Rodzina
Zdrowie
Ekologia
Edukacja
Wypoczynek

Wydarzenia

Działkowcy z ROD „Obrońców Pokoju” i ich działki w programie „Dzień dobry, Polsko!” - 16.06.2017

Działalność PZD, ogrodnictwo w mieście i ogrody działkowe wciąż zyskują na popularności, jako wyraz dążenia ludzi do prowadzenia zdrowego, aktywnego stylu życia wśród zieleni. Kolejnym przykładem tego trendu jest wizyta ekipy realizacyjnej programu „Dzień dobry, Polsko !” na kilku działkach w najstarszym warszawskim ROD „Obrońców Pokoju” w Warszawie.

Na wytypowanych wcześniej przez zarząd ROD działkach, realizatorzy programu pokazali, jakie zalety niesie ze sobą użytkowanie działki, jakie pasje ogrodnicze mają działkowcy, o czym pamiętać w uprawie działki i jak cenny dla zdrowia użytkowników działek, ale także dla zwierząt i owadów jest kawałek zieleni na terenie miasta.

W nagraniu programu brał udział redaktor Marek Jezierski, entuzjasta ogrodów działkowych, autor popularnego programu ogrodniczego „Rok w ogrodzie” emitowanego na antenie TVP1.  W czasie realizacji reportażu zwrócił uwagę na zalety ogrodów działkowych, na ich wartość dla ludzi w środowisku miejskim.

Wspomniał m. in. o korzyściach płynących z kompostowania, o potrzebie pomagania owadom zapylającym na terenie miast oraz o ekologicznych sposobach ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami m. in dzięki ekologicznym, łatwym do sporządzenia preparatom z czosnku, pokrzywy lub wrotyczu.

Na innych działkach realizatorzy przedstawili pasje ogrodnicze działkowców m. in. zamiłowanie do strzyżenia roślin i tworzenia z nich figur geometrycznych, czy okazów w stylu bonsai. Przede wszystkim jednak zwrócono uwagę na ogromną zaletę ogrodów działkowych jako miejsca do wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu dla wszystkich – osób starszych, ale coraz częściej także dla osób młodych i całych rodzin.

Działkowcy chętnie mówili o swoich pasjach, o miłości do działki, o jej przeobrażeniach na przestrzeni lat i o korzyści z użytkowania działki, której nie da się niczym zastąpić. Mimo sąsiedztwa ruchliwych ulic, uprawa działki i spędzanie na niej czasu to, jak podkreślali, najlepszy sposób na odpoczynek.

Warto podkreślić świetną współpracę zarządu ROD „Obrońców Pokoju” z ekipą realizacyjną. Prezes zarządu ROD pani Aleksandra Andrzejewska bardzo trafnie wskazała do zaprezentowania w programie wyróżniające się działki i ich pełnych pasji użytkowników oraz pilotowała całość przedsięwzięcia ze strony ROD.W czasie realizacji programu obecny był także  kierownik biura OZM PZD Mariusz Gaj wraz z instruktorem ds. ogrodniczych Maciejem Aleksandrowiczem, którzy służyli wszelkimi informacjami dotyczącymi ROD i zasad ich użytkowania.

Moda na „działkowanie” trwa w najlepsze, a ogrody działkowe są na to najlepszym, sprawdzonym i jak widać, na nowo odkrywanym sposobem.

Powrót

Copyright © 2022 Polski Związek Działkowców All rights reserved.

made by Esencja Studio