie u siebie. A że przy okazji świetnie się bawali to uznać trzeba za dodatkowy zysk.

Tomasz Ośródka Inst. ds. organizacyjnych OZ

Powrót

Copyright © 2023 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio